دریادار محمود موسوی سخنگوی رزمایش ذوالفقار 1400 در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران گفت: رزمایش نظامی در سواحل ایران در خلیج عمان برای نمایش قدرت و آمادگی نظامی کشور برای مقابله با دشمنان است. بر اساس گزارش رویترز، تلویزیون دولتی گزارش داد که این رزمایش منطقه‌ای از بخش‌های شرقی تنگه هرمز تا بخش‌های شمالی اقیانوس هند و بخش‌هایی از دریای سرخ را پوشش می‌دهد. حدود یک پنجم نفتی که در سطح جهان مصرف می شود از طریق آبراه استراتژیک تنگه هرمز در خلیج فارس می گذرد.

از سوی دیگر پایگاه شبکه خبری الجزیره با اشاره به رویارویی دریایی اخیر نیروهای دریایی ایران و آمریکا در آب‌های جنوبی ایران، گزارش داد: بخش دریایی این مانور نظامی گسترده که پیش بینی می شود چند روز طول بکشد، در شرق تنگه هرمز و دریای عمان برگزار می شود. این گزارش می‌افزاید: ارتش ایران و سپاه در ماه‌های اخیر در بحبوحه تنش با آمریکا، تهدیدات اسرائیل و اختلافات با همسایه شمال غربی آذربایجان، رزمایش‌های گسترده‌ای را در مناطق مختلف کشور برگزار کرده‌اند.

مازیار معتمدی، خبرنگار الجزیره در تهران در این گزارش نوشت: ارتش ایران رزمایش دریایی، زمینی و هوایی گسترده‌ای را برگزار می‌کند که اندکی پس از تقابل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی دریایی ایالات متحده در دریای عمان بر سر توقیف یک نفتکش صورت می‌گیرد. این رزمایش صبح روز یکشنبه آغاز شد و انتظار می‌رود که شامل سربازان، شناورها، خودروهای زرهی، هواپیماهای سرنشین دار و بدون سرنشین و سامانه‌های موشکی و راداری با ظرفیت‌های تهاجمی و دفاعی باشد.

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به تلویزیون دولتی گفت: «این رزمایش در منطقه ای به وسعت یک میلیون کیلومتر مربع (386 هزار مایل مربع) در شرق تنگه هرمز، دریای عمان و بخش های شمالی از اقیانوس هند برگزار می شود». این مانور در بخش خشکی علاوه بر سواحل مکران در منطقه عمومی استان های جنوب شرقی سیستان و بلوچستان و هرمزگان برگزار می شود.

موسوی از بندر کنارک در جنوب شرق کشور اعلام کرد: «با توجه به اینکه متوجه هستیم دشمن پس از بسیج نیروهای ما در منطقه تلاش می کند اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کند، از امروز تلاش خود را برای رصد تحرکات دشمن که از روزهای قبل آغاز شده، تقویت می کنیم».

موسوی همچنین تصریح کرد: در روز اول این رزمایش، شناورها و تکاوران عملیاتی را برای شکست پدافند ساحلی دشمن از دریا انجام می‌دهند و نیروهای ایرانی و سامانه‌های موشکی و راداری خطوط دفاعی ساحلی را شبیه‌سازی می‌کنند. تلویزیون دولتی همچنین تصاویری از مانور قایق های تندرو در دریا، سوار شدن سربازان بر هلیکوپترهای جنگی و کماندوهایی که برای فرود در مناطق ساحلی از هواپیما خارج می شوند را پخش کرد.

به نوشته الجزیره، مقامات نظامی ایران روز یکشنبه به تمجید از توانایی‌های نظامی کشور پرداختند که در رویارویی اخیر بر سر یک نفتکش که روز چهارشنبه با پرچم ویتنام در حرکت بود، تلاش ایالات متحده برای «سرقت» محموله نفت ایران را ناکام گذاشتند. به نوشته این خبرگزاری مقصد نفتکش مشخص نبوده است.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صدا و سیما گفت که ایالات متحده در تلاش است تا از فروش نفت ایران جلوگیری کند. وی گفت: «اما آمریکایی ها غافلگیر شدند زیرا نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از عملیات هلیبرد برای استقرار نیرو بر روی نفتکشی که قصد سرقت نفت ایران را داشت استفاده کرد و کشتی را از فاصله دور به سمت آب های ایران هدایت برگرداند».

اوایل این هفته، تلویزیون دولتی فیلمی از این حادثه را که در 25 اکتبر رخ داده، پخش کرد که نشان می‌داد سربازان ایرانی سوار بر کشتی می‌شوند. همچنین نشان داده شد که در مورد یک کشتی و هلیکوپتر آمریکایی هشدار می دهند و نفتکش را اسکورت می کنند. به ادعای الجزیره، این نفتکش که سوتیس نام دارد، خدمه آن اکنون در بازداشت ایران هستند و ویتنام گفت که مذاکرات برای آزادی آنها را آغاز کرده است. مقامات آمریکایی روایتی متفاوت از آنچه در جریان این حادثه رخ داد را ادعا کرده‌اند و مدعی‌اند آمریکا قصد سرقت نفت آن‌ها را نداشته و نیروهای آمریکایی صرفاً برای نظارت بر اوضاع حضور داشته‌اند. این حادثه یک روز قبل از چهل و دومین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در تهران منتشر شد.