به گزارش اکوایران، ایالات متحده، روسیه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی، از جمله گاز سمی علیه نیروهای اوکراین و نقض ممنوعیت جهانی استفاده از چنین تسلیحاتی متهم کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه از کلروپیکرین، یک «ماده شیمایی خفه‌کننده» که به‌طور گسترده در جنگ جهانی اول به کار می‌رفت، به همراه گاز اشک‌آور علیه نیروهای اوکراینی استفاده کرده است. استفاده از این گازها در جنگ بر اساس کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، معاهده کنترل تسلیحاتی که توسط بیش از ۱۵۰ کشور از جمله روسیه امضا شده، ممنوع است.

وزارت خارجه آمریکا گفت: «استفاده از چنین مواد شیمیایی یک حادثه منفرد نیست و احتمالاً ناشی از تمایل نیروهای روسی برای بیرون‌راندن نیروهای اوکراینی از مواضع مستحکم و دستیابی به منافع تاکتیکی در میدان نبرد است». امسال روسیه موفق شده به خطوط دفاعی شرقی اوکراین نفوذ کرده و چندین شهر و روستا را تصرف کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود که ایالات متحده تحریم‌هایی علیه سه نهاد دولتی مرتبط با برنامه‌های تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی روسیه و چهار شرکتی که از آن‌ها حمایت می‌کردند را اعمال خواهد کرد.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده اتهام استفاده نیروهای روسی از سلاح‌های شیمیایی را «نفرت‌انگیز و بی‌اساس» خواند.

از زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه در فوریه ۲۰۲۲، مقامات اوکراینی حدود ۱,۴۰۰ مورد استفاده مشکوک از سلاح‌های شیمیایی در میدان نبرد توسط روسیه را گزارش کرده و می‌گویند با پیشروی حملات روسیه در امتداد خط مقدم، این روند سرعت گرفته است.

آناستازیا بوبوونیکووا، افسر روابط عمومی نیروهای پشتیبانی ارتش اوکراین گفت که در ماه مارس، ۳۷۱ مورد استفاده مشکوک از سلاح‌های شیمیایی توسط نیروهای روسی گزارش شده که تقریباً هفت‌برابر تعداد موارد مشابه در سال گذشته است.

به گفته چندین پزشک جنگی و سرباز، استفاده از مواد سمی اغلب با دوره‌های شدید درگیری همزمان می‌شود؛ زمانی که نیروهای روسیه برای بیرون‌راندن نیروهای اوکراین از مواضع مستحکم آن‌ها در حال مبارزه هستند.

این زمستان، با شدت‌گرفتن نبرد در اطراف شهر شرقی آودیوکا و در حالی که روسیه تا حد زیادی در پیشروی ناموفق بود، پزشکان در یک پایگاه تثبیت خط‌مقدم گفتند که نیروهای روسی از کلروپیکرین استفاده کرده‌اند که در صورت استنشاق، باعث تحریک شدید بینی، گلو و ریه‌ها می‌شود.

اولنا، پرستار ارشد ایستگاه که به دلیل پروتکل‌های نظامی تنها نام کوچک خود را ذکر کرد، گفت اثرات این سلاح وحشتناک بوده و سربازان دچار سوزش پوست، استفراغ و عوارض ناتوان‌کننده دیگری شده‌اند که ادامه مبارزه را برایشان غیرممکن کرده است.

سرهنگ بوبوونیکووا گفت که بیشتر مواد شیمیایی مورد استفاده در حملات، گازهای CS و CN بوده که گازهای اشک‌آور هستند و معمولاً توسط نیروهای کنترل جمعیت برای مهار تظاهرات به کار می‌روند.

طبق گفته سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، نهاد اجرایی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، در حالی که دولت‌ها از گاز اشک‌آور برای مقاصد داخلی اجرای قانون استفاده می‌کنند، استفاده از آن در جنگ به عنوان یک سلاح شیمیایی در نظر گرفته می‌شود. معمولاً در طول اعتراضات، غیرنظامیان می‌توانند از گاز اشک‌آور فرار کنند، اما سربازان در سنگرها چاره‌ای جز قرارگرفتن زیر آتش دشمن یا خطر خفگی ندارند.

گوندوز ممدوف، دادستان کل سابق اوکراین گفت که ارتش روسیه طی شش ماه گذشته حداقل ۹۰۰ بار از گاز اشک‌آور علیه نیروهای اوکراین استفاده کرده و از آغاز جنگ بیش از ۱,۴۰۰ مورد گزارش شده است.

سرهنگ بوبوونیکووا گفت این مواد شیمیایی معمولاً داخل نارنجک‌هایی قرار دارند که نیروهای روس به سمت مواضع اوکراینی پرتاب کرده تا سربازان را از استحکامات خود بیرون برانند. سربازان اوکراینی با کمبود شدید تجهیزات حفاظتی مناسب در برابر حملات شیمیایی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

ربکا ماسیوروفسکی، پزشک جنگی آمریکایی که در خارج از آودیِوکا فعالیت می‌کرد، گفت که بارها از گاز علیه واحد او استفاده شده و هر ۲۰۰ ماسکی که در اختیار داشته‌اند، قبلاً استفاده شده است.

در ماه دسامبر، مؤسسه مطالعات جنگ گزارش داد که نیروهای روسی که در نزدیکی شهر جنوبی خرسون می‌جنگیدند، در رسانه‌های اجتماعی گفته‌اند که نارنجک‌های آئروسل K-51 پر از گاز CS را با پهپادها روی مواضع اوکراینی می‌اندازند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بی‌توجهی روسیه به تعهدات خود تحت کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی «از همان الگویی» تبعیت می‌کند که در عملیات مسموم‌کردن الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه که در فوریه در زندان روسیه درگذشت، و سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه که به عنوان جاسوس دوجانبه برای بریتانیا کار می‌کرد، با استفاده از عوامل عصبی نوویچوک به کار رفته بود.

ماه گذشته، وزیران خارجه گروه ۷ در بیانیه‌ای اعلام کردند که «هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته‌ای توسط روسیه با عواقب جدی مواجه خواهد شد».