به گزارش اکو ایران؛ اعتراض ها در اسرائیل درباره لایحه پیشنهادی کابینه مبنی بر تغییر و اصلاح ساختار قضایی اوج گرفت. به گفته ناظران فضا به اندازه ای ملتهب است که گروهی تلاش کردند تا مسیر بنیامین نتانیاهو به فرودگاه را پیش از سفر رسمی خارجی اش ببندند. حتی سفر لوید استین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز به واسطه فضای متشنج به تعویق افتاد.

تلاش برای مسدود کردن مسیر «بی بی»

معترضان اسرائیلی بیش از دو ماه است که علیه اصلاحات اساسی تجمعات اعتراض آمیز برگزار کرده اند. آنها روز پنجشنبه را «روز مقاومت در برابر دیکتاتوری» نام گذاشتند و با تکان دادن پرچم خود را به فرودگاه اصلی رسانده و مسیر اصلی به فرودگاه را مسدود کردند. این وضعیت موجب شد تا ترافیک سنگین تر شود، از همین رو مشخص نیست نتانیاهو قادر است از سرزمین های اشغالی خارج شود یا نه.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، در بخش ها دیگر سرزمین های اشغالی معترضان تقاطع های اصلی در کلان شهرهایی چون تل آویو و دیگر شهرها را مسدود کردند. همزمان یک ناوگروه کوچک نیز قصد داشت یکی از مسیرهای اصلی کشتیرانی دریایی را در شمال حیفا ببندد. برخی از معترضان نیز دفاتر مستقر در شرق بیت المقدس و اتاق فکری را که به فرایند تغییرات قضایی کمک می کرد را هدف قرار دادند.

شکاف در سطح ارتش

هیاهو در باب اصلاحات قضایی پیشنهای کابینه نتانیاهو، اسرائیل را درگیر یکی از بدترین بحران های داخلی اش کرده است. فارغ از ده ها هزار معترضی که به خیابان ها آمده اند، مخالفت ها در سراسر جامعه افزایش یافته و رهبران تجاری و مقام های قانونی درباب آثار مخرب این طرح می گویند. شکاف حاکم حتی ارتش اسرائیل را که شاهد مخالفت بی ساقه ای در درون صفوف خود است را نیز در امان نگذاشته است. منتقدان می گویند که نتانیاهو با توسل به این تغییران می خواهد از تعقیب قضایی در امان باشد. رخدادی که به باور منتقدان کنترل و توازن را بر هم خواهد زد.

ناظران می گوند افزایش تنش ها روز پنجشنبه برای برهم زدن سفر نتانیاهو به رم بود. همزمان رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که « بی بی» با هلیکوپتر به فرودگاه خواهد رفت و معترضان را دور می زند. دفتر نخست وزیر از اظهار نظری در این باره خودداری کرد. اما به نظر می رسد یک بالگرد بلک هاوک نیروی هوایی که برسکوی هلیکوپتر شرق بیت المقدس پرواز می کند قرار بود که نتانیاهو را به فرودگاه برساند اما ظاهرا خالی از مسافر پرواز کرد تا اینگونه ذهن معترضان را منحرف کند. فعلا پروازهای مسافربری عادی قطع نشده هرچند برخی از مسافران گفتند که به واسطه ترافیک باید از اتوموبیل های خود گذشته و پیاده خود را به فرودگاه برسانند.

نتانیاهو پیش از این سفر به روزنامه ایتالیایی لا ریپابلیکا گفته بود که اعتراض ها نشان می دهد که ساختار سیاسی اسرائیل آزاد است. او تاکید کرد که اصلاحات لازم است و قوه قضائیه باید مستقل باشد نه همه کاره.با این همه فعلا شرایط با آنچه « بی بی» می گوید، متفاوت است. در سطح خیابان ها پلیس با معترضان درگیر است و بر روی بیلبوردهای قرمز زرنگ که بر بزرگراه ها نصب شده نوشته اند« مقاومت در برابر دیکتاتوری اجباری است».همزمان منتقدان می گویند بن گویر، متحد کلیدی کابینه ائتلافی نتانیاهو که معترضان را آنارشیست خطاب کرده بود، در تلاش است تا پلیس را هم سیاسی کند. او هنگام بازدید از فرودگاه به خبرنگاران گفت که ما از آزادی حمایت می کنیم ار هرج و مرج نه.

سفر آستین به تعویق افتاد

در این میان دیدار روز پنجشنبه لوید استین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز به واسطه اوج گیری تنش ها تحت تاثیر قرار گرفت. یکی از مقام های اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود گفت که جلسه های آستین به دلیل تنش ها به کارخانه ای نزدیک فرودگاه منتقل شده است. این در حالی است که پایگاه خبری المانیتور نوشت که آستین سفر برنامه ریزی شده اش به اسرائیل را به واسطه نگرانی های امنیتی در تل اویو کوتاه برگزار خواهد کرد.

آستین که چهارشنبه شب با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و مقام های ارشد قاهره دیدار داشت، قرار بود وارد سرزمین های اشغالی شود و با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی اش دیدار داشته باشد.با این همه سفر چهارشنبه شب به تعویق افتاد و آستین روز پنجشبنه  با همتای اسرائیلی اش در نزدیکی فرودگاه بن گورین دیدار می کند. گفته می شود بنا به درخواست وزارت فاع اسرائیل محل دیدارهای دو جانبه تغییر کرده است. مقام های اسرائیلی به واسطه نگرانی از اعتراض ها در نزدکی مقر وزارت دفاع، جای دیدار را تغییر دادند.