به گزارش اکوایران، رئیس‌جمهور ایالات متحده به واسطه احتمال حمله قریب‌الوقوع به اسرائیل، به کاخ سفید بازگشت.

کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن تصمیم گرفته تعطیلات آخر هفته خود را کوتاه کند و برای مشورت در مورد حمله احتمالی ایران به اسرائیل  روز شنبه به کاخ سفید بازگشت.

به نوشته باراک راوید، گزارش‌گر آکسیوس، به گفته منابع آگاه، تصمیم بایدن نشان می‌دهد که کاخ سفید فکر می‌کند حمله ایران ممکن است قریب‌الوقوع باشد و ظرف چند ساعت آینده انجام شود.

فرماندهی جبهه داخلی ارتش اسرائیل وضعیت آماده باش را از ساعت 4 بعدازظهر شنبه اعلام کرد و افزود که همه مدارس و مؤسسات آموزشی یک‌شنبه تعطیل خواهند شد که نشانه دیگری از حمله قریب‌الوقوع مذکور است.

مقامات اسرائیلی می گویند کابینه امنیتی اسرائیل شنبه شب به وقت محلی برای گفتگو در مورد آمادگی در برابر حمله احتمالی ایران به جلسه دعوت شد.

اردن هم اعلام کرده به واسطه تشدید تنش احتمالی، فضای هوایی خود را برای پروازهای تجاری می‌بندد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم صبح شنبه با هم‌تای اسرائیلی خود، تزاچی هانگبی،  گفتگو کرده است تا درباره رویدادهای خاورمیانه رایزنی کند. سالیوان گفت: «در طول این تماس، من بر تعهد قاطعانه ایالات متحده به امنیت اسرائیل تاکید کردم».

دولت بایدن نگران است که حمله ایران و تلافی اسرائیل ممکن است به تشدید تنش جدی دیگر در منطقه منجر شود.

به ادعای آکسیوس، ایران هفته گذشته از طریق چندین کشور عربی پیامی به دولت بایدن فرستاد و تهدید کرد که اگر ایالات متحده در جنگ بین اسرائیل و ایران دخالت کند، نیروهای آمریکایی در منطقه مورد حمله قرار خواهند گرفت.

مقامات اسرائیلی و آمریکایی می‌گویند که ایالات متحده و اسرائیل در روزهای اخیر برای تقویت هماهنگی و آمادگی خود برای مقابله با حمله ایران، که احتمالاً شامل پرتاب موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و پهپادهای تهاجمی می‌شود، با هم کار در تماس بودند.

پنتاگون اعلام کرد، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز شنبه با همتای اسرائیلی خود یوآو گالانت تلفنی گفت وگو کرد تا درباره تهدیدات فوری منطقه ای گفتگو کند و بر حمایت تزلزل ناپذیر آمریکا از دفاع اسرائیل تاکید کرد. آستین به گالانت تصریح کرد که «اسرائیل می‌تواند برای دفاع از اسرائیل در برابر هرگونه حمله از سوی ایران و دستیاران منطقه‌ای آن، روی حمایت کامل ایالات متحده حساب کند». گالانت در بیانیه‌ای پس از این تماس گفت که اسرائیل «به دقت یک حمله برنامه‌ریزی‌شده توسط ایران و دستیارانش را زیر نظر دارد». وی تاکید کرد که اسرائیل در روزهای اخیر توان دفاعی و تهاجمی خود را تقویت کرده است.