به گزارش اکوایران، اسرائیل در دادگاه بین‌المللی دادگستری در یک پرونده پر خطر که می‌تواند روند جنگ در غزه را تعیین کند، حاضر می‌شود.

کارشناسان می‌گویند این اولین بار است که دولت یهودی تحت کنوانسیون نسل‌کشی سازمان ملل متحد، که پس از جنگ جهانی دوم با توجه به جنایاتی که علیه یهودیان در جریان هولوکاست انجام شد، تنظیم شد، محاکمه می‌شود.

دولت آفریقای جنوبی، جانشین رژیم آپارتاید که سه دهه پیش در صحنه بین‌المللی طرد شده بود، علیه اسرائیل شکایت کرده است و اسرائیل را متهم کرده که در جنگ با حماس در غزه، تعهداتش بر اساس کنوانسیون را نقض کرده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، اسرائیل قاطعانه این اتهام را رد کرده است و بنیامین نتانیاهو، آن را «اتهام نادرست» خوانده است.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور رژیم اسرائیل روز سه‌شنبه گفت که کشورش با «استفاده از دفاع از خود» پرونده‌ای ارائه خواهد کرد تا نشان دهد که در «شرایط بسیار پیچیده» برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در غزه تلاش می‌کند.

آفریقای جنوبی اسرائیل را به اتهام نسل‌کشی فلسطینیان در غزه و ناتوانی در جلوگیری از نسل کشی به دیوان بین‌المللی دادگستری، که به عنوان دادگاه جهانی نیز شناخته می‌شود، می‌برد.

آفریقای جنوبی در پرونده 84 صفحه ای خود به دادگاه گفت: «به طور جدی‌تر، اسرائیل درگیر اقدامات نسل‌کشی علیه مردم فلسطین در غزه بوده است، در حال حاضر درگیر بیشتر شدن در این اقدامات است.»

در این بیانیه آمده است: «آفریقای جنوبی به شدت نگران وضعیت ناگوار غیرنظامیانی است که در حملات جاری اسرائیل به نوار غزه گرفتار شده‌اند.»

«علاوه بر این، بی‌وقفه گزارش‌هایی از جنایات بین‌المللی مانند جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر وقوع اعمالی که به مثابه نسل‌کشی یا جنایات مرتبط با آن است وجود دارد.»