به گزارش اکوایران، در حاشیه جلسه هیات دولت، وزیر آموزش و پرورش از ورود وزارت کشور به پرونده مسمومیت سریالی دانش‌آموزان خبر داد، رئیس سازمان انرژی اتمی به گزارش جدید آژانس علیه ایران واکنش نشان داد و با وجود گزارش‌های تاییدنشده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت که «ایران» باردار است.

ایران باردار است؟

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: (دلیل از دست رفتن پیروز): در مرگ پیروز یک فرآیند کاملا آزمایشی در کشور اتفاق افتاد که در دنیا بی‌سابقه بود . تولد این توله یوزها یک چرخه علمی بود و دو همتای آن روز اول تلف شدند. چون پیروز شیر مادر مصرف نکرده بود، از لحاظ بنیه‌ای ضعیف بود و در این 10 ماه شرایط قرنطینه‌ای بود و مسائل گوارشی، کلیوی و یبوست مطرح  بود و از لحاظ شرایط استخوان‌بندی و اسکلتی و حرکتی هم مشکل داشت.

(با اعلام خبر باردار بودن «ایران»، مادر پیروز): همه ظرفیت‌های دامپزشکی داخل کشور و خارج از کشور و متخصصی از آفریقای جنوبی در این 10 ماه کنار کار قرار گرفتند و بحث دیالیز برای پیروز اتفاق افتاد که از نوع سه فاق بود که شکم حیوان باید باز می‌شد و راه‌حل دیگری وجود نداشت. باید از خون مادرش استفاده می شد ولی مادرش حامله بود و این کار امکان‌پذیر نبود و جراحی انجام شد و در نهایت پیروز تلف شد.

اقبال عمومی به کالابرگ الکترونیکی کم است

سید صولت مرتضوی، وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی: طرح کالابرگ را به سراسر کشور تعمیم می‌دهیم، گفت: آمادگی کامل برای اجرای کالابرگ الکترونیکی داریم ، اما اقبال عمومی یک مقدار کم است، بستر کاملا فراهم است که باید برنامه ریزی شده و مشوق هایی در نظر گرفته شود تا این اقبال بیشتر شود.

(در خصوص تعیین حقوق و دستمزد کارگران برای سال آینده): در هفته‌های گذشته من با نمایندگان کارگران و هم نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان دولت مذاکرات مفصلی درباره رقم دستمزد کارگران داشتم. بعضا فکر می کنند تصمیم در این خصوص با دولت است در حالیکه اصل بر سه جانبه‌گرایی نمانیدگان کارگران، کارفرمایان و دولت است و باید این سه به رقم ثابتی براساس شاخص هایی که قانون تعیین کرده است، برسند. رقم دستمزد کارگران توسط کارشناسان و کارگروه ها در حال بررسی است و حتما تا پایان سال به نتیجه می رسد.

جزئیاتی از اصلاح جرایم ریالی بدل از حبس

 امین‌ حسین رحیمی، وزیر دادگستری: (درباره اصلاح جرایم ریالی بدل از حبس): کسانی که به علت عدم پرداخت جریمه نقدی در زندان هستند، مطابق مقررات بابت هر روز زندان صد هزار تومان از جریمه شان کم می‌شد اما قانون می‌گوید هر سه سال یک بار با توجه به نرخ تورم و شاخص بانک مرکزی این رقم قابل تعدیل است و امروز وزارت دادگستری به هیات دولت پیشنهاد داد که این رقم ۲۵۰ هزارتومان شود و هیات دولت هم این را تصویب کرد.

(در پاسخ به اینکه این مصوبه نیاز به تایید مجلس دارد؟): خیر در قانون مجازات اسلامی ماده ۵ این اختیار به هیات دولت داده شده است.

 به عبارتی کسانی که به خاطر عدم پرداخت جزای نقدی در زندان هستند، از ۲۶ بهمن ۱۴۰۱، روزی ۲۵۰ هزار تومان از مبلغ جریمه‌شان کم می شود. در سال ۹۹ این مبلغ ۳۰هزار تومان بوده است و در سال ۹۸، صد هزار تومان و امروز این مبلغ ۲۵۰ هزار تومان شد. به این شکل تعداد زیادی از زندانیانی که جریمه نقدی دارند و امکان پرداخت آن را ندارند، مدت کمتری در زندان می مانند.

واکنش اسلامی به گزارش آژانس

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی: در تعاملات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق روال همیشگی و به طور ویژه به خصوص در این شرایط که امپریالیسم رسانه ای عملیات روانی و تهاجمی‌اش را برای تخریب کشور انجام می دهد، سعی کرد روابط با آژانس را تیره و تار نشان دهد اما به لطف الهی در دو ماه گذشته رفت و آمدها با آژانس در سطح کارشناسی و معاونان انجام شد و در دو هفته گذشته هیات‌هایی از آژانس در تهران حضور یافتند و تبادل نظر شد.

در این تبادل نظرها و رایزنی‌ها مواردی از جمله "عدم انطباق بیانیه طراحی چیدمان سانتریفیوژها" یا یک ذره ، خوب مرور شد و بحث و کارشناسی شد و نهایی شده است و مشخص شده که انحراف خاصی وجود ندارد و این موضوعات با توجه به بحث‌های کارشناسی واجد اهمیت نبوده که به عنوان یک موضوع مورد پیگیری قرار گیرد.

هم‌چنین درباره موارد پادمانی باید برای روشنگری پاسخ‌هایی که دادیم مذاکره انجام می‌شد. برخی القا می کنند که پاسخ داده نشده است این درست نیست. پاسخ‌ها در چند صد صفحه ارسال شده بود و باید با حوصله با آنها مرور می کردیم و این امر هم تداوم دارد و گفت‌گو شده است و در همین راستا در سفر آقای آپارو معاون پادمانی مدیرکل آژانس و مذاکراتی که انجام شد دعوت رسمی از آقای گروسی کردیم و ان‌شاءالله در یکی دو روز آینده به تهران می‌آیند.

(درباره بخشی از گزارش برجامی آژانس مربوط به موضوع غنی‌سازی بالای ۸۳ درصدی در ایران): در نمونه‌برداری از یک شیر در روند غنی‌سازی یک ذره‌ای (particle) که با میکروسکوپ هم دیده نمی‌شود، مشاهده شد؛ اما مهم حجم و سطح غنای موادی است که در پایان روند غنی‌سازی به دست می‌آید که بازرسان مشاهده کردند از ۶۰ درصد این مواد تجاوز نکرده است و خط تولید ما همان تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی است و همان هدف را هم دنبال می‌کنیم؛ بنابراین آن موضوع با همین تعریف کنار گذاشته می‌شود.

(در مورد محورها و موضوعات مطرح در سفر گروسی به ایران): موضوع همین مواردی است که به عنوان مسایل پادمانی نام گذاری کردند و بسته شدن این پرونده. دلیل برجام همین موارد اتهامی بوده است که ۲۰ سال علیه ایران مطرح می‌کردند و در نهایت مذاکره شد و بر اساس سند برجام آنها مختومه شده‌اند. موارد تازه و جدیدی در کار نیست.

وزارت کشور انتشار گازهای سمی در مدارس را پیگیری می‌کند

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش: (در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت برای پیگیری موضوع مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس و منشاء گازهای پخش‌شده): قرار شد با محوریت وزارت کشور در این زمینه اطلاع‌رسانی شود. این موضوع بین‌بخشی است و به همین دلیل وزارت کشور در این زمینه پیگیری خواهد کرد.

فروش موزه ملی سینما صحت ندارد

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: (درباره فروش موزه ملی سینما در ارتباط با طرح مولد سازی): موزه ملی سینما از مفاخر فرهنگی هنری کشور است، این خبر صحت ندارد، طی یک سال و نیم اخیر کارهایی برای به روز آوری انجام دادیم.

(با اشاره به آغاز ثبت نام حج سال 1402): در این زمینه دولت حمایت ویژه‌ داشته، مصوبه خوبی داشتیم تا ان شاء الله زائران خانه خدا به این نگاه دولت با دغدغه کمتری در مراسم حاضر شوند. همچنین با دوستان در دولت جلسه خواهیم داشت تا امکانات بهتری در اختیار زائران قرار گیرد.

واکنش وزیر دفاع به رزمایش دریایی مشترک آمریکا در منطقه

امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع: (در پاسخ به پرسشی درباره واکنش جمهوری اسلامی به اعلام برگزاری رزمایش مشترک دریایی آمریکا در منطقه): این امر دلایل مختلفی دارد، یکی آمادگی خودشان و یکی روحیه‌دادن به نیروهایشان است. سربازانی که ماه‌ها در منطقه‌ای دور استقرار پیدا کرده‌اند، قطعاً روحیه‌شان تضعیف می‌شود و برای اینکه به آنان روحیه دهند ممکن است رزمایش هم برگزار کنند. هیچوقت دلیل این نیست که یک رزمایش برای انجام عملیات صورت می‌گیرد. دلایل مختلفی دارد و ما نیز چنین استنباطی نداریم، اما همیشه هوشیار هستیم و رصد و مراقبت می‌کنیم و کاملاً زیر نظر داریم. نیروهای مسلح ما کاملاً در همه مواقع در آمادگی به سر می‌برند. ما هم رزمایش‌های متعددی برگزار کردیم و می‌کنیم و با کشورهای دیگر هم رزمایش داریم.

نمی‌توان به گردشگر خارجی گفت از بله و ایتا استفاده کن

سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی: (با اشاره به موضوع اعطای سیم‌کارت های بدون فیلتر به گردشگران خارجی): وزیر محترم ارتباطات به خاطر موضوع سیم کارت های بدون فیلتر برای گردشگران خارجی بسیار مورد حمله قرار گرفت. من می خواهم به شما بگویم که این کار تقصیر من است و اگر قرار است با کسی برخورد یا انتقاد شود آن فرد من هستم.

اعطای این سیمکارت به گردشگران خارجی پیشنهاد ما بود و پیگیر آن هستیم. گردشگران خارجی باید حداقل خدمات و سرویس‌ها به آن‌ها داده شود. برخی دوستان ما می‌گویند که چرا گردشگر خارجی به ایران نمی‌آید یا اینکه تعداد آن‌ها کم است. باید بگویم که این موضوع دلایلی دارد. ما نظام مسائل این موضوع را احصاء کردیم و تک به تک در حال حل و فصل آن‌ها هستیم.

هنگامی که گردشگر خارجی وارد کشور ما می شوند یکی از نیازهای آن‌ها اینترنت و سکوهای خارجی و بین‌المللی است که مثل نان شب برای آن‌ها واجب است و نمی‌شود گردشگر خارجی به کشور ما بیاید و ارتباطش با دنیا قطع شود. ما نمی‌توانیم به او بگوییم از بله و ایتا استفاده کند. او می‌خواهد از تهران با پاریس در ارتباط باشد.

سجادی به وزارت ورزش برمی‌گردد؟

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت: (درباره آخرین وضعیت سلامتی سجادی وزیر ورزش): طی عیادتی که روز گذشته از وزیر ورزش داشتم و طبق گفته کادر درمان با توجه به سابقه ورزشی که آقای سجادی دارد، سرعت بهبود قابل قبولی دارند. سجادی صحبت می‌کرد و لحظاتی در اتاق قدم می‌زد. دستگاه خاصی به او وصل نبود و بیشتر تحت مراقبت بود. سجادی حتما به وزارت ورزش برخواهند گشت. حال عمومی او با سرعت خوبی رو به بهبود است.

(درباره شائبه ۵درصد حق‌العمل هیات مولدسازی): برای واگذاری اموال، باید کارشناسی انجام شود پس باید به کارشناس هزینه کارشناسی بپردازیم. همه هزینه‌های امور اجرایی کشور در بودجه پیش‌بینی می‌شود و یک مساله معمولی است. در این زمینه مولدسازی هم همینگونه است و اصلا حق جلسه وجود ندارد. شغل‌ هیات ۷نفره شرکت در جلسات است و حق جلسه نمی‌گیرند و به عنوان شخصیت حقوقی در جلسه شرکت کرده و رای مثبت و منفی می‌دهند. آنها تکالیف اداری خود را انجام می‌دهند.

خدمات عمومی که مردم نیاز دارند را به پارک‌ها می‌بریم

علیرضا زاکانی، شهردار تهران: خدمات عمومی که مردم نیاز دارند را به پارک‌ها می‌بریم. علاوه بر تفرجگاه کارهای بهداشتی کارهای خدماتی مختلف را هم به پارک‌ها خواهم برد. تهران باید متحول شود، تحول تهران هم به داشتن یک الگو و حرکت در مسیر اتفاق می‌افتد. ۵۰۷ همت (۵۰۷ هزار میلیارد تومان) برای حمل و نقل عمومی نیازمند هستیم. ما این مقدار را از طریق مولدسازی باید به‌دست بیاوریم.