به گزارش اکوایران، با اتمام فرایند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بازار تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها داغ شده است. گروه‌های مختلف سیاسی و نامزدها مواضع و تحلیل‌های خود را ارائه می‌کنند. 

تعدادی از نامزدها در شبکه اجتماعی اکس (توئیتر) فعال شده‌اند. از جمله علی لاریجانی که اعلام کرده به سوالاتی که با هشتگ از لاریجانی مطرح می‌شوند پاسخ می‌دهد. در اولین پاسخ، او به پرسشی درباره بورس تهران پاسخ داده است. 

چند گفت‌وگوی توئیتری هم میان لاریجانی و حساب کاربری با نام سعید جلیلی رد و بدل شد که در نهایت اعلام شد که این حساب کاربری به سعید جلیلی تعلق ندارد و این گفت‌وگو نیز به پایان رسید. 

اسحاق جهانگیری هم در توئیتی نوشت: «آمده‌ام: - با درک عمیق از چالش‌های پیش روی ایرانِ امروز - با امید به اصلاح رویکردها و رویه‌های غلط - برای خلق ظرفیت‌های تازه - برای احیای سرمایه اجتماعی و پاسداشت کرامت زنان و جوانان من اصلاح‌طلبم و ملی می‌اندیشم.» او از دو هشتگ «آری به اتفاق» و «برای ایران» استفاده کرده است. 
این توئیت با واکنش علیرضا زاکانی مواجه شد. شهردار تهران نوشت: «شما ۸ سال فرصت داشتید درک عمیق خود را در کشور پیاده کنید که نتیجه‌اش را مردم عمیقا درک کردند. در دو نوبت رقابت انتخاباتی و سه سال دولت شهید جمهور هم بیشترین توهین‌ها و بداخلاقی‌ها را علیه شهید رئیسی به کار بردید و تخریبش کردید. نسخه واقعی احیای سرمایه اجتماعی، زنده کردن مجدد شعارهای انقلاب بود که پرچمش را رئیسی عزیز بدست گرفت؛ باید همچنان حفظش کرد و راهش را با خدمت صادقانه ادامه داد.» او در پایان از هشتگ «به عقب برنمی‌گردیم» استفاده کرده است. 

خبر مرتبط
پایین‌ترین تورم مسکن در زمان کدام رئیس جمهور ثبت شد؟

در برنامه امروز کیوسک، چهارشنبه 16 خرداد، مهم‌ترین عناوین خبری و تیتر یک روزنامه‌های صبح تهران را مرور کردیم.

رزومه سازی و کسب امتیاز

عباس عبدی در یادداشتی با عنوان «حضور ناهنجار غیبت مشارکت» در روزنامه اعتماد نوشت: ۵ روز فرصت ثبت‌نام برای نامزدهای ریاست‌جمهوری پایان یافت و نام‌نویسی ۸۰ نفر به نسبت اغلب مشهور پذیرفته شد که کم‌سابقه است و به‌طور طبیعی اغلب آنها در روزهای آینده به دلایلی از جمله اطلاع یافتن غیررسمی از ردصلاحیت خود یا به نفع دیگر نامزدهای رای‌آور، انصراف خواهند داد تا از این طریق برای خود امتیازی کسب کنند. آنها هم که می‌مانند یا رد می‌شوند، هر کدام بهره‌ای خواهند برد یا ائتلاف باندی می‌کنند، همچنانکه در سال ۱۴۰۰ همه آنها به سرعت پست و مقامی گرفتند یا برای آینده نامعلوم خود رزومه درست می‌کنند و یکی از آنان هم که نامزد غیرخودی بود بالطبع تداوم حضور در عرصه عمومی را انتخاب کرد. ولی این‌بار هنوز معلوم نیست که سیاست رسمی به برگزاری چه نوع انتخاباتی تعلق خواهد گرفت؟ پس منتظر موعد مقرر اعلام نتایج صلاحیت‌ها هستیم.

بی‌تابی اصولگرایان برای پاستور

روزنامه شرق نیز در گزارشی با تیتر «بی‌تابی اصولگرایان برای پاستور» نوشت: رسیدن به پاستور نه خواب بلکه حتی اعتبار را از برخی اصولگرایان گرفته است. در دو روز پایانی ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری، نه با حضور که با‌ هجوم نمایندگان ادوار و فعلی مجلس مواجه بودیم. افرادی که جز نمایندگی سابقه‌ای نداشتند و احیانا فقط برای دیده‌شدن راهی وزارت کشور شدند.

افرادی که سبد رأی چشمگیری ندارند؛ چه آنهایی که از رسیدن بهارستان وامانده بودند و به خیال خود این‌گونه بار دیگر به حیات سیاسی بازمی‌گشتند و چه رئیس مجلس که نتوانست بر سودای پاستور فائق آید و در ساعات پایانی روز آخر به بهانه دعوت چهار خانواده شهید، خود را به وزارت کشور رساند تا با لبخندی در برابر این پرسش که آیا از ریاست مجلس استعفا خواهد داد، به خبرنگاران بگوید «نیاز به استعفا نداره».

خبر مرتبط
ماجرای ائتلاف انتخاباتی قالیباف و مخبر چه بود؟

اکوایران: پس از اتمام مهلت نام‌نویسی در انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد که محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی و سرپرست فعلی ریاست‌جمهوری، وارد گود رقابت نشده است. موضوعی که برای بسیاری به یک پرسش تبدیل شد.

بیانیه خاتمی

محمد خاتمی در بیانیه‌ای اعلام کرده که «اگر پیشنهاد جبهه اصلاحات محقق شود در انتخابات شرکت می‌کنم.» خاتمی گفته «نامزد مورد نظر باید در باور و عمل ملتزم به اصلاحات و تحول باشد.»

در بخشی دیگر نیز نوشته «اﻣﯿﺪوارم ﻫﻤﮕﺎن و ﺑﺨﺼﻮص ﻣﺴﺌﻮﻻن و دﺳﺖ اﻧﺪرﮐﺎران اﻣﺮ اﻧﺘﺨﺎﺑﺎت ﺑﺎ درک ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﺣﺴﺎس ﮐﻨﻮﻧﯽ ﮐﺸﻮر و ﻧﯿﺰ ﮔﺴﺘﺮه و ژرفای ﻧﺎرﺿﺎﯾﺘﯽ ﻣﺮدم، زﻣﯿﻨﻪ اﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺗﯽ را ﻓﺮاﻫﻢ آورﻧﺪ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﺟﺮﯾﺎن ﻫﺎ و ﺑﺨﺶ ﻫﺎی مختلف ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ ﻧﺎﻣﺰد ﻣﻄﻠﻮب ﺧﻮد را در ﺻﺤﻨﻪ ﺑﺒﯿﻨﻨﺪ.»