به گزارش اکوایران، دو منبع امنیتی مصری روز یکشنبه گفتند که اسرائیل و حماس هر دو آماده آتش‌بس مجدد و آزادی اسرا هستند، هرچند اختلاف نظر در مورد نحوه اجرای آن همچنان وجود دارد.

این منابع به رویترز گفتند که مصر و قطر که پیش از این برای آتش بس یک هفته‌ای و آزادی اسرا مذاکره کرده بودند، بر تسریع کمک‌ها و باز کردن گذرگاه کرم شالوم به غزه قبل از شروع هرگونه مذاکره اصرار دارند.

از روز جمعه که رئیس موساد با نخست وزیر قطر صحبت کرد، امیدها برای برقراری صلح افزایش یافته است.

این منابع به رویترز گفتند که حماس بر تنظیم لیستی از اسرا برای آزادی یکجانبه اصرار دارد و در عوض از نیروهای اسرائیلی می‌خواهد که به پشت خطوط تعیین شده عقب نشینی کنند.

در حالی که اسرائیل با تنظیم لیست توسط حماس موافقت کرد، منابع گفتند که خواستار یک جدول زمانی و دیدن لیست قبل از تعیین زمان و مدت آتش بس است.

این منابع افزودند که اسرائیل از عقب نشینی خودداری می‌کند.

در همین حال به رغم افزایش فشارهای بین‌المللی برای آتش‌بس پایدار در غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر با برقراری آتش بس مخالفت کرد. 

نتانیاهو می‌گوید برای ادامه حمله زمینی به غزه حمایت اسرائیلی‌ها را با خود دارد و برای اثبات ادعای خود، به نامه‌ای استناد کرد که از خانواده یک سرباز کشته شده در جنگ دریافت کرده است. او خطی از این نامه را نقل کرد که در آن نوشته شده بود: «شما مأموریت دارید بجنگید، مأموریت ندارید آن را نیمه‌تمام رها کنید».