به گزارش اکوایران، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، رویارویی با غرب بر سر جنگ اوکراین را نبردی وجودی برای بقای روسیه و مردم روسیه خواند و گفت که مجبور است قابلیت‌های هسته‌ای ناتو را در نظر بگیرد.

یک سال از دستور حمله به اوکراین می‌گذرد و پوتین به طور فزاینده‌ای جنگ را به عنوان لحظه‌ای سرنوشت‌ساز در تاریخ روسیه معرفی می‌کند و می‌گوید که معتقد است آینده روسیه و مردم آن در خطر است.

بنابر گزارشی از رویترز، پوتین در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه ضبط شد اما روز یکشنبه منتشر شد، به تلویزیون دولتی "روسیه 1" گفت: «آنها یک هدف دارند: انحلال اتحاد جماهیر شوروی سابق و بخش بنیادی آن یعنی فدراسیون روسیه.»

ناتو و غرب چنین روایتی را رد می‌کنند و می گویند هدف آنها کمک به اوکراین برای دفاع از خود در برابر یک حمله بی‌دلیل است.

پوتین گفت که غرب می‌خواهد روسیه را تجزیه کند و سپس بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد خام در جهان را در کنترل خودش بگیرد، گامی که به گفته وی، می‌تواند به نابودی بسیاری از مردم روسیه از جمله اکثریت قومی روسی منجر شود.

آمریکا این موضوع را رد کرده است که قصد نابودی روسیه را دارد، در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است که درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو می‌تواند به جنگ جهانی سوم منجر شود. او همچنین گفته است که پوتین نباید در قدرت باقی بماند.

پوتین گفت که ده‌ها میلیارد دلار کمک نظامی آمریکا و اروپا به اوکراین نشان داد که روسیه اکنون با ناتو روبرو است، کابوس دوران جنگ سرد رهبران شوروی و غرب.

اوکراین می‌گوید تا زمانی که آخرین سرباز روسی از اوکراین، از جمله کریمه که روسیه در سال 2014 آن را ضمیمه کرد، خارج نشود، آرام نخواهد نشست.

روسیه

تصویرسازی وجودی از جنگ، به رهبر 70 ساله کرملین این امکان را می‌دهد که مردم روسیه را برای یک درگیری طولانی و عمیق متقاعد کند و همچنین به او آزادی بسیار بیشتری در انواع سلاح هایی که روزی می‌تواند استفاده کند، می‌دهد.

دکترین هسته‌ای رسمی روسیه امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را مجاز می‌داند، در صورت استفاده از آن‌ها - یا دیگر انواع سلاح‌های کشتار جمعی - علیه روسیه یا استفاده از سلاح‌های متعارف که «موجودیت دولت» را به خطر می‌اندازد.

پوتین اعلام کرده است که آماده است چارچوب‌های کنترل تسلیحات هسته‌ای - از جمله توقف آزمایش‌های هسته‌ای توسط قدرت‌های بزرگ - را کنار بگذارد، مگر اینکه غرب در اوکراین عقب‌نشینی کند.

روز سه‌شنبه، او با تعلیق یک معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای، تلاش کرد بر عزم روسیه در اوکراین تاکید کند و اعلام کرد که سیستم‌های استراتژیک جدید در حالت آمادگی رزمی قرار گرفته‌اند و هشدار داد که مسکو می‌تواند آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد.

روسیه که تسلیحات هسته ای اتحاد جماهیر شوروی را به ارث برده است، بزرگترین زرادخانه کلاهک‌های هسته‌ای جهان را دارد. به گفته فدراسیون دانشمندان آمریکا، این کشور از مجموع ذخایر آمریکا، فرانسه و بریتانیا کلاهک‌های هسته‌ای بیشتری دارد.

پوتین گفت: «در شرایط امروز که همه کشورهای پیشرو ناتو هدف اصلی خود را تحمیل یک شکست استراتژیک به ما اعلام کرده‌اند تا به گفته آن‌ها مردم ما رنج بکشند، چگونه می‌توانیم در این شرایط توان هسته‌ای آنها را نادیده بگیریم؟»

پوتین گفت بزرگترین نتیجه یک سال گذشته، اتحاد مردم روسیه بوده است.