به گزارش اکوایران، شامگاه دوشنبه هفدهم آبان‌ماه، نمایندگان چارچوب هماهنگی احزاب شیعه عراق پس از جلسه‌ای مهم با حضور «برهم صالح»، رئیس جمهوری، و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر، و «فائق زیدان»، رئیس شورای عالی قضایی عراق، برای عبور کشور از بحران جاری به توافقات مهمی دست یافته اند. گفته می‌شود این جلسه در منزل حیدر العبادی رئیس ائتلاف النصر برگزار و در پایان آن این گروه‌ها بیانیه ای در پنج بند منتشر کردند. پیش از این گفته می‌شد که نماینده‌ای نیز از طرف گروه شیعه به رهبری مقتدی صدر شرکت می‌کند که در نهایت هیچ شخصی به نمایندگی از این جریان در این جلسه حاضر نشد.

بیانیه مشترک شیعیان

میدل‌ایست نیوز گزارش داده این بیانیه اعلام کرده که در این جلسه بررسی سه مسئله مهم حمله به تظاهرات‌کنندگان و حمله به منزل نخست‌وزیر و اعتراض‌ها به نتایج انتخابات در دستور کار بوده است. بر اساس بیانیه مذکور حاضرین بر محکوم کردن جنایت حمله به تظاهرات‌کنندگان و ضرورت تکمیل تحقیقات قضائی و برخورد با عاملان چنین حمله‌ای تأکید کردند. آنان همچنین حمله به منزل نخست‌وزیر را محکوم و بر ضرورت تکمیل تحقیقات در این باره و اضافه شدن تیم فنی متخصص به تیم تحقیقات برای اطلاع از ابعاد گوناگون این جنایت و محاکمه عاملان آن تأکید کردند.

311

هم‌چنین در این بیانیه آمده که حاضران در این جلسه بر ضرورت کاهش تنش و توقف حملات رسانه‌ای از جانب همه طرف‌ها و برطرف کردن همه مظاهر تنش در سطح جامعه و اقدام برای کاهش نگرانی مردم و ارسال پیام اطمینان‌بخش به ملت تأکید کردند.  حاضران در این نشست همچنین بر ضرورت تلاش برای یافتن راه‌های قانونی لازم درباره نتایج انتخابات که اعتماد همگان به روند انتخابات را که تا حد زیادی متزلزل شده بازگردانند و فراخوان جهت برگزاری نشستی ملی برای بررسی راه حل این بحران تأکید کردند. در نهایت بیانیه متذکر شده همه این نیروها بر اهتمام جدی خود بر مسالمت و صلح داخلی و لزوم حل همه مسائل در چارچوب‌های قانونی و سیاسی تأکید کردند.

ادعاهای واهی و ضدایرانی رویترز

جلسه مذکور پس از بالا گرفتن تنش‌ها در عراق تشکیل شده است. روز جمعه طی درگیری میان معترضین به انتخابات در عراق و نیروهای امنیتی دو نفر کشته و بیش از صد‌وبیست‌ نفر زخمی شدند. دو روز بعد از این حادثه هم اقامتگاه مصطفی الکاظمی، تخست‌وزیر این کشور مورد حمله سه فروند پهپاد قرار گرفت. در شرایطی که تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته، روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات عراقی و منابع نزدیک به گروه‌های مسلح عراقی مدعی شده که این حمله با هدف ترور نخست‌وزیر و توسط دست‌کم یک گروه مسلح عراقی انجام شده است.

29e4d96f-57e3-4ee3-9e61-a07a39f4a03e_16x9_1200x676

این خبرگزاری به نقل از این منابع که نخواسته‌اند نامشان فاش شود ادعا کرده که پهپادها و مواد منفجره‌ای که در این عملیات مورد استفاده قرار گرفته ایرانی بوده است و مدعی شده منابعش در تعیین اینکه کدام گروه عامل این حمله بوده اختلاف نظر داشته‌اند و تأکید کرده که یکی از منابع امنیتی کتائب حزب‌الله و دیگری عصائب اهل الحق را در این زمینه مسئول دانسته‌اند اما یکی از منابع نزدیک به گروه‌های مسلح گفته که کتائب حزب‌الله قطعاً در این حمله دست دارد اما نقش عصائب را نمی‌تواند تأیید کند. این در حالی است که در گزارش رویترز ذکر شده عصائب اهل الحق و کتائب حزب الله به پرسش «رویترز» در این باره پاسخ نداده‌اند.

اتهام‌زنی مکنزی و حضور سردار قاآنی در عراق

از سوی دیگر ژنرال «کنت مکنزی»، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای امریکایی، در ادعایی بدون سند، نیروهای شیعه هم‌پیمان ایران را به دست داشتن در تلاش نافرجام برای ترور نخست وزیر عراق متهم کرد. او در مصاحبه با شبکه «الحره» تلاش برای ترور نخست‌وزیر عراق را محکوم و ادعا کرده واشنگتن از این بابت خشمگین است.

Gen. McKenzie on the end of US military presence in Afghanistan: 'We did not get everyone out who we wanted to get out'

مکنزی بدون ارائه هیچگونه شواهد قابل صحت‌سنجی مدعی شد: «از نظر ما مسئله این است که گروه‌های مرتبط با ایران دیدند که نمی‌توانند از راه‌های قانونی سلطه خود را حفظ کنند و اکنون برای تحقق اهداف خود سراغ خشونت رفته‌اند و این اصلا خبر خوبی نیست». مکنزی تأکید کرد که نیروهای امریکایی در عراق به کمک‌های خود به نیروهای عراقی ادامه می‌دهند. فرمانده ستاد مرکزی امریکا افزود که امریکا گفت‌وگوی راهبردی با عراق دارد و در پی کار بر وضعیت آینده امریکا در عراق با هماهنگی دولت است.

این در حالی است که ایران این حادثه را به شدت محکوم کرده است. شبکه المیادین هم با انتشار خبری اعلام کرد سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شده و با شماری از مقامات عراقی دیدار کرده است.

بر اساس گزارش المیادین، سردار قاآنی با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و برهم صالح رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو و در این دیدارها تأکید کرده که عراق به ثبات و حفظ وحدت داخلی نیازمند است.

سفر قاآنی به عراق