به گزارش اکوایران، کوین مک کارتی - رئیس مجلس نمایندگان آمریکا - ممکن است تنها مقام ارشد غربی باشد که از سوار شدن به قطار برای رفتن به کی‌یف و ایستادن در کنار زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، خودداری کرد. اما این تصمیم چهره جمهوریخواه کالیفرنیا مبنی بر رد دعوت زلنسکی که در مصاحبه اختصاصی با سی‌ان‌ان مطرح شد، با فرض اصلی سخنرانی‌اش مطابقت دارد، بدین معنا که او با رادیکال‌های جمهوریخواهی که او را در قدرت نگاه داشتند، مماشات می‌کند.

فرصت و تهدیدهای مک‌کارتی

همانند مدیریت بحران‌های قریب‌الوقوعی چون سقف بدهی، شاید عدم تمایل مک کارتی برای عبور از قانونگذارانی که می‌خواهند کمک‌های حیاتی به اوکراین را قطع کنند، به تهدیدی علیه قدرتش تبدیل شود. به گفته ناظران، موقعیت متزلزل مک کارتی از یک سو می‌تواند به‌سان ویژگی برجسته او در دوران بحرانی تبدیل شود و از دیگر سو کارنامه سیاسی این چهره جمهوریخواه را مشخص کرده و راه دراز برای شکل دادن به رقابت کاخ سفید در سال 2024 و میراث جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را ترسیم کند.

پویایی و نوسان در حزب جمهوریخواه مجلس نمایندگان و رویکردی که اکثریت کوچک اطراف مک کارتی در پیش گرفته‌اند، موجب شده تا اقلیتی که خود را متعهد به اصل بازگشت به آمریکای بزرگ می‌دانند، نفوذ بیشتری داشته باشند. در این میان جمهوریخواهان میانه‌رو که نوامبر گذشته به حزبشان برای به دست آوردن اکثریت کرسی‌ها کمک کردند نیز به اندازه چهره‌های افراطی این حزب - که حامی ترامپ هستند - برای حفظ کنترل اتاق فکر در سال آینده، بااهمیتند. با این همه، آنگونه که خبرگزاری سی ان ان نوشته، در اولویت قرار دادن این گروه این خطر را به دنبال دارد که آنها دائما درگیر بازی‌های حامیان ترامپ خواهند شد و زمین می‌خورند.

نبرد برای حیات سیاسی

رویکرد معتدل مک کارتی تاکنون از منظر سیاسی برای او مفید بوده است. تصمیمش برای دسترسی به نوارهای امنیتی کنگره آمریکا موجی از انتقاد رسانه‌ها و برخی سناتورهای جمهوریخواه را برانگیخت، با این همه به‌سان یک پیروزی برای جمعیت «مگا» حامی ترامپ محسوب شد. از طرفی دیگر قطعنامه جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا که مانع از طرح جنایت جنجالی واشنگتن دی سی شد و روز چهارشنبه به تصویب سنا رسید، صرفا به اختلاف‌ها میان دموکرات‌های مترقی و رئیس جمهوری دامن زد.

در چنین شرایطی هیچ لایحه فوری برای میلیاردها کمک بیشتر به اوکراین وجود ندارد که بتواند شکاف میان قانونگذاران راست افراطی و روسای کمیته حزب جمهوریخواه را که از بایدن می‌خواهد سلاح و مهمات بیشتری را برای نبرد نیابتی علیه روسیه در اوکراین بفرستد، بیشتر کند. با این همه احتمالا در جریان رویارویی تابستانی برای افزایش اختیارهای وام‌گیری دولت که جمهوریخواهان از انجاش بدون موافقت بایدن با کاهش هزینه‌ها خودداری می‌کنند، استراتژی مک کارتی ممکن است در نبرد میان منافع ایالات متحده و نیازهای سیاسی رئیس مجلس شکست بخورد.

بازی در دو زمین

امروز بسیاری از رهبران برجسته غرب به کی‌یف سفر داشتند بالاخص چهره‌های دموکرات کنگره. با این حال مک کارتی که عاشق عکس انداختن با چهره‌های برجسته است، دعوت برای دیدار با رهبر اوکراین را رد کرد. پل زدن مک کارتی میان دو رشته عقیده قاطع در مجلس نمایندگان در ارتباط با اوکراین، تلاشی بیهوده است؛ بویژه آنکه انجام این سفر به واسطه اینکه این چهره سیاسی از حمایت حامیان ترامپ برخوردار است، غیرممکن می‌شود. این گروه رسما بایدن را متهم می‌کند که به مرزهای اوکراین بیش از مرزهای آمریکا اهمیت می‌دهد. هرچند دیر یا زود مک کارتی ممکن است با انتخابی میان تندروهای جمهوریخواه و چشم‌انداز رای دادن به لایحه بودجه آینده - که اوکراین برای زنده ماندن در برابر حمله روسیه بدان نیاز دارد - روبرو شود.

به دلیل امتیازهایی که او برای برای برنده شدن در کرسی ریاست داده بود، مشخص نیست که بتواند از آرای دموکرات‌ها بدون برانگیختن شورش حزب جمهوریخواه - بویژه از طرف تندروها - در کنفرانس خود استفاده کند؛ رخدادی که می‌تواند به بهای اتمام کار او تمام شود.

مک کارتی تاکنون هیچ رویکرد روشنی را در بازی رولت روسی نشان نداده و صرفا نوک حملات را به سوی بایدن نشانه گرفته است. جمهوریخواهان تلاش دارند اینگونه نشان دهند که حمله به دموکراسی ایالات متحده در دهه‌های اخیر ناشی از شکست‌های امنیتی بوده، نه ریاست رئیس‌جمهوری خشمگین با سیاست‌های تحریک‌آمیز همچون دونالد ترامپ. با این همه، جمعیت «مگا» در بازنویسی تاریخ 6 ژانویه حزب، همان افراط‌گرایانی هستند که به باخت ترامپ در انتخابات 2020 کمک کردند، حالا همین گروه ممکن است از یک منظر فرصتی برای مک‌کارتی باشند؛ اما از منظری دیگر تهدیدی هستند برای حیات سیاسی‌اش.