به گزارش اکوایران، فرستاده ویژه بایدن گفت که لبنان و اسرائیل ترجیح می‌دهند که برای پایان تنش‌های مرزی به توافقی دیپلماتیک برسند.

به نوشته الجزیره، طی سه ماه گذشته و از آغاز جنگ غزه، مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی شاهد درگیری و تبادل آتش بین نیروهای حزب‌الله و اسرائیل بوده است.

آموس هوخشتاین، مشاور ارشد کاخ سفید پس از دیدار روز پنجشنبه با نخست‌وزیر موقت، وزیر امور خارجه، فرمانده ارتش و رئیس پارلمان لبنان با خبرنگاران صحبت کرد.

او گفت: «ما در لحظه‌ای بحرانی قرار داشته و دوست داریم شاهد راه‌حلی دیپلماتیک باشیم. معتقدم هر دو طرف نیز راه‌حل دیپلماتیک را ترجیح می‌دهند».

هوخشتاین گفت آنچه نیاز است راه‌حلی دیپلماتیک است که به مردم لبنان اجازه می‌دهد به خانه‌های خود در جنوب لبنان بازگردند.

پیش از سفر خود به بیروت، خوخشتاین در هفته گذشته به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد تا در مورد تنش‌های مرز که با ادامه جنگ چندماهه اسرائیل علیه حماس تشدید شده، گفتگو کند.

او خاطرنشان کرد: «امیدوارم که بتوانیم به تلاش‌ها ادامه داده تا همه به راه‌حلی برسیم که به مردم لبنان اجازه می‌دهد با امنیت به زندگی ادامه دهند».

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان در مصاحبه تلویزیونی اوایل این هفته گفت که ممکن است توافق احتمالی برای مهار تنش‌ها در مرز به جنگ در نوار غزه «ربط» داشته باشد.

او اذعان کرد: «ما در حال کار بر روی راه‌حلی دیپلماتیک برای وضعیت جنوب بوده و اجرای آن شاید با پایان‌دادن به حمله اسرائیل به غزه مرتبط باشد».

از زمان آغاز جنگ، حزب‌الله لبنان که متحد گروه فلسطینی حماس محسوب می‌شود، با اسرائیل درگیری‌های شدیدی داشته است.

تا کنون حملات اسرائیل دست‌کم ۲۵ غیرنظامی لبنانی و ۱۴۰ رزمنده حزب‌الله در جنوب لبنان را کشته است.

واشنگتن نگران است که تنش‌ها مرز لبنان و سرزمین‌های اشغالی باعث گسترش جنگ غزه به سایر نقاط منطقه شود. حملات ماه جاری اسرائیل که به کشته‌شدن صالح العاروری، یکی از مقامات ارشد حماس و وسام الطویل، یکی از فرماندهان حزب‌الله منجر شد، به نگرانی‌های آمریکا افزوده است.

حزب‌الله اعلام کرده که به دنبال گسترش جنگ نبوده، اما اگر اسرائیل حمله گسترده‌تری را آغاز کند، از پاسخ دریغ نخواهد کرد.