به گزارش اکوایران، سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران، در آخرین نشست شورای دانشگاه تهران در سال 1402 که با حضور روسای دانشکده‌ها، پردیس‌ها و مراکز و مؤسسات وابسته به دانشگاه تهران در پردیس بین‌المللی اروند برگزار شد، با اعلام خبر دو برابر شدن شمار پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دو سال گذشته، اظهار کرد: پردیس بین‌المللی اروند دانشگاه تهران تبدیل به هاب مرکزی برای پذیرش دانشجویان غیرایرانی و به طور ویژه دانشجویان عراقی می‌شود.

مقیمی در این نشست در اشاره به دو برابر شدن شمار دانشجویان غیر ایرانی، آماری از تعداد دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در ایران ارائه نداد. جدیدترین آماری که در خصوص تعداد محصلان غیرایرانی در کشور وجود دارد به سال 1400 برمی‌گردد. 

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، برآوردی از وضعیت موجود دانشجویان بین‌المللی در ایران از نگاه آمار داشته است. در این گزارش آمار دقیقی از تعداد دانشجویان بین‌المللی در ایران در دسترس نیست. تعدد سازمان‌های اعلام کننده آمار (موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و سازمان امور دانشجویان و همچنین مبنای متفاوت محاسبه تعداد دانشجویان بین‌المللی دو دلیل عمده این اختلاف آماری که در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان بین‌المللی از ۲۶ هزار نفر تا بیش از ۱۳۰ هزار نفر اعلام شده است.

به عنوان مثال گزارش رصدخانه مهاجرت ایران بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان تعداد کل دانشجویان بین‌المللی در سال ۱۴۰۰ را ۱۳۰ هزار و ۱۱۳ نفر اعلام کرده است که از این تعداد ۵۰ هزار و ۱۱۵ نفر در دانشگاه آزاد اسلامی، ۳۷ هزار و ۴۳۰ نفر در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم ۳۵ هزار و ۷۰۹ نفر در جامعه المصطفی العالمیه و ۶ هزار و ۸۵۹ نفر در دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مشغول به تحصیل هستند؛ البته موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی به عنوان سازمان تعامل کننده با یونسکو، تعداد دانشجویان بین‌المللی در ایران را کمتر از این عدد اعلام می‌کند.

بنابه آماری که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده است، دانشجویان بین‌المللی در سال تحصیلی 1399-1400 به تفکیک زیرنظام‌های آموزشی به شرح جدول زیر است:

photo_2024-03-05_12-28-27

بر طبق اعلام این موسسه، تعداد دانشجویان بین‌المللی در ایران از حدود هزار و ۴۰۰ نفر در سال ۱۳۸۲ به حدود ۲۶ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است. البته عدد ۲۶ هزار نفر بدون محاسبه دانشجویان جامعه المصطفی العالمیه و دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین از سال ۱۳۹۹ به بعد دانشگاه آزاد اسلامی تعداد دانشجویان خود را به موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی اعلام نکرده است.

photo_2024-03-05_12-28-28 (2)

رییس دانشگاه تهران همچنین در ادامه نشست شورای دانشگاه تهران اضافه کرد: پردیس بین‌المللی اروند در جزیره مینو، در نقطه صفر مرزی واقع شده است. یکی از بازارهای خوب ما برای پذیرش دانشجو، استان بصره کشور عراق است که داوطلبان عراقی واجد شرایط تحصیل در دانشگاه تهران بخصوص از منطقه بصره می‌توانند در این پردیس بین‌المللی ادامه تحصیل دهند. به این ترتیب شرایطی ایجاد می‌شود که علاوه بر کارکرد آموزشی، تعاملات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بین ایران و عراق نیز گسترش پیدا می‌کند.

بنابه آمار موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال 1400 منتشر کرده است، عراق بیشترین دانشجو را در ایران با 11747 محصل دارد. به طور حتم این تعداد پس از سپری شدن دو سال و با راه‌اندازی مراکز آموزشی نظیر پردیس بین‌المللی اروند افزایش پیدا کرده است.

photo_2024-03-05_12-28-28