به گزارش اکوایران، تایوان در سال 2024 بیش از همیشه به خطر اقدام نظامی چین نزدیک خواهد بود و روشن نیست ایالات متحده که اصلی‌ترین حامی جزیره است در سال انتخابات برای کمک به تایوان در مقابل تهدیدات سرزمین اصلی چقدر جدی باشد.

جزیره خودگردان

پکن تایوان را که از سال 1949 خودگردان است، قلمرو چین می‌داند که روزی دوباره به سرزمین اصلی باز خواهد گشت. چین در سال‌های اخیر به صورت منظم در اطراف تایوان رزمایش جنگی انجام داده است و جت‌های جنگنده به صورت مکرر بر فراز خط مرکزی تنگه تایوان، در آب‌های بین جزیره و سرزمین اصلی پرواز می‌کنند. این عملیات نظامی از سال 2022، زمانی که نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا از تایوان بازدید کرد، تشدید شده است.

پکن نشان داده است که سفر سیاستمداران خارجی به تایوان را تحمل نمی‌کند. حزب کمونیست چین در پکن معتقد است که چنین بازدیدهایی به منزله به رسمیت شناختن دولت در تایپه است.

اندکی پس از سفر پلوسی، سرزمین اصلی چین بزرگترین مانورهای نظامی خود را در اطراف تایوان انجام داد و موشک‌های بالستیک شلیک کرد و جت‌های جنگنده و کشتی‌های دریایی را در نمایشی عظیم به کار گرفت.

کارشناسان نظامی در تایوان و ایالات متحده توافق نظر دارند که گشت‌زنی‌ها و تمرین‌های ارتش چین در آینده افزایش خواهد یافت. اما نگرانی جدی این است که نیروهای مسلح جمهوری خلق چین بتوانند از ابزار نظامی برای منزوی کردن جزیره، بدون حمله مستقیم به آن استفاده کنند.

تایوان1

منتقد چین رئیس جمهور جدید تایوان خواهد بود

در ژانویه، لای چینگ ته، معاون رئیس جمهور فعلی تایوان، در انتخابات ریاست جمهوری دموکراتیک جزیره پیروز شد. مراسم سوگند او در 20 اردیبهشت برگزار می‌شود. پکن لای را سیاستمداری می‌داند که به استقلال تایوان که خط قرمزی برای چین است علاقمند است.

در طرف دیگر تنگه تایوان، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، قول اتحاد مجدد به هر قیمتی، حتی با زور را داده است.

به گفته سو تزو یون، محقق موسسه تحقیقات دفاع و امنیت ملی تایوان، هدف پکن از تصرف تایوان بخشی از گسترش قدرت منطقه‌ای چین است. موقعیت تایوان در جایی که دریای چین جنوبی به اقیانوس آرام می‌رسد، آن را از نظر ژئوپلیتیکی حیاتی می‌کند.

سو به دویچه‌وله گفت: «زمانی که چین به هدف خود برسد، تایوان به طور بالقوه می‌تواند به هاوایی چین تبدیل شود.» سو تخمین می‌زند که فشار نظامی وارد شده از سوی چین در مقایسه با سال 2022 حتی «عادی تر و مکررتر» خواهد شد.

آماندا هسیائو، تحلیلگر ارشد چین در اندیشکده گروه بحران بین‌المللی نیز گفت که «ضروری‌ترین تهدید لزوماً تهاجم کامل از سوی چین نیست» بلکه «تهدیدهای روزانه» است.

محاصره نظامی محتمل‌تر از حمله است

گزارشی که در ماه ژانویه توسط مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی (CSIS) منتشر شد، تخمین می‌زند که در پنج سال آینده، چین به‌جای تهاجم کامل، محاصره نظامی علیه تایوان را بیشتر می‌کند. این گزارش با بیش از 80 کارشناس نظامی از تایوان و ایالات متحده در نوامبر و دسامبر 2023 مصاحبه کرد.

لی هسی مینگ، دریاسالار بازنشسته تایوانی که در نظرسنجی این موسسه شرکت کرد، قبل از انتشار این گزارش در مصاحبه‌ای به دویچه وله گفت که محاصره «یک تهدید بسیار ویژه برای تایوان» خواهد بود. در طی یک محاصره، تجارت، لجستیک و پشتیبانی دریایی می‌تواند به طور کامل قطع شود.

جنگ تایوان

لی گفت: «ما باید اعتراف کنیم که نه توانایی معمول و نه قابلیت نامتقارن نمی‌تواند برای بازدارندگی یا دفاع در مقابله با این عملیات مؤثر باشد.» او افزود که تنها همکاری قوی منطقه‌ای با ارتش ایالات متحده که در اقیانوس هند و اقیانوس آرام عمل می‌کند می‌تواند به عنوان یک اقدام متقابل عمل کند. به گفته سو محاصره امن‌ترین گزینه برای چین خواهد بود.

او گفت: «اگر چین علیه تایوان جنگی به راه بیاندازد، تنها چیزی که شی جین پینگ به آن اهمیت می‌دهد، خطر شکست است. چین می‌داند که احتمال اینکه حمله گسترده علیه تایوان به راحتی انجام شود، کم است.»

تشدید تنش نظامی در تنگه تایوان همچنین می‌تواند به درگیری بین ایالات متحده و چین منجر شود.

علاوه بر مسائل تجاری، تایوان نقطه حساس اصلی در روابط چین و ایالات متحده است. سیاست واشنگتن «حفظ توانایی ایالات متحده برای مقاومت در برابر هرگونه توسل به زور یا سایر اشکال اجباری است که امنیت یا سیستم اجتماعی یا اقتصادی مردم تایوان را به خطر می‌اندازد.»

آیا تایوان می‌تواند روی ایالات متحده حساب کند؟

با این حال، در گزارش سی‌اس‌ای‌اس، کارشناسان تایوان نسبت به همتایان آمریکایی خود اعتماد کمتری به تمایل واشنگتن برای مداخله در طول درگیری بین تنگه دارند.

رئیس جمهور جدید ایالات متحده در سال 2024 انتخاب خواهد شد و در سال انتخابات، واشنگتن مطمئناً خواهان مرکز بحران دیگری در نقشه سیاسی جهانی نیست که بتواند بر نتیجه رای‌گیری تأثیر بگذارد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده اغلب در ملاء‌عام گفته است که واشنگتن در صورت تهاجم چین از تایوان دفاع خواهد کرد، اگرچه کاخ سفید پس از آن بارها تصریح کرد که سیاست «چین واحد» ایالات متحده در مورد تایوان تغییر نکرده است.

البریج کولبی، معاون سابق دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور استراتژی و توسعه نیرو در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ گفت: «دولت جمهوری‌خواه آینده‌ چین را در صدر فهرست اولویت‌ها قرار خواهد داد.» اما درباره دخالت مستقیم نظامی ایالات متحده کولبی تأکید کرد که این امر به عزم تایوان برای دفاع از خود بستگی دارد. او گفت: «ایالات متحده در نهایت به کسانی کمک خواهد کرد که به خودشان کمک کنند.»

به نظر می‌رسد آینده تنش در تنگه به نتیجه انتخابات آمریکا و همچنین تمایلات شی بستگی دارد اما تایوان تحت ریاست جمهوری جدید لای چینگ ته باید به وضوح منافع خود و آنچه را که امیدوار است به دست آورد، مشخص کند.