به گزارش اکوایران, روز دوشنبه، کره شمالی دو موشک بالستیک دیگر را به سمت سواحل شرقی این کشور پرتاب کرد. خواهر کیم جونگ اون، رهبر این کشور گفت که استفاده پیونگ‌یانگ از اقیانوس آرام به عنوان «محدوده آتش» خود به رفتار نیروهای آمریکایی بستگی دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، این پرتاب‌ها تنها دو روز پس از شلیک یک موشک بالستیک قاره‌پیما توسط این کشور به سمت آب‌های سواحل غربی ژاپن انجام گرفت که باعث شد ایالات متحده نیز روز یکشنبه مانور هوایی مشترکی را با کره جنوبی و به طور جداگانه با ژاپن برگزار کند.

رسانه حکومتی کره شمالی تایید کرد که این دو موشک از یک موشک‌انداز چندگانه شلیک شد و به ترتیب اهدافی را در فاصله 395 کیلومتری و 337 کیلومتری هدف قرار داد.

خبرگزاری این کشور گفت: راکت‌انداز چندگانه 600 میلی‌متری که قابلیت حرکت در حین پرتاب را دارد بخشی از توان اتمی تاکتیکی بوده و می‌تواند قابلیت‌های هوایی دشمن را فلج کند.

وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد که این دو موشک حدود ساعت ۱۰ شب به وقت گرینویچ پرتاب شدند. آن‌ها در حداکثر ارتفاع حدود 100 کیلومتر و 50 کیلومتر رسیده و خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کردند.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن گفت که درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد آزمایش‌ها را داد. به گفته خبرگزاری جیجی، این نشست برای ساعت ۸ شب به وقت گرینویچ دوشنبه تعیین شده است.

با توجه به وتوی قبلی روسیه و چین در بحبوحه بحران اوکراین و خصومت چین و آمریکا بر سر بالن‌های جاسوسی چینی بر فراز آمریکا، احتمال اعمال دور جدیدی از تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی بسیار اندک به نظر می‌رسد.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی پرتاب موشک های را محکوم کرده و خواستار توقف آن شد.

14

روز دوشنبه نیز وزارت امور خارجه سئول تحریم‌هایی علیه چهار فرد و پنج نهاد مرتبط با برنامه‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ را به دلیل آخرین آزمایش‌های  موشکی بالستیک بین‌قاره‌ای اعمال کرده و آن را سریع‌ترین واکنش خود به تحریکات کره شمالی خواند.

این وزارتخانه اعلام کرد که فرستاده هسته‌ای این کشور با همتایان آمریکایی و ژاپنی خود تماس‌های تلفنی داشته و آنها توافق کردند که تحریکات کره شمالی به هیچ وجه قابل توجیه نبوده و این کشور با عواقب بلندپروازی‌های خود مواجه خواهد شد.

فرماندهی ارتش آمریکا در هند و اقیانوسیه بر بی‌ثبات‌کنندگی برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی تاکید کرد. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل نیز از پیونگ‌یانگ خواست تا اقدامات تحریک‌آمیز را که طبق قطعنامه‌های شورای امنیت ممنوع هستند را متوقف کرده و گفتگوهای خلع سلاح هسته‌ای را از سر بگیرد.

افزایش تنش‌ها در شبهه‌جزیره کره

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی نسبت به افزایش حضور نظامی ایالات متحده پس از رزمایش هوایی مشترک با متحدان آسیایی آن در آخر هفته هشدار داد.

او در بیانیه‌ای که توسط رسانه حکومتی کره شمالی منتشر شد، گفت: تکرار استفاده از اقیانوس آرام به‌عنوان محدوده  آتش ما، به رفتار نیروهای آمریکایی بستگی دارد.

قرار است در این هفته و همچنین آموزش سالانه سپر آزادی در ماه مارس، ایالات متحده و کره جنوبی شبیه‌سازی جنگی هسته‌ای را با هدف بهبود قابلیت‌های اتمی آمریکا برگزار کنند.

پیونگ‌یانگ هفته گذشته اعلام کرد که به رزمایش‌های آمریکا و کره با اقداماتی متقابل بی‌سابقه پاسخ خواهد داد.

یانگ موو- جین، استاد دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول گفت: احتمالا در ماه‌های آینده تنش در شبه‌جزیره به اوج خود می‌رسد. زیرا کره شمالی در حال تشدید سریع اقدامات نظامی خود بوده و اظهاراتش نشان می‌دهد که به آزمایش موشکی خود در اقیانوس آرام ادامه خواهد داد.

هونگ مین، کارشناس ارشد مؤسسه اتحاد ملی کره جنوبی گفت که اشاره کیم به اقیانوس آرام نشان می‌دهد که کره شمالی موشک‌هایی با برد بیشتر شلیک خواهد کرد.

13

آزمایش موشکی روز دوشنبه، سومین آزمایش تسلیحاتی شناخته‌شده کره شمالی در سال جاری است. سال گذشته نیز تعداد بی‌سابقه‌ای موشک، از جمله موشک‌ها بالستیک بین‌قاره‌ای که قادر به حمله به هر نقطه از ایالات متحده هستند، آزمایش شد.

کیم یو جونگ همچنین از برخی کارشناسان کره جنوبی انتقاد کرد که قابلیت‌های موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای کره شمالی را زیر سوال برده و گفتند که برخلاف ادعای این کشور، آزمایش روز شنبه به 9 ساعت آمادگی نیاز داشت.

او گفت که پرتاب موشک‌ها در مناسب‌ترین زمان و با توجه به شرایط آب‌وهوایی و پس از عبور هواپیماهای جاسوسی آمریکا و کره جنوبی انجام شد.

وی گفت: بهتر است به جای تردید یا نگرانی در مورد فناوری دیگران، مغزشان را برای دفاع از خود به کار گیرند. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که هیچ تغییری در اراده ما برای پشیمان‌کردن دیوانگانی که به تنش‌ها دامن می‌زنند، وجود ندارد.