به گزارش اکوایران به نقل از رویترز، وزیر دفاع تایوان روز سه‌شنبه گفت که این جزیره اجازه «تحریک‌های مکرر» از سوی چین را نخواهد داد، درحالی که وزیر خارجه چین گفته است تایوان «نخستین خط قرمز» است که نباید در روابط چین و آمریکا از آن عبور کرد.

تنش‌ها بر سر تایوان- جزیره‌ای که به طور دموکراتیک اداره می شود و چین آن را جزء قلمرو خود می‌داند- طی سه سال گذشته با افزایش فشارهای دیپلماتیک و نظامی پکن برای پذیرش حاکمیت چین توسط تایپه افزایش یافته است.

چین در ماه اوت در اعتراض به سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه رزمایش‌هایی را در نزدیکی تایوان برگزار کرد و به گفته دو منبع تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان قصد دارد در هفته‌های آینده با کوین مک‌کارتی، رئیس فعلی مجلس نمایندگان در ایالات متحده دیدار کند.

وزیر دفاع تایوان، چیو کو-چنگ، در گفتگو با خبرنگاران در پارلمان گفت که از ملاقات برنامه‌ریزی شده بین تسای و مک کارتی اطلاعی ندارد.

چیو گفت: «کمونیست‌های چینی از هر دلیلی برای اعزام نیرو استفاده خواهند کرد. اما ما قصد نداریم آن‌ها را به چالش بکشیم، بلکه رویکردی مسالمت آمیز و منطقی خواهیم داشت.»

او افزود، اگرچه امیدوار است این اتفاق نیفتد، اما ارتش تایوان برای جنگ آماده است.

چیو گفت: «اگر کمونیست‌های چینی دوباره حرکتی انجام دهند، وظیفه نیروهای مسلح ما جنگیدن است. ما اجازه تحریکات مکرر علیه خود را نخواهیم داد. ما نمی توانیم چنین چیزی را بپذیریم.»

 

«مسائل داخلی»

 

در پکن، وزیر امور خارجه چین، کین گانگ گفت: «قابل درک نیست که مقامات آمریکایی می‌گویند تایوان مسئله داخلی چین نیست.»

وی در حاشیه نشست سالانه چین گفت: «مسئله تایوان هسته اصلی منافع چین، سنگ بنای سیاسی روابط چین و آمریکا و اولین خط قرمزی است که در روابط چین و آمریکا نباید از آن عبور کرد.»

«ایالات متحده برای ایجاد مسئله تایوان مسئولیت تزلزل ناپذیری دارد.»

کین گفت که چین برای «اتحاد مجدد مسالمت آمیز» با تایوان به کار خود ادامه می دهد، اما این حق را برای خود محفوظ می دارد که تمام اقدامات لازم را انجام دهد.

«هیچ کس نباید عزم راسخ، اراده قوی و توانایی بالای دولت و مردم چین برای حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دست کم بگیرد.»

دولت تایوان به شدت ادعاهای سرزمینی چین را رد می‌کند، هرچند بارها پیشنهاد مذاکره با پکن را داده است و می‌گوید که فقط مردم تایوان می‌توانند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند.

یکی از منابع به رویترز گفت که اگر سفر رئیس‌جمهور تایوان به ایالات متحده - احتمالاً در ماه آوریل - برگزار شود، احتمال سفر مک کارتی به تایوان در آینده نیز وجود دارد.

چهار منبع دیگر - از جمله مقامات آمریکایی و افرادی که از گفتگوهای دولت‌های ایالات متحده و تایوان آگاه هستند - گفتند که هر دو طرف عمیقاً نگران هستند که دیدار آتی مک کارتی، تنش‌ها را در سراسر تنگه تایوان به شدت افزایش دهد؛ آن هم در زمانی که این جزیره در حال آماده شدن برای انتخابات ریاست جمهوری خود در اوایل سال آینده است.