به گزارش اکوایران، منابع فلسطینی روز دوشنبه اعلام کردند که نیروهای اسرائیلی شبانه به شهر رام الله، پایتخت اداری فلسطین در کرانه باختری اشغالی یورش بردند و یک جوان 16 ساله را در کمپ آوارگان در بزرگترین عملیات خود در این شهر طی سال‌های اخیر، کشتند.

ارتش اسرائیل گفت که نیروهای امنیتی این رژیم یک عملیات را در این اردوگاه انجام دادند که طی آن شورش در گرفت و سنگ و کوکتل مولوتف به سمت سربازان پرتاب شد و آن‌ها با شلیک مستقیم پاسخ دادند.

خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد که در یک حمله جداگانه در کرانه باختری، نیروهای اسرائیلی یک پسر 10 ساله را در روستای بورین در جنوب نابلس کشتند. به نقل از منابع پزشکی، این پسر توسط سربازان اسرائیلی از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، به موازات جنگ غزه، خشونت در سراسر کرانه باختری افزایش یافته است، به طوری که حداقل 400 فلسطینی در درگیری با سربازان و شهرک نشینان اسرائیلی کشته شدند و اسرائیل مرتباً به مناطق فلسطینی در سراسر سرزمینی که در سال 1967 اشغال کرده بود، یورش می‌برد.

به گفته شاهدان در رام‌الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس، رئیس‌جمهور این کشور که بر بخش‌هایی از کرانه باختری کنترل محدودی دارد، نیروهای اسرائیلی ده‌ها خودروی نظامی را وارد این شهر کردند.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی هنگام یورش به اردوگاه آوارگان عماری، مصطفی ابو شالبک 16 ساله را به ضرب گلوله کشتند.

وفا گزارش داد که با حمله نیروهای اسرائیلی به کمپ، درگیری‌هایی روی داد که «در جریان آن گلوله‌های واقعی به سوی جوانان فلسطینی شلیک شد و ابو شالبک از ناحیه گردن و سینه مجروح شد.»

وزارت خارجه فلسطین گفته که مقامات اشغالگر اسرائیل با اقداماتی از جمله یورش، بازداشت و محدودیت حرکت، زندگی فلسطینیان را در کرانه باختری به «جهنمی غیرقابل تحمل» تبدیل م کنند و نسبت به «خطرات جدی» فرو بردن کرانه باختری به «خشونت و هرج و مرج» هشدار داد.

شاهدان گفتند که نیروهای اسرائیلی همچنین یک جاده اصلی اردوگاه آوارگان نور شمس در منطقه تولکرم در کرانه باختری را بستند.

ابراهیم هامارشه، یکی از ساکنان اردوگاه که ریاست شعبه تولکرم باشگاه اسرای فلسطینی را بر عهده دارد که از فلسطینیان در زندان های اسرائیل حمایت می کند، گفت: «هر بار که وارد اردوگاه می شوند، بیشتر از دفعات قبل تخریب می کنند» .وی گفت که نیروهای اسرائیلی همچنین جاده‌های اردوگاه را با بولدوزر تخریب کرده‌اند.

وافا همچنین گزارش داد که نیروهای اسرائیلی به شهر نابلس یورش بردند و خانه مردی را که قبلاً توسط اسرائیل متهم به انجام حمله ای که منجر به کشته شدن یک مادر انگلیسی-اسرائیلی و دو دخترش در ماه آوریل در کرانه باختری شده بود را منفجر کردند.