به گزارش اکوایران، بر اساس نامه‌ای از وزارت خارجه لبنان که توسط رویترز مشاهده شده، لبنان پیشنهاد فرانسه برای رفع‌ورجوع خصومت‌ها با اسرائیل و حل‌وفصل اختلافات مرزی را «گامی مهم» به سوی صلح ارزیابی کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، از ماه اکتبر و همزمان با آغاز جنگ غزه، جنبش حزب‌الله در سراسر مرزهای جنوبی لبنان مشغول تبادل آتش با اسرائیل تبادل بوده است. جهت جلوگیری از گسترش درگیری‌ها و آغاز جنگی گسترده‌تر، تلاش‌هایی دیپلماتیک برای توقف خصومت‌ها جریان داشته است.

طرح فرانسه طی ماه گذشته به لبنان ارائه شد و در ابتدا، رویترز جزئیات آن را گزارش داد. در این طرح سه‌مرحله‌ای عملیات‌های نظامی متوقف شده، گروه‌های مسلح لبنانی از منطقه مرزی عقب‌نشینی می‌کنند و نیروهای رسمی ارتش لبنان در آنجا مستقر می‌شوند.

موفقیت هر توافقی نیاز به تأیید حزب‌الله داشته که دارای تسلط قابل توجهی بر دولت لبنان است. حزب‌الله می‌گوید تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، درگیری با اسرائیل را متوقف نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه لبنان در نامه خود خطاب به سفارت فرانسه نوشت: «بیروت معتقد است که ابتکار عمل فرانسه می‌تواند گامی مهم در جهت صلح و امنیت در لبنان و منطقه وسیع باشد».

این نامه به گام‌های مشخصی که در پیشنهاد فرانسه پرداخته شده بود، اشاره نکرد، اما گفت: «قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل که به آخرین جنگ بزرگ بین حزب‌الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ پایان داد، سنگ بنای تحقق ثبات پایدار بود».

این قطعنامه از بازیگران مسلح غیردولتی می‌خواهد که جای خود در جنوب لبنان را به نیروهای ارتش این کشور تحویل دهند.

در نامه روز جمعه آمده که «لبنان به دنبال جنگ نیست» اما خواستار توقف نقض حاکمیت ارضی لبنان از طریق زمین، هوا و دریا توسط اسرائیل است.

بر اساس این نامه، به محض پایان نقض حاکمیت لبنان، این کشور متعهد به ازسرگیری جلسات سه‌جانبه با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و اسرائیل «برای بحث در مورد همه اختلافات و دستیابی به توافقی برای اجرای کامل و جامع ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» خواهد شد.

آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا نیز در حال مذاکره با لبنان جهت دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک برای جنگ مرزی با اسرائیل است.