در بحبوحه تنش های میان تهران و واشنگتن بمب افکن B-1B آمریکا بر فراز خاورمیانه پرواز کرد و جت های جنگنده بحرین، مصر، اسرائیل و عربستان سعودی در کنار بمب افکن به پرواز درآمدند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس نیروی هوایی ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که در بحبوحه تنش‌های مداوم با ایران، در حالی که توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های جهانی همچنان در وضعیت نامطلوب است، یک بمب‌افکن راهبردی B-1B را بر فراز نقاط گلوگاه دریایی کلیدی در خاورمیانه همراه با متحدانش از جمله اسرائیل به پرواز درآورده است.

بمب افکن B-1B Lancer روز شنبه بر فراز تنگه هرمز، دهانه باریک خلیج فارس که 20 درصد کل نفت مبادله شده جهان از آن عبور می کند، پرواز کرد و بر فراز دریای سرخ، تنگه باریک باب المندب و کانال سوئز مصر مانور هوایی داد.

مانور هوایی تحریک‌آمیز آمریکا در نزدیکی ایران

تنگه هرمز در سال‌های اخیر صحنه حوادث کشتی‌رانی بوده است که غربی‌ها بدون ارائه سند قابل بررسی، ایران را مقصر دانسته‌اند و در آن سو دریای سرخ، شاهد حملات مشابهی در بحبوحه آنچه «جنگ در سایه بین تهران و اسرائیل» خوانده شده، بوده است.

بر اساس این گزارش، این مانور هوایی پس از نمونه ای از چنین پروازهایی توسط بمب افکن های B-52 با قابلیت هسته ای، از زمان دولت ترامپ برای نمایش قدرت انجام می شود.

مانور هوایی تحریک‌آمیز آمریکا در نزدیکی ایران

همانطور که فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده در توییتر اعلام کرد، ارسال یک بمب افکن B1-B به منطقه به آمریکا اجازه می دهد تا "پیام شفافی از اطمینان خاطر" را به متحدان منطقه ای خود ارسال کند.

B-1B از اسکادران بمب 37 مستقر در پایگاه نیروی هوایی الزوُرث در داکوتای جنوبی تهیه شد.

مانور هوایی تحریک‌آمیز آمریکا در نزدیکی ایران