به گزارش اکوایران، یک از مقامات وزارت دفاع ترکیه خبر داد که هفته گذشته، آنکارا جهت بحث در مورد مسائل امنیتی از جمله اقدامات احتمالی علیه پ‌ک‌ک، پیشنهاد ایجاد یک «مرکز عملیات مشترک» با عراق را ارائه داد که با «واکنش مثبت» بغداد مواجه شد.

به نوشته رویترز، پس از اینکه ترکیه درباره عملیات جدید نظامیش در عراق هشدار داد، مقامات بلندپایه ترکیه و عراق، از جمله وزرای دفاع در هفته گذشته برای بحث در مورد مسائل امنیتی از جمله اقدامات احتمالی علیه گروهک پ‌ک‌ک گفتگویی را برگزار کردند.

مقام دفاعی ترکیه به خبرنگاران گفت: «عراق نیز پ‌ک‌ک را تهدیدی برای خود می‌داند. آن‌ها پیشنهاد ما برای ایجاد یک مرکز عملیات مشترک و همکاری در مبارزه با تروریسم را مثبت ارزیابی کردند».

در جریان نشست هفته گذشته، دو طرف همچنین در مورد مقدمات سفر برنامه‌ریزی‌شده رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به بغداد که انتظار می‌رود پس از ماه رمضان انجام شود، بحث کردند.

مقام دفاعی ترکیه افزود که آنکارا می‌خواهد مرکز عملیات مشترک در یک سند راهبردی گسترده تر که اردوغان قصد دارد در جریان سفر امضا کند، گنجانده شود.

حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که توسط ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، در سال ۱۹۴۸ علیه دولت ترکیه سلاح به دست گرفت. در جریان شورش این گروه، بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند. این درگیری برای مدت‌ها عمدتاً در مناطق روستایی جنوب شرقی ترکیه در جریان بود، اما اکنون بیشتر بر کوه‌های اقلیم خودمختار کردستان عراق متمرکز شده است.

سال‌هاست که ترکیه عملیات نظامی فرامرزی علیه شبه‌نظامیان انجام می‌دهد که منجر به کنترل یا نظارت تقریباً نیمی از خاک سوریه در مرز با ترکیه و کل خاک عراق در مرز با ترکیه توسط ارتش ترکیه شده است.