به گزارش اکوایران، روز گذشته، فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان، درحالی برای دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به تهران سفر کرد که این نخستین سفر یک مقام عالی رتبه عربستان به ایران پس از توافق تهران و ریاض به شمار می رفت. 

سفر بن فرحان به ایران از 2 جنبه قابل اهمیت است؛ به این دلیل که او حامل پیام ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان بود. جنبه دیگر آنکه این سفر پس از  ۷ سال قطع روابط دیپلماتیک تهران  و ریاض به دلیل حمله به سفارت این کشور انجام شد. 

یک حاشیه بزرگ و مهم در نشست خبری ایران و عربستان

بن فرحان روز گذشته پس از ورود به ایران، مورد استقبال حسین امیرعبداللهیان- وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت و از سوی دیگر کانال‌های خبری وابسته به دولت با انتشار تصاویری از انتظار اهالی رسانه در سالن اختصاصی خبرنگاران برای پوشش نشست خبری این دو وزیر خارجه روایت می‌کردند. تا به اینجا اوضاع تحت کنترل قرار داشت که ناگهان تغییر سالن نشست خبری با حواشی زیادی روبه‌رو شد؛ اما علت این تغییر چه بود؟

بر اساس آنچه که اهالی رسانه و سیاسیون روایت می‌کنند، نصب بودن عکس سردار سلیمانی بر روی دیواری  بن فرحان قرار بود در آنجا بایستد، علت این تغییر بود.

واکنش‌ها به تغییر سالن نشست ایران و عربستان

در این میان، سیاستمداران و اهالی رسانه واکنش‌های زیادی به این موضوع نشان دادند. عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی به مخالفان ظریف کنایه زد و نوشت: «با تغییر محل مصاحبه مخالف نیستم. اصولا اصل ایجاد این روابط مستلزم رعایت برخی نکات است. ولی آنانی که تا دیروز حاج قاسم را فریاد می‌زدند اگر این اتفاق در زمان ظریف رخ می‌داد چه می‌کردند؟سرتان را پایین بگیرید و بروید. خود را در حد یک مهره حقیر تنزل داده بودید، بیشتر ادامه ندهید.»

اکبر منتجبی، سردبیر روزنامه سازندگی هم در توئیتی نوشت: «همیشه نمی‌توان به عقب برگشت و خطا را تصحیح کرد. اگر سیاستمداران و مدیران دولتی و نمایندگان و مسئولان به جای مردم تاوان تندروی‌های خود را می‌دادند، هیچ جنگ و جدالی آغاز نمی‌شد و تا زندگی‌ها فروپاشد.»

یک روزنامه نگار هم با انتشار عکسی از  مدیر کل دفتر وزیر امور خارجه عربستان نوشت: «گفته مى شود عبدالرحمن الداود، مدیر کل دفتر وزیر امور خارجه سعودی مدیرى است که ریزترین جزئیات را با دقت بررسی می کند و گفته می‌شود او ایرانی ها را مجبور به تغییر سالن کرده است.»

رضا غبیشانی، روزنامه نگار، هم با بیان اینکه خداروشکرظریف نبود در توئیتی کنایه‌آمیز نوشت: «دیپلماسی نیازمند سازش مثبت است. اقدام امروز وزارت خارجه در تغییر سالن نشست خبری، مثبت و در راستای سازش مثبت بود، البته خدا رو شکر ظریف نبود واگر نه ... چه ها که نمی شد.»

محمد فاضلی، جامعه شناس و استاد سابق دانشگاه شهید بهشتی، هم با انتشار یک توئیت نوشت: «اگر همواره در سیاست خارجی به اندازه کافی عملگرا بودید، هیچ وقت به این اندازه دچار تناقض نمی‌شدید. اگر موقع در قدرت بودن رقیب، آنقدر تندرو نبودید، الان اینقدر به تناقض دچار نمی‌شدید. خود کرده را تدبیر نیست. حالا هم تحمل کنید و یاد بگیرید. یادگیری باعث می‌شود کمتر خسارت بزنید.»

اصولگرایان از پا ننشستند

روایت رسانه‌ اصولگرایان از تغییر محل نشست خبری تهران و ریاض متفاوت بود. خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌های دولت علت این تغییر را به گردن خبرنگاران اصلاح‌طلب انداخت و نوشت: «همه چیز به صورت عادی پیش می‌فت و قرار بود نشست خبری فیصل بن فرحان در سالن همیشگی و با تابلوی شهید سلیمانی برگزار شود. ناگهان یکی از خبرنگاران اصطلاح‌طلب توئیتی را علیه عربستان و شبکه العربیه منتشر کرد و با رجزخوانی، طرف عربستانی را تحریک کرد.»

این رسانه افزود: «به گفته خبرنگاران حاضر در سالن، تیم العربیه، توئیت این خبرنگار را نشان مسئولان دادند و از رفتار خبرنگاران ایرانی در رجزخوانی گلایه کردند.  این مساله باعث شد تا تیم تشریفات سعودی، ضمن تاکید بر لزوم حذف توئیت خبرنگار موردنظر، سالن جلسه را نیز تنها چند دقیقه قبل از برگزاری نشست خبری، تغییر دهد.»

اگرچه ادعای تسنیم تایید نشد و بیشتر شبیه انداختن تیری در تاریکی بود تا مانند همیشه علت اتفاق را به گردن رقیب بی‌اندازند، اما ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه، تغییر سالن کنفرانس را هم به خاطر عکس سردار سلیمانی رد کرد.

او گمانه زنی های رسانه‌ای در خصوص تغییر محل گفتگوهای رسانه‌ای وزاری خارجه ایران و عربستان سعودی را بی‌اساس دانست و علت این تغییر را بروز مشکل فنی و عدم امکان اجرا در محل تعیین شده قبلی اعلام کرد. این درحالی است که تصاویر منتشر شده از قبل و بعد از شروع کنفرانس حکایت‌های زیادی را روایت می‌کند. 

ایران و عربستان1

تصویری از سالن کنفرانس اول

ایران و عربستان

سالن کنفرانس دوم که نشست خبری وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در آن برگزار شد