به گزارش اکوایران، ایالات متحده و سه متحد اصلی اروپایی آن در مورد اینکه آیا از طریق درخواست قطعنامه علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، با ایران رو در رو شوند و در نتیجه خطر تشدید تنش بیشتری را ایجاد کنند، دچار اختلاف نظر شده‌اند. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، هجده ماه از آخرین باری که شورای حکام 35 عضوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کرد، می‌گذرد. در آن قطعنامه از ایران خواسته شده بود تا فورا با تحقیقات چندین ساله آژانس درباره ذرات اورانیوم یافت شده ادعایب در سه سایت اعلام نشده همکاری کند.

در حالی که تعداد سایت‌های مورد اختلاف به دو مورد کاهش یافته، این پرونده هنوز باز است و تعداد مشکلات دیگر در ایران از جمله این که به ادعای آژانس ممانعت تهران از حضور تعداد زیادی از کارشناسان ارشد غنی سازی اورانیوم آژانس در تیم بازرسی افزایش یافته است.

جلسه سه ماهه شورای حکام ظرف 10 روز آینده آغاز می‌شود.

یک دیپلمات ارشد اروپایی به رویترز گفته: «با ایران و سطح نقض توافق، وضعیت بسیار دشوار است و این سابقه نداشته است... هیچ کندی در برنامه [هسته‌ای ایران] وجود ندارد و حسن نیت واقعی برای همکاری با آژانس از سوی ایران وجود ندارد.» او ادعا کرده: «همه شاخص‌های ما قرمز هستند.»

 ایالات متحده در جلسات اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تمایلی به درخواست قطعنامه دیگری علیه ایران نداشته است. قبل از آخرین جلسه در ماه مارس، قدرت‌های اروپایی - فرانسه، بریتانیا و آلمان، که به عنوان "E3" شناخته می‌شوند - در مورد درخواست قطعنامه با واشنگتن اختلاف نظر داشتند، اما سپس عقب‌نشینی کردند.

مقامات اروپایی اغلب انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را به عنوان دلیلی برای بی میلی دولت بایدن ذکر می‌کنند. اما استدلال اصلی مقامات آمریکایی اجتناب از دادن واکنش ایران برای پاسخ دادن از طریق تشدید فعالیت‌های هسته ای خود است، کاری که گاهاً در گذشته انجام داده است.

تنش‌ها در خاورمیانه به ویژه با ادامه حملات نظامی اسرائیل به غزه در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس، بسیار بالا است. ماه گذشته اسرائیل و ایران برای اولین بار حملات مستقیم علیه یکدیگر انجام دادند و اسرائیل بارها ایران را به حمله به تاسیسات هسته‌ای خود تهدید کرده است.

درگذشت رئیس جمهور ایران در سانحه هوایی روز یکشنبه اوضاع را پیچیده کرده است. به گفته دو دیپلمات، در مذاکرات برای بهبود همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، تهران این هفته به آژانس گفت که تا انتخاب جانشین رئیسی در 28 ژوئن، با این سازمان تعاملی نخواهد داشت.

یک دیپلمات ارشد اروپایی دیگر گفت قطعنامه‌ای تهیه شده است. دیگران تأیید کردند که تروئیکای اروپایی پیش نویسی تهیه کرده است اما آن را برای اعضای شورای حکام توزیع نکرده است. این دیپلمات گفت: «تحلیل ما این است که درگذشت رئیس‌جمهور هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند. ما باید با این قطعنامه پیش برویم... آمریکایی‌ها با این مسئله مشکل دارند و ما در گفتگوهایمان همچنان تمام تلاش خود را برای متقاعد کردن آنها انجام می‌دهیم.»

مشخص نیست که چه زمانی تصمیمی در مورد درخواست برای قطعنامه گرفته شود. گزارش‌های سه ماهه بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران قرار است اوایل هفته آینده منتشر شود. پیش‌نویس قطعنامه‌ها معمولاً به یافته‌های آن گزارش‌ها اشاره می‌کنند.