به گزارش اکوایران، مشاور ارشد بایدن برای گفت‌وگو در مورد جلوگیری از جنگ با لبنان به اسرائیل سفر کرد.

دو مقام آمریکایی و اسرائیلی به باراک راوید، خبرنگار آکسیوس گفته‌اند که آموس هوخشتاین، مشاور ارشد بایدن، روز دوشنبه برای گفت‌وگو با مقامات ارشد اسرائیلی در مورد جلوگیری از جنگ بین اسرائیل و لبنان وارد اسرائیل شده است.

این مسئله از این بابت اهمیت دارد که مقامات آمریکایی می‌گویند نگرانی فزاینده‌ای در کاخ سفید وجود دارد که اقدام نظامی اسرائیل در لبنان تنش‌ها را در امتداد مرز تشدید می‌کند که می‌تواند به یک جنگ منطقه‌ای منجر شود.

برخی در دولت بایدن نگران هستند که اسرائیل تلاش می‌کند حزب‌الله را تحریک کند و بهانه‌ای برای جنگ گسترده‌تر در لبنان ایجاد کند که می‌تواند ایالات متحده و سایر کشورها را بیشتر وارد درگیری کند. به ادعای آکسیوس، مقامات اسراییلی صریحا این موضوع را رد می‌کنند.

هوخشتاین پس از یک روز تشدید درگیری بین حزب الله و نیروهای دفاعی اسرائیل در مرز که همراه با آتش‌بار شدید از سوی لبنان و حملات هوایی نیروی هوایی اسرائیل بوده، وارد اسرائیل شد.

به نوشته راوید، یک مقام اسرائیلی گفته انتظار می‌رود هوخشتاین با یوآو گالانت وزیر دفاع، ران درمر وزیر امور استراتژیک، هرزی هالوی رئیس ستاد ارتش و تزاچی هانگبی مشاور امنیت داخلی اسرائیل دیدار کند.

کاخ سفید به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده است.

در همین شرایط، یک مقام ارشد اسرائیلی به آکسیوس گفته: «اسرائیل از ایالات متحده می‌خواهد که به صورت دیپلماتیک برای تحت فشار قرار دادن حزب‌الله برای عقب نشینی نیروهای نخبه رضوان از مرز با اسرائیل وارد عمل شود».

اسرائیل تاکنون ده‌ها هزار نفر از ساکنان روستاها و شهرهای نزدیک به مرز با لبنان را از سکونت‌گاه‌هایشان منتقل کرده است. این مقام اسرائیلی گفت که این افراد در صورتی که تصور کنند در آن سوی مرز تهدیدی وجود دارد به خانه‌های خود باز نخواهند گشت.