به گزارش اکوایران، به نوشته دیردره نانسن مک‌کلاسکی، پیش‌تر اشاره کرده‌ام که «راه‌حل‌ها»یی که دوستان چپ یا میانه‌مان برای مشکل اجتماعی فقر ارائه می‌دهند -برابری نتیجه یا برابری فرصت- غیرممکن هستند. اما برابری اجازه همین فردا هم دست یافتنی است.

اما در دو قرن گذشته، چپ‌ها مشغول یافتن مشکلات اجتماعی جدید بزرگ و کوچکی بوده‌اند که ادعا می‌کنند بازار نمی‌تواند آنها را حل کند. زاغه‌ها. آموزش بد. انحصار. مانند راه حل‌های غیرممکن‌شان برای نابرابری، بسیاری از ایده‌هایشان ناراه‌حل‌هایی برای نامسئله‌ها ست. و حتی برای یک مشکل واقعی، چپ‌ها بدون تفکر چندانی فرض می‌گیرند که دولت می‌تواند بهتر عمل کند. مثلاً وقتی فکر می‌کنند نوآوری زیادی آهسته پیش می‌رود، بلافاصله به‌سوی «سیاست صنعتی» می‌چرخند. وقتی فکر می‌کنند چرخۀ کسب‌وکار یک مسئله است، یک بانک مرکزی بر پا می‌کنند.

بسیاری عالی می‌شد اگر می‌شد هر خروجی اجتماعی را که دوست نداشتیم با یک قانون جدید و انتصاب چند بوروکرات حل کنیم. اما فقط تعداد اندکی از مسائل واقعی که با آنها مواجهیم، چنین راه حل ساده‌ای دارند. اگر کانادا به ایالات متحده حمله کند یا پاراگوئه به برزیل حمله کند، قطعاً، ارتش را بفرستید. مشکل حل می‌شود.

اما دوستانمان در چپ، و بسیاری از دوستانمان در راست، باور دارند که هر «مشکل اجتماعی» نیازمند مداخلۀ دولتی است. برای همین است که دولت‌های مدرن مدام بزرگ‌تر می‌شوند. مردم به این باور رسیده‌اند که در صورت وقوع اتفاقی که به نظرشان بد است، کسی باید سرزنش شود، و راه حل روشن این است که آدم به سراغ بابا دولت برود تا جلوی آدم‌های بد را بگیرد. مشکل حل می‌شود. غذای کثیف؟ یک دایرۀ دولتی برای بازرسی غذا تأسیس کنید. ساده است.

اما نه. مداخلۀ دولتی معمولاً خوب عمل نمی‌کند و مشکلات را بدتر می‌کند. مثلاً کنترل اجاره و حداقل دستمزد به فقرایی آسیب می‌رسانند که قرار است به آنان کمک کند. «برون‌ریزها» در تمام جوامع انسانی به چشم می‌خورند و در نتیجه، نشانۀ این نیستند که مداخلۀ دولتی فکر خوبی است. خیلی وقت‌ها فشار بازار، راه حل است. اگر مالکیت زمینی را که ساکنان فاولا روی آن نشسته‌اند به آنها بدهیم، زاغه‌ها ناپدید خواهند شد. وقتی روغن وال برای روشنایی گران شد، نفت سفید از زمین آمد. وقتی تمام شهرها پر از مدفوع اسب شد، ناگهان اتوموبیل‌های جدید این مسئله را حل کردند.

بزرگسال باشید. هر بار سراغ بابا دولت نروید.