به گزارش اکوایران، مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پس از تصویب لایحه‌ای مبنی بر تامین بودجه دولت با حمایت کمتر از نیمی از جمهوری خواهان، با خشم شدید جناح راست حزب خود مواجه است.

مارجری تیلور گرین، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا اولین گام را در جهت رای‌گیری برای برکناری جانسون به عنوان رئیس مجلس برداشته است و برخی از تندروها حمایت از برکناری او را رد نمی‌کنند.

چیپ روی روز جمعه به آکسیوس گفت: «ما باید بسته به آنچه مارجوری قصد انجام آن را دارد گفتگو کنیم.»

صورتحساب 1.2 تریلیون دلاری برای تأمین مالی برخی از بزرگترین و تأثیرگذارترین سازمان‌های دولت فدرال روز جمعه با رای 286-134 تصویب شد.

در حالی که 185 دموکرات به این لایحه رای دادند، تنها 101 جمهوری‌خواه با آن موافقت کردند و 112 جمهوری‌خواه به آن رای منفی دادند.

موضوع این واقعیت بود که این لایحه یک سازش دو حزبی را نشان می‌داد که هزینه‌ها را تقریباً در سطح سال 2023 ثابت نگه می‌داشت و محدودیت‌های شدید در مورد سقط جنین، گوناگونی، مراقبت‌های بهداشتی تراجنسیتی‌ها و موارد دیگر را حذف می‌کرد.

روی، در یک مصاحبه با سی‌ان‌ان در روز یکشنبه، جانسون را هم به دلیل اصل لایحه و هم به دلیل چشم پوشی از قانونی که به اعضای مجلس 72 ساعت فرصت می‌دهد تا قوانین اصلی را بررسی کنند، مورد انتقاد قرار داد.

روی گفت: «مایک اشتباه ‌کرد.»

گرین که هشدار داده است که لایحه کمک به اوکراین باعث درخواست او برای برکناری رئیس مجلس خواهد شد، یکشنبه در یک مصاحبه در فاکس نیوز گفت: «این هفته جانسون، که تنها شش ماه در این منصب بوده است، ما را به یک فاجعه کامل رساند.»

کوین مک کارتی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، که سال گذشته با طرحی برای استعفا از سمت خود برکنار شد، یکشنبه در شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت که جانسون «بهترین کاری را که می‌تواند انجام می‌دهد.»

مک کارتی از جانسون خواست که از طرح برکناری نترسد و افزود: «فکر نمی‌کنم آنها بتوانند این کار را دوباره انجام دهند. فکر نمی‌کنم دموکرات‌ها با آن همراهی کنند.»

چندین قانونگذار دموکرات گفته‌اند که به پیشنهاد برای برکناری جانسون رای منفی خواهند داد.

رالف نورمن نماینده مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «تصمیم جانسون برای آمریکا تاسف‌آور بود و من با آن مخالفم، اما اکنون زمان برکناری او از ریاست نیست.»

تیم بورشت، یکی از جمهوری خواهانی که به برکناری مک کارتی رای دادند، روز جمعه هشدار داد که برکناری جانسون می‌تواند حکیم جفریس، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان را به عنوان رئیس مجلس قرار دهد.

تنش‌ها ممکن است در ماه آینده و زمانی که قانونگذاران هر دو حزب از جانسون انتظار دارند که کمک‌های اوکراین را پس از ماه‌ها تاخیر به رای بگذارد، به اوج خود برسد.