به گزارش اکوایران، «حمایت قاطع بایدن از اوکراین»، «رویارویی واگنرها و فرماندهان کرملین»، «هشدار درباره هسته ای شدن کره شمالی»، «تاکید بلیکن بر پایان جدال لفظی آنکارا و آتن»، «خیز واشنگتن برای تعمیق همکاری نظامی با تایوان»، «واکنش روسیه به غنی ساری ادعایی 84 درصدی ایران»، «ادعای تازه امریکا علیه ایران»، « ادعای اسرائیل مبنی بر فعال شدن «اسنپ بک»» و «تحریم های ایران علیه نهادهای حقیقی و حقوقی غرب» بخشی از مهم ترین سر خط اخبار در نیم روز گذشته بوده است.

حمایت قاطع بایدن از اوکراین؛ پوتین پیروز میدان نیست

بایدن پس از سفر غیرمنتظره خود به کی یف، پایتخت اوکراین، گفت: همانطور که به زلنسکی گفتم، می توانیم با افتخار بگوییم که حمایت ما قاطع است.به گفته رئیس جمهور آمریکا، چالش‌های زیادی پیش روی ما وجود دارد که باید با هم با آنها روبرو شویم، اما من اطمینان دارم که بر این چالش ها غلبه خواهیم کرد. روابط ما حساس هستند. من امیدوارم این روابط ادامه داشته باشند.بایدن تاکید کرد: نیروهای ما در لهستان خواهند ماند. در حال حاضر، ما در حال ایجاد یک مشارکت راهبردی جدید هستیم.سفر بایدن به کی‌یف پیش از سفر برنامه‌ریزی‌شده او به ورشو لهستان انجام شد. او پس از ورشو، قرار است با رهبران کشورهای جبهه شرقی پیمان ناتو دیدار کند.در جریان سفر بایدن به ورشو، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: برخلاف انچه پوتین امروز گفت غرب در حال توطئه برای حمله به روسیه نیست. میلیون ها شهروند روسیه که فقط می خواهند با همسایگان خود در صلح زندگی کنند، دشمن نیستند.رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: بی رحمی هرگز اراده آزادگان را شکست نخواهد داد و اوکراین هرگز یک پیروزی برای روسیه نخواهد بود. دموکراسی‌های جهان قوی‌تر شده‌اند نه ضعیف‌تر، خودکامه‌ها ضعیف‌تر شده‌اند نه قوی‌تر. حمله به یک کشور (عضو ناتو)، حمله به همه است. این یک سوگند مقدس است.

شکاف در ساختار نظامی روس ها؛ رهبر واگنرها رهبران نظامی کرملین را به چالش کشید

یوگنی پریگوژین، موسسس گروه واگنر وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش روسیه را به واسطه آن که نیروهای واگنر را از داشتن جنگده و مهمات محروم کرده اند و تلاش دارند تا آنها را نابود کنند به  چالش کشید و گفت که چنین رویکردی معادل با خیانت است.به نوشته خبرگزاری رویترز، پریگوژن از زمان آغاز جنگ در اوکراین نقش برجسته ای در ملا عام ایفا می کند و گروه واگنر تحت رهبری اش در نبرد چند ماهه روسیه در باخموت واقع در دونتسک حضوری فعال داشتند.پریگوژن با انتشار پیامی صوتی در کانال تلگرام خود گفت که به سادگی مخالفت های مستقیمی در جریان است. این رویکرد را می توان خیانت قلمداد کرد.این دومین پیامی است که طی دو روز توسط رهبر واگنرها منتشر می شود. او پیشتر گفته بود که مقام های ناشناس به واسطه خصومت شخصی از ارائه تجهیزات به واگنرها خودداری می کنند.

هشدار درباره آلودگی هسته ای مردمان کره شمالی

یک گروه حقوق بشر فعال در سئول با انتشار گزارشی هشدار داد که ده ها هزار نفر از مردمان کره شمالی، کره جنوبی و چین ممکن است در معرض مواد رادیواکتیو باشند؛ موادی که به گفته آنها از طریق اب های زیرزمینی یک سایت آزمایش هسته ای پخش می شود. به نوشته خبرگزاری رویترز، دولت های آمریکا، کره جنوبی می گویند که کره شمالی به شکلی مخفیانه ازمایش تسلیحات هسته ای در سایت پونگی-ری در استان کوهستانی هامگیونگ شمال انجام داده، مطالعه این گروه حقوق بشری نشان می دهد که مواد رادیواکتیو می تواند هشت شهر و شهرستان نزدیک به این سایت را؛ جایی که بیش از یک میلیون نفر از مردمان کره شمالی زندکی می کنند را آلوده کند.این سازمان همچنین هشدار داد که کشورهای همسایه کره شمالی نیز ممکن است تا حدی به واسطه محصولات کشاورزی و شیلات قاچاق در معرض خطر باشند.

تاکید بلیکن بر پایان جدال لفظی آنکارا و آتن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده از یونان و ترکیه، متحدان ناتو خواست تا به لفاظی های خود پایان دهند آن هم در شرایطی که دو کشور به سوی انتخابات ملی در حرکت هستند. او تاکید کرد که در تلاش برای تقویت وحدت در  ائتلاف ترانس اتلانتیک است آن هم در شرایطی که جهان در آستانه سالگرد حمله روسیه به اوکراین قرار دارد. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، بلینکن پس از توقف در ترکیه با مقام ها در آتن دیدار کرد؛ مقام های یونان و ترکیه گفتند که مایلند از اختلاف های طولانی مدت بر سر مرزهالی دریایی در شرق مدیترانه پس از زمین لرزه هایی که حدود 45 هزار کشته در ترکیه و سوریه بر جای گذاشته، فاصله بگیرند.بلینکن گفت امیدوار است که این سکوت، فرصتی برای بازگشت به دیپلماسی را فراهم کند.از همین رو تاکید داشت که باید راه حلی برای این اختلاف دیرینه یافت شود.

خیز واشنگتن برای تعمیق همکاری نظامی با تایوان

هیئتی از قانونگذاران امریکایی با رئیس جمهوری تایوان دیدار کردند، رخدادی که می تواند همکاری های نظامی دو بازیگر را علیرغم مخالفت های چین که مدعی است این جزیره جزوی از قلمرویش است، تعمیق کند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه یکی از هیئت های متعدد ایالات متحده است که تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان در طول سال های اخیر از انها استقبال کرده آن هم در شرایطی که پکن تنش های دیپلماتیک را افزایش داده است. چین با برگزاری مانورهای نظامی در مقیاس بزرگ به بازدید نمایندگان خارجی از تایوان واکنش نشان می دهد و آن را تمرینی برای تهاجم احتمالی می داند. گفته می شود تسای از حضور قانونگذاران تشکر کرد و گفت که این فرصتی است برای تعمیق همکاری ها در زمینه طراحی و ساخت تراشه های نیمه هادی، انرزی های تجدیدپذیر و نسل بعدی شبکه همراه جی 5.

واکنش روسیه به ادعای غنی سازی 84 درصدی ایران

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین درباره ادعای غنی سازی ۸۴ درصد در ایران گفت: «غنی سازی ۸۴ درصدی موضوعی نگران کننده است اما طبق ترتیبات فعلی ممنوع نیست.»میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به ادعای غنی سازی 84 درصد در ایران در توئیتی نوشت: «بیان دقیق، غنی سازی 84 درصدی موضوعی نگران کننده است اما طبق ترتیبات فعلی ممنوع نیست. اگر برجام به طور کامل اجرایی می‌شد، ممنوع بود.» او ادامه داد: «بنابراین، شرکت کنندگان در گفتگوهای وین باید تصمیم بگیرند که ترجیحشان چیست.» اولیانوف همچنین در توئیتی دیگر درباره انگیزه ایران برای به سرانجام رساندن مذاکرات وین گفت: «تا جایی که من می‌دانم ایران آماده نهایی کردن تصمیم در مورد بازگرداندن برجام است. مشکل مربوط به برخی دیگر از شرکت کنندگان در گفتگوهای وین است.»نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین پیشتر نیز در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: «رسانه‌های خارجی می‌خواهند پیش از جلسه بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اوضاع پیرامون مسئله هسته‌ای ایران را پیچیده کنند.»

 ادعای تازه امریکا علیه ایران؛ تهران حمله به آبراه های خاورمیانه را  افزایش داده است!

 رئیس ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مدعی شد در حالی که تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران در حال افزایش است حملات ایران در آبراه‌های خاورمیانه و جاهای دیگر در منطقه مورد توجه همه واقع شده است.دریاسالار برد کوپر به خبرگزاری آسوشتید پرس گفت در طول دو سالی که هدایت ناوگان پنجم مستقر در بحرین را برعهده داشته شاهد افزایش آنچه «فعالیت‌های بدخواهانه» ایران در منطقه خواند، بوده است.طبق این گزارش، او در اظهارات خود توقیف‌های ادعایی اخیر تسلیحات توسط نیروهای آمریکایی و متحدانش در منطقه را موفقیت توصیف کرد و مدعی شد که ایران توانسته حملات پهپادی با هدف قرار دادن کشتی‌ها در خاورمیانه و سایر حملات در منطقه را انجام دهد.به ادعای این گزارش، «نگرانی‌ها درباره ایران در ماه‌های اخیر افزایش یافته زیرا تهران اورانیوم را بیش از هر زمان دیگری نزدیک به سطح تسلیحاتی غنی می‌کند و مواد شکافت‌پذیر کافی برای چند بمب هسته‌ای در صورت تمایل به ساخت بمب دارد. او ضمن «بی‌دلیل، غیرحرفه‌ای و نقض قوانین بین‌المللی» خواندن این اقدامات، در ادامه گفت اسرائیل اکنون مستقیما با فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) مانند کشورهای عربی کار می‌کند که حمایت بیشتری برای مقابله با ایران است. وی گفت: دیدگاه رهبران منطقه مبنی بر این که تهدید شماره یک، یا جدی‌ترین تهدید از سوی ایران است به ما اجازه داده با اسرائیل همکاری نزدیک‌تری داشته باشیم.

ادعای اسرائیل مبنی بر فعال شدن «اسنپ بک»

انتخاب: الی کوهن در مصاحبه با i24NEWS پیش بینی کرد که غرب قبل از هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال جاری، «اسنپ بک» را علیه ایران اعمال خواهد کرد.کوهن گفت: طبق برآورد من، آمریکا و اروپا دیگر نمی‌توانند در موضوع ایران در کناری بایستند. ایران به غنی‌سازی اورانیوم تا 90 درصد نزدیک است و ایران جنگ با اوکراین به روسیه سلاح می‌دهد.او با اشاره به اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با کلید زدن اسنپ بک گفت: «آمریکا و کشورهای اروپایی مرتبط، قبل از مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، تحریم‌ها و اسنپ بک را علیه ایران کلید خواهند زد.اسنپ بک در واقع همان سازوکار حل اختلافات در برجام و قطعنامه 2231 است که در بندهای 36 و 37 برجام و مواد 10 تا 15 قطعنامه 2231 آمده است.

تحریم های جدید ایران علیه نهادهای حقیقی و حقوقی غرب

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه اول اسفند ماه اعلام کرد که در پاسخ به تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا، بزودی تحریم‌هایی علیه این اتحادیه اعمال خواهد شد اتحادیه اروپا در جدیدترین اقدام علیه ایران رپز دوشنبه ۳۲ مقام جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. از سودی دیگر انگلیس نیز همان روز اقدام به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران کرد.در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص اعمال تحریم علیه برخی اشخاص و نهادهای اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس آمده است:وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وفق مصوبات مراجع ذیربط و در چارچوب قواعد مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه، به عنوان عمل متقابل، اشخاص و نهادهای زیر را در حوزه اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس به علت حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، تحریک و تشویق به اقدامات تروریستی و خشونت علیه مردم ایران، دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، ترویج خشونت و ناآرامی در ایران، نشر اکاذیب و ترویج اطلاعات غلط در مورد ایران و نیز مشارکت در تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران که به مثابه تروریسم اقتصادی است، تحت تحریم قرار می‌دهد.

سلطان عمان با پیام برجامی در راه تهران

منابع خارجی و همچنین رسانه‌ها در داخل ایران از سفر قریب الوقوع هیثم بن طارق، پادشاه عمان خبر داده‌اند و آن را مرتبط با گفتگوهای غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن توصیف کرده‌اند.

روز سه‌شنبه، دوم اسفند، همشهری آنلاین به نقل از علی علیزاده عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشت که حسین امیرعبدالهیان، وزیرخارجه ایران از سفر پادشاه عمان به تهران «در آینده‌ای نزدیک و با خبری خوش» نوشت.

این نماینده خبر خوش و اظهارات آقای امیرعبدالهیان را به گفتگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای موسوم به برجام تعبیر کرده اما در یک هفته گذشته گزارش‌هایی از نزدیک شدن تهران و واشنگتن بر سر تبادل زندانیان و آزادسازی میلیاردها دلار از پول‌های ایران در کره جنوبی خبر داده بودند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی همچنین درباره ورود بانک قطری «به مناقشه ایران و آمریکا و ایفای نقش واسطه در این حوزه» صحبت‌هایی را مطرح کرد. به گفته او در همین چارچوب «مذاکرات غیرمستقیمی میان خزانه‌داری آمریکا و بانک مرکزی ایران به واسطه بانک مرکزی قطر» در جریان است. علیزاده همچنین با اشاره به صحبت‌های امیرعبداللهیان از ابراز آمادگی مقامات چینی «به عنوان میانجی برقراری رابطه میان ایران و عربستان» خبر داد.

وساطت بغداد میان تهران و واشنگتن 

منابع خبری اعلام کردند که وساطت بغداد میان تهران و واشنگتن و همچنین میان تهران و ریاض از محورهای سفر امیرعبداللهیان به عراق است. عامر الفایز، رئیس کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق  در گفت وگو با این العربی الجدید اعلام کرد که امیر عبداللهیان در این سفر درباره تحولات سیاسی و اقتصادی در سطح منطقه وجهان و تقویت همکاری‌ها میان تهران و بغداد در زمینه‌های نفت، انرژی، آب، امنیت و همچنین همکاری‌های اطلاعاتی با مقامات عراقی رایزنی می‌کند.

وی با بیان اینکه پرونده وساطت بغداد میان ایران و عربستان یکی از محورهای این سفر خواهد بود تاکید کرد: بغداد پیشرفت‌های زیادی در این زمینه محقق کرد و ایران و عربستان تمایل دارند که روند میانجیگری عراق تکمیل شود به ویژه اینکه "محمد شیاع السودانی"، نخست وزیر عراق مورد پذیرش دو طرف ایرانی و سعودی است.این مقام عراقی گفت که پرونده وساطت عراق میان تهران و واشنگتن نیز یکی از محورهای سفر امیرعبداللهیان به بغداد است زیرا مقامات عراقی به طور مستقیم این پیشنهاد را به واشنگتن دادند و پاسخ مقامات آمریکایی نیز مثبت بوده است.