به گزارش اکوایران، روز سه‌شنبه یک پهپاد در نزدیکی یک ایستگاه توزیع گاز طبیعی در جنوب شرقی مسکو سقوط کرد، در حادثه‌ای که به گفته مقامات روسی یک حمله ناموفق اوکراینی در 100 کیلومتری مرکز پایتخت روسیه بوده است

پس از آن که وزارت دفاع، کیف را به تلاش برای انجام یک حمله پهپادی دیگر در جنوب روسیه متهم کرد، آندری وروبیوف، فرماندار این منطقه، این حادثه را در نزدیکی شهر کولومنا گزارش داد. اوکراین به طور علنی مسئولیت حملات در داخل روسیه را بر عهده نمی‌گیرد. اگر کیف پشت حادثه کولومنا بوده باشد، این نزدیک‌ترین حمله پهپادهای اوکراینی به پایتخت روسیه خواهد بود.

بنابر گزارش رویترز، وروبیوف گفت که به نظر می رسد هدف این پهپاد، حمله به یک «تاسیسات زیرساختی غیرنظامی» بوده است، اما هیچ آسیبی وارد نشده است. او گفت که آژانس امنیتی فدرال روسیه (FSB) وضعیت را تحت کنترل دارد و خطری برای ساکنان وجود ندارد.

کمی پیش از آن، وزارت دفاع روسیه اوکراین را به ارسال هواپیماهای بدون سرنشین تهاجمی به سمت اهداف زیرساختی غیرنظامی در مناطق کراسنودار و آدیگیا در جنوب این کشور متهم کرد.

این وزارتخانه اعلام کرد که سیستم‌های دفاعی ضد پهپاد روسیه باعث شده‌اند که پهپادها از مسیر خود منحرف شوند و اهداف خود را از دست بدهند.

خبرگزاری‌های دولتی روسیه پیشتر از آتش‌سوزی در یک انبار نفت در منطقه کراسنودار، در حدود 240 کیلومتری جنوب شرقی شبه جزیره کریمه -پس از مشاهده یک پهپاد در حال پرواز در آن منطقه - خبر داده بودند.

صبح روز سه شنبه فرودگاه غیرنظامی دومین شهر بزرگ روسیه، سنت پترزبورگ، تمامی پروازهای خود را به دلیل آنچه که وزارت دفاع تمرینات جت‌های جنگنده در حریم هوایی غرب روسیه اعلام کرد، به حالت تعلیق درآورد.

در اوایل دسامبر، روسیه اعلام کرده بود که سه نفر از پرسنل نظامی این کشور در حملات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی به دو پایگاه هوایی در صدها کیلومتری خط مقدم جنگ کشته شده‌اند.

در 26 دسامبر نیز وزارت دفاع گفت که یک پهپاد اوکراینی دیگر را در نزدیکی یک پایگاه‌های هوایی در نزدیکی شهر ساراتوف، جایی که بمب‌افکن‌های هسته‌ای استراتژیک روسیه در آن مستقر هستند، سرنگون کرده است و سه پرسنل نیروی هوایی دیگر کشته شده‌اند.