به گزارش اکوایران، اسناد، ایمیل‌ها و مصاحبه‌ها نشان می‌دهد که مقامات اسرائیلی بیش از یک سال قبل از وقوع حمله 7 اکتبر، از طرح نظامی حماس آگاه شده بودند. اما مقامات نظامی و اطلاعاتی اسرائیل این طرح را به عنوان یک خواسته بلندپروازانه نادیده گرفته و اجرای آن را برای حماس بیش از حد دشوار دانسته بودند.

به نوشته نیویورک‌تایمز، این سند تقریباً 40 صفحه‌ای که مقامات اسرائیلی آن را با نام رمز «دیوار اریحا» می‌شناسند، قدم به قدم، دقیقاً تهاجم ویرانگری را ترسیم کرده بود که منجر به کشته شدن حدود 1200 نفر شد.

سند ترجمه شده که به دست نیویورک تایمز رسیده است، تاریخی را برای حمله تعیین نکرده، اما یک حمله روشمند را توصیف کرده است که برای غلبه بر استحکامات اطراف نوار غزه، تصرف شهرهای اسرائیل و حمله به پایگاه‌های نظامی کلیدی، از جمله یک مرکز فرماندهی لشکر طراحی شده بود.

حماس این طرح را با دقت تکان دهنده‌ای دنبال کرد. این سند شامل رگبار موشکی در ابتدای حمله، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای از کار انداختن دوربین‌های امنیتی و مسلسل‌های خودکار در امتداد مرز، و اعزام افراد مسلح به شکل دسته جمعی با پاراگلایدر، موتورسیکلت و پیاده به داخل اسرائیل شد، که همه این‌ها در 7 اکتبر اتفاق افتاد.

این طرح همچنین شامل جزئیاتی در مورد مکان و تعداد نیروهای نظامی اسرائیل، مراکز ارتباطی و سایر اطلاعات حساس بود و سؤالاتی را در مورد چگونگی جمع آوری اطلاعات توسط حماس و اینکه آیا از داخل تشکیلات امنیتی اسرائیل درز اطلاعاتی وجود داشته، ایجاد کرد.

این سند به طور گسترده در میان رهبران نظامی و اطلاعاتی اسرائیل پخش شد، اما بر اساس اسناد و گفته‌های مقامات، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که حمله‌ای در این مقیاس و جاه طلبی فراتر از توانایی‌های حماس است.

سپس، در ماه ژوئیه، درست سه ماه قبل از حمله، یک تحلیلگر کهنه کار واحد 8200، آژانس اطلاعات سیگنال اسرائیل، هشدار داد که حماس یک تمرین آموزشی فشرده یک روزه را انجام داده است که به نظر می‌رسد شبیه به چیزی است که در آن طرح آمده است.

اما بر اساس ایمیل‌هایی که به دست روزنامه تایمز رسیده است، یک سرهنگ در لشکر غزه سعی کرده نگرانی‌های او را برطرف کند.

مقامات به طور خصوصی اعتراف کرده‌اند که اگر ارتش این هشدارها را جدی می‌گرفت و نیروهای کمکی قابل توجهی را به سمت جنوب هدایت می‌کرد، اسرائیل می‌توانست با این حملات مقابله کند یا حتی از آن‌ها پیشگیری کند.