به گزارش اکوایران، به نقل از گاردین، بر اساس اعلام ارتش عراق، بامداد امروز یک‌شنبه (16 آبان)، منزل مصطفی الکاظمی ، نخست‌وزیر این کشور، در منطقه سبز امنیتی بغداد مورد هدف  پهپادهای حامل مواد منفجره قرار گرفت. بیانیه ارتش هدف از این حمله را سوءقصد به جان الکاظمی اعلام کرده، با این حال در جریان این حمله آسیبی به او وارد نشده است. وزارت کشور عراق هم خبر داده تلاش برای ترور نخست وزیر با سه پهپاد صورت گرفته که دو پهپاد ساقط شده است.

ساعتی پس از این رویداد هم الکاظمی با انتشار توئیتی در حساب کاربری رسمی خود خبر از سلامتی خود داده و از شهروندان عراق خواست آرامش و خویشتنداری خود را حفظ کنند. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. گاردین هم‌چنین بر اساس منابع عراقی نقل کرده که هفت نفر از محافظان کاظمی در این حادثه زخمی شده‌اند.

پس از آن هم کاظمی در تلویزیون عراق حاضر شد و طی سخنانی گفت: «حملات ناجوانمردانه موشکی و پهپادی نه میهن را می‌سازد و نه آینده را».

1

این حادثه یک روز پس از آن به وقوع پیوسته که معترضان به نتایج انتخابات در عراق در روز جمعه در منطقه سبز عراق با مامورین امنیتی درگیر شدند. طی خشونت‌های روز جمعه دو نفر کشته و بیش از صدوبیست‌ نفر زخمی شدند.

 ما در میدان جنگ نیستیم آقایان!

در واکنش به این سوءقصد عمار الحکیم رئیس ائتلاف دولت ملی با محکوم کردن این حادثه اعلام کرد هدف قراردادن خانه الکاظمی حکایت از حوادث جدی‌تر دارد.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر سابق عراق هم در توئیتر نوشت: «حمله مشکوک که آقای الکاظمی را هدف قرار داد محکوم می‌کنم. دیروز در تظاهرات مسالمت آمیز مردم کشته شدند و امروز نخست وزیر مورد هدف قرار گرفت. ما در میدان جنگ نیستیم آقایان! اوضاع بحرانی است، هوشیاری و خویشتن داری ضرورت است و گفت و گو، تفاهم و همبستگی به مسئله وجودی دولت تبدیل شده است. خداوند عراق و مردمش را حفظ کند».

واکنش متفاوت کتائب حزب‌الله و صابرین‌نیوز

با این حال کتائب حزب‌الله عراق، سوء قصد به جان الکاظمی را «نمایشی» خوانده و مسئول امنیتی این گروه در توئیتی نوشت: «طبق اطلاعات تایید شده ما، هیچکس در عراق حتی مایل نیست یک پهپاد برای هدف قرار دادن خانه نخست وزیر سابق (اشاره به الکاظمی) ضرر کند. ایفای نقش قربانی تبدیل به یک تاکتیک نخ نما شده است. اگر کسی بخواهد به این «موجود فیس‌بوکی» آسیب برساند، راه‌های بسیار کم‌هزینه‌تر و مطمئن‌تری برای رسیدن به آن وجود دارد»

پایگاه خبری «صابرین نیوز»، نزدیک به حشدالشعبی نیز در کانال تلگرامی خود خبر حمله به محل سکونت مصطفی کاظمی را مورد تمسخر قرار داده و او را به «صحنه‌سازی» در این خصوص متهم کرده است.

55d240e3a0

واکنش ایران و آمریکا

ند پرایس، ‌سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده هم بلافاصله پس از این حمله با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اقدام تروریستی آشکار، که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، قلب حکومت عراق را هدف گرفته بود». او ضمن آن‌که تاکید کرده تعهد ایالات متحده به شرکای عراقی‌اش تزلزل‌ناپذیر است افزوده ما از این که کاظمی در طی این حادثه آسیبی ندیده احساس آرامش می‌کنیم».

دریادار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در توئیتی به سوءقصد به جان نخست‌وزیر عراق واکنش نشان داده است. او در توئیتر نوشت شد که حمله پهپادی به اقامتگاه کاظمی فتنه جدیدی است که از خارج هدایت می‌شود. شمخانی هدف از این فتنه را ایجاد ناامنی، اختلاف و بی‌ثباتی در عراق دانسته است.

2