به گزارش اکوایران؛ سردار قاسم رضایی، جانشین فراجا درباره اقدام نسنجیده نیروهای طالبان در مرز ایران گفت:‌حدود ساعت ۱۰ امروز ششم خرداد ماه نیروهای طالبان از سمت کشور افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین‌المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل کردند که با واکنش قاطعانه مرزبانان مواجه شدند.

به گفته رضایی، بعد از تیراندازی‌های طرف طالبان، براساس پروتکل‌های مرزی از سوی مرزبان درجه۱ تذکرات لازم به نیروهای مهاجم داده شده است. اما متاسفانه مجددا از ساعاتی قبل تیراندازی شروع و درگیری‌ها ادامه دارد.

بر اساس اعلام پایگاه خبری پلیس، جانشین فرمانده کل انتظامی کشور افزوده، درپی شروع درگیری‌های مرزی از سوی طالبان، سردار احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی کشور، دستورات قاطعانه لازم، به مرزبانان را ابلاغ و تأکید کرد که شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع کنند و به هیچ احدی اجازه تعدی و نزدیک شدن به مرزها را ندهند. در این دستور تاکید شده است که نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران به هر گونه تعدی و تعرض مرزی قاطعانه پاسخ خواهند داد و حاکمان فعلی افغانستان باید در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین المللی خود پاسخگو باشند.

صبح امروز درگیری و تبادل آتش میان مرزبانان ایران و نیروهای طالبان در حوالی ولایت نیمروز رخ داد و برخی منابع رسانه‌ای داخلی نزدیک به نیروهای نظامی نوشتند که در این درگیری از سلاح‌های سبک و نیمه‌سبک و توپخانه استفاده شده است.

هرچند اغلب منابع از زخمی شدن چند نفر در این درگیری‌ها خبر داده‌اند اما پس از ساعتی برخی منابع غیررسمی و رسانه‌های عربی و افغان از کشته شدن چند نفر در جریان این تبادل آتش خبرهایی منتشر کردند. برخی از این منابع از کشته شدن 4 نفر از نیروهای طالبان سخن گفته‌اند و برخی دیگر مدعی به شهادت رسیدن دو مرزبان ایرانی شده‌اند. با این حال هیچ‌یک از مقامات و نهادهای رسمی ایران این خبرها را تأیید نکرده‌اند.