به گزارش اکوایران، بررسی میزان سواد و دانش روسای جمهوری، امری نسبتا پیچیده است. اینکه آن‌ها مدارک تحصیلی خود را از چه دانشگاه‌هایی دریافت کرده‌اند می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه اثرگذار باشد.

علاوه بر آن، برخی از روسای جمهوری، مدارکی افتخاری دریافت کرده‌اند. برای مثال، چندین دکترای افتخاری دارند و این مدارک الزاما نمی‌تواند سطح علمی آن‌ها را نشان دهد.

از طرف دیگر، عمدتا دیپلمات‌ها و سیاستمداران در رشته‌هایی نظیر علوم سیاسی، حقوق، اقتصاد، فلسفه و نظایر این‌ها تحصیل کرده‌اند. به ندرت می‌توان کسی را که در زمینه پزشکی تخصص یا فوق‌تخصص دریافت کرده، مورد ارزیابی قرار داد و هم‌تراز با کسانی بررسی کرد که مدرک دکترای غیرپزشکی دارند.

به عبارت ساده‌تر، برابر کردنِ مدارک بالایی نظیر دکترای غیرپزشکی با فوق‌تخصص پزشکی، قدری پیچیده و دشوار است و نتیجه‌گیری از آن هم می‌تواند با سوگیری همراه باشد.

درباره زبان هم، بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده دیپلمات‌های برجسته جهان به چندین زبان اشراف و تسلط کافی دارند و همین تسلط زبانی به آن‌ها کمک می‌کند در عرصه بین‌المللی ارتباطات موفق‌تری برقرار کنند و به دیپلمات موفق‌تری تبدیل شوند. به این ترتیب، تسلط به چندین زبان در دنیای سیاست و از جمله میان روسای جمهوری، امری رایج در دنیا محسوب می‌شود.

در ویدیوی بالا، ادعای مربوط به میزان سواد مسعود پزشکیان، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.