به گزارش اکوایران، ونزوئلا برای بهبود روابط با ایران با نزدیک شدن به تحریم های آمریکا عجله دارد

به گزارش خبرگزاری رویترز، به گفته شش نفر از آشنایان با موضوع، ایران و ونزوئلا به دنبال بازسازی یک اتحاد نفتی هستند که سال گذشته شروع به فروپاشی کرد. این اتحاد صادرات نفت خام ونزوئلا را تقویت کرده و کمبود سوخت داخلی را تا حد زیادی جبران کرده بود.

بازگشت مورد انتظار تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ونزوئلا در آوریل، ائتلاف با ایران را برای سرپا نگه داشتن بخش انرژی عقب‌مانده‌اش حیاتی خواهد کرد. واشنگتن سال گذشته به طور موقت تحریم‌های ونزوئلا را به امید برگزاری رقابتی انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور کاهش داد - -چیزی که اتفاق نخواهد افتاد.

اکنون وضعیت در این کشور رو به وخامت است. بررسی داده‌ها و اسناد حمل‌ونقل از شرکت نفت PDVSA ونزوئلا نشان می‌دهد که ونزوئلا در پرداخت‌ بدهی به ایران عقب مانده، بالاخص از زمانی که ایالات متحده شروع به صدور مجوز در اواخر سال 2022 کرد که شرکت دولتی را وادار می‌کرد تا محموله‌هایی را که در ابتدا برای ایران برنامه‌ریزی شده بود، به «تحویل به مشتریان پرداخت کننده نقدی» تغییر دهد.

اکنون به نظر می‌رسد ونزوئلا برای حفظ شراکت با ایران عجله دارد تا شرایط اتحاد سه ساله‌ای را برآورده کند که شامل صدها میلیون دلار مبادلات و قراردادهای نفتی می‌شود. کاراکاس در تلاش است تا با تسریع تحویل محموله‌های نفت خام و سوخت سنگین به ایران، بدهی‌های معلق را تسویه کند.

پدرو تله‌چیا، وزیر نفت ونزوئلا در بهمن گفت: «علی‌رغم مواجه شدن با چالش‌ها، به‌ویژه در زمینه پرداخت‌های ونزوئلا، دو کشور در تعهد خود برای تقویت روابط و تقویت مشارکت انرژی در برابر فشار آمریکا مصمم هستند.» او گفت شرکت نفت دولتی ونزوئلا تعمیرات پالایشگاه‌ها و کارخانه‌های پتروشیمی خود را، که بخش مهمی از قرارداد ۲۰ ساله با ایران بود، در طول سال جاری انجام خواهد داد. او در یک جلسه توجیهی در یک کارخانه توزیع سوخت در مرکز ایالت کارابوبو گفت: «ما در حال تکمیل برنامه‌های تعمیر و نگهداری با کمک کارگران هستیم.»

این کار به دنبال تکمیل تعمیرات اساسی ۱۱۰ میلیون یورویی توسط تکنسین‌های ایرانی در کوچکترین پالایشگاه ونزوئلاست که قرار بود سال گذشته در پاراگوانا – بزرگترین مجتمع پالایشی کشور – هم انجام شود. به این ترتیب، ونزوئلا می توانست تجهیزات پردازشی جدید بسیار مورد نیاز برای جایگزینی تجهیزات قدیمی ساخت آمریکا را از ایران و چین وارد کند.

وزیر نفت ونزوئلا ماه گذشته گفت که شرکت نفت آن کشور یاد گرفته است با تحریم‌ها مقابله کند و با در اختیار داشتن کارگران واجد شرایط و امکانات عملیاتی بهبود یافته، آمادگی بیشتری برای مقابله با هر سناریویی دارد.

مشکلاتی همچون نداشتن نفتکش، قطع مکرر برق در پایانه‌های صادراتی، و ‌کیفیتِ پایین نفت خام تولیدی شرکت نفت دولتی ونزوئلا، کاراکاس را واداشته است تا موارد قرارداد با طرف ایرانی را با سرعت برنامه‌ریزی‌شده تکمیل کند.

در ماه‌های اخیر، به دنبال کاهش تحریم‌های آمریکا، کاراکاس فروش نفت خود به سایر کشورها را به طور فزاینده‌ای در اولویت قرار داده، و مبادلات خود با ایران را کاهش داده بود.