به گزارش اکوایران، کمیسیون اروپا، در سالگرد حمله روسیه به خاک اوکراین از تصویب بسته دهم تحریم‌ها علیه روسیه خبر داد؛ تحریم‌هایی که به زعم این اتحادیه  افراد و نهادیی را هدف قرار می‌دهدکه حمله به اوکراین حمایت می‌کنند. به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی کمیسیون اروپا، این بسته فشار را در پاسخ به جنگ پوتین افزایش می‌دهد. بر این اساس، به منظور افزایش بیشتر اثربخشی تحریم‌های اتحادیه اروپا، بسته امروز شامل فهرست‌های جدید به علاوه تحریم‌های تجاری و مالی، از جمله ممنوعیت صادرات بیشتر به ارزش بیش از 11 میلیارد یورو است که اقتصاد روسیه را از کالاهای فنی و صنعتی مهم محروم می‌کند. همچنین اقدامات اجرایی علیه دور زدن تحریم‌ها از جمله از طریق دارایی های بانک مرکزی روسیه را افزایش می دهد.

بر این اساس، اتحادیه اروپا حدود 120 فرد و نهاد را به فهرست تحریم‌های ما اضافه کرده است، از جمله تصمیم‌گیرندگان روسیه، مقامات ارشد دولتی و رهبران نظامی دخیل در جنگ علیه اوکراین، و همچنین مقامات نیابتی نصب شده توسط روسیه در سرزمین‌های اشغالی در اوکراین. این فهرست همچنین شامل سازمان ها و افرادی است که فضای عمومی را با اطلاعات نادرست آلوده می کنند و از طریق جنگ اطلاعاتی به جنگ نظامی شدت می‌بخشند. علاوه بر این، اعضا و حامیان گروه مزدور واگنر روسیه و فعالیت‌های آن در کشورهای دیگر مانند مالی یا جمهوری آفریقای مرکزی نیز مورد هدف تحریم قرار می‌گیرند.

این تحریم‌ها همچنین برای اولین بار شامل هفت نهاد ایرانی می شود. کمیسیون اروپا مدعی شده که  آن‌ها در انتقال پهپادهای نظامی "شاهد" دخیل بوده‌اند.  اتحادیه اروپا در شرایطی این تحریم‌ها را با چنین بهانه‌ای اعمال می‌کند که تهران و مسکو بارها مداخله ایران در جنگ اوکراین (از جمله ارسال پهپادهای ادعایی) را صراحتا رد کرده‌اند.