به گزارش اکوایران، ‌یک مقام آمریکایی ادعا کرد: «دو موشک شلیک‌شده از قلمرو تحت کنترل انصارالله یمن در روز چهارشنبه نفتکشی تجاری را در نزدیکی تنگه کلیدی باب‌المندب هدف قرار داده بودند اما به هدف برخورد نکردند».

به نوشته آسوشیتدپرس، این مقام مدعی شد: «یک کشتی جنگی آمریکایی نیز پهپاد حوثی‌ها که در جهت آن در حال پرواز بود را در جریان این حادثه سرنگون کرد». او افزود که در این حمله به کسی آسیب نرسیده است.

داده‌های ردیابی ماهواره‌ای تحلیل‌شده توسط آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که کشتی مذکور، حامل نفت و مواد شیمیایی با پرچم جزایر مارشال بود و به سمت کانال سوئز حرکت می‌کرد. این کشتی از هند می‌آمد و یک خدمه امنیتی مسلح داشت.

پس از آن که گروه انصارالله یمن در اوایل سه‌شنبه، مسئولیت حمله به نفتکش تجاری نروژی را به عهده گرفت، یکی از مقامات ارشد این گروه در همان روز به کشتی‌های باری دریای سرخ هشدار داد که از سفر به سمت اسرائیل خودداری کنند.

به نوشته رویترز، حوثی‌ها پیشتر گفته بودند که در اعتراض به بمباران غزه توسط اسرائیل، یک نفتکش تجاری نروژی را با موشک هدف قرار داده‌اند. اقدامات آن‌ها بر خطرات گسترش درگیری‌های خاورمیانه تأکید کرد

محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) اعلام کرد که کشتی‌ها باید از حرکت به سمت سرزمین‌های اشغالی فلسطین اجتناب کرده و همچنین باید رادیوی خود را روشن نگه داشته و به تلاش‌های انصارالله برای ارتباط پاسخ دهند.

الحوثی همچنین به کشتی‌های باری نسبت به «جعل هویت» یا برافراشتن پرچم‌های متفاوت از کشور متعلق به مالک کشتی‌های باری هشدار داد.

پیشتر یحیا سرعع، سخنگوی ارتش حوثی‌ها در بیانیه‌ای گفته بود که این گروه به نفتکش استریندا حمله کرده است. به گفته انصارالله این نتفکش در حال حمل نفت خام به پایانه اسرائیلی بوده و خدمه آن به هشدارها توجهی نکردند.

پس از حمله ۷ اکتبر حماس، حوثی‌ها وارد درگیری اسرائیل و حماس شده به کشتی‌ها در خطوط حیاتی کشتی‌رانی حمله کردند و حملات پهپادی و موشکی انجام داده‌اند.