به گزارش اکوایران، وال استریت ژورنال روز یکشنبه به نقل از یک مقام ارشد اطلاعاتی سودان ادعا کرد که ایران ظاهراً در ازای دریافت تجهیزات نظامی از سودان برای ایجاد پایگاه دریایی دائمی در سواحل دریای سرخ درخواست مجوز کرده است، اما هرگز رضایت خارطوم را دریافت نکرده است. این نشریه مدعی شد که ایران می‌خواهد از پایگاه دریایی در ساحل دریای سرخ برای جمع‌آوری اطلاعات و استقرار کشتی‌های جنگی در آنجا استفاده کند، اما خارطوم پیشنهاد تهران را برای اجتناب از قطع روابط با آمریکا و اسرائیل رد کرد.
به نوشته اسپوتنیک، علی صادق علی در حاشیه نشست دیپلماتیک در آنتالیا به اسپوتنیک گفت: «امروز مقاله وال استریت ژورنال را خواندم، این خبر نادرست است».
وزیر امور خارجه سودان تاکید کرد: «ایران هرگز از سودان برای ساخت پایگاه ایرانی درخواستی نداشته است، من اخیرا به ایران سفر کردم، این موضوع مورد بحث نبود».
از 15 آوریل 2023، نبرد در سودان بین نیروهای واکنش سریع (RRF) به فرماندهی محمد حمدان داگلو و ارتش عادی در جریان است. طرفین در مورد موفقیت در عملیات های رزمی و کنترل بر تأسیسات اظهارات متناقضی را مبادله می کنند و جنگ اطلاعاتی گسترده ای را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی راه اندازی می کنند.