به گزارش اکوایران، دن دی لوس و کورتنی کوبه، خبرنگاران ان‌بی‌سی‌نیوز گزارش داده‌اند: «مقامات فعلی و سابق آمریکا به ان‌بی‌سی نیوز گفتند که ایران احتمالاً در حمله اخیر پهپادی به نخست‌وزیر عراق را نقشی نداشته است»، اگرچه آن‌ها مدعی هستند «تقریباً به طور قطع توسط نیروهای شیعه انجام شده است که سابقاً متحد تهران تلقی می‌شدند».

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده و دو مقام ارشد سابق آمریکایی مدعی شدند که سوء قصد ناموفق نشان داد که «چگونه از زمانی که ایالات متحده یک شخصیت کلیدی عراقی "شهید ابومهدی المهندس" و یک ژنرال ارشد ایرانی، "شهید قاسم سلیمانی"، را در ژانویه 2020 ترور کرده‌است، برخی گروه‌های شیعه در عراق از زیر چتر تهران خارج شده‌اند».

این مقام دفاعی مدعی است: «منصفانه است که بگوییم ایران از زمان ترور [شهید] سلیمانی، کنترل چندانی بر این طیف از نیروهای شیعه ندارد».

حداقل دو پهپاد کوادکوپتر مجهز به مواد منفجره در ساعات اولیه صبح روز 7 نوامبر، اقامتگاه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر در بغداد را هدف قرار دادند، اما کاظمی بدون جراحت جان سالم به در برد. بر اساس تصاویر منتشر شده توسط مقامات عراقی، انفجار درها را از لولا منفجر کرد و پله های بتنی را در قسمت بیرونی ساختمان شکست.

کاظمی

ایران صریحاً این حمله را محکوم کرده و هرگونه نقشی در آن را رد کرده است.

این گزارش مدعی است که به گفته مقامات فعلی و سابق و کارشناسان منطقه‌ای، طراحی و اجزای این پهپادها شبیه سایر پهپادهای کوادکوپتر مورد استفاده این نیروها بوده است. همچنین اختلافات آن‌ها با کاظمی از زمان انتخابات پارلمانی که نامزدهای سیاسی آنها نتیجه ضعیفی گرفتند، تشدید شده است و پس از انتخابات 10 اکتبر تظاهراتی را در اعتراض به آنچه «تقلب در آراء» خواندند سازماندهی کردند. حتی ژنرال فرانک مک کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده، اوایل این هفته حمله را به نیروهای هم‌پیمان ایران نسبت داد، اما مقامات فعلی و سابق ایالات متحده می‌گویند، در این مورد تقریباً اطمینان دارند که این سوءقصد بدون تأیید یا حتی اطلاع تهران صورت گرفته است.

آمریکا: ایران نقشی در ترور الکاظمی نداشت

داگلاس سیلیمن که از سال 2016 تا 2019 به عنوان سفیر ایالات متحده در عراق فعالیت می کرد، گفت که به نظر می رسد چنین اقدامی در راستای منافع راهبردی ایران نیست، زیرا خطر ایجاد زنجیره ای از حوادث ناپایدار در مرزهای ایران را به همراه خواهد داشت.

 سیلیمن که اکنون رئیس اندیشکده مؤسسه کشورهای عربی خلیج فارس در واشنگتن است مدعی است که ایران نمی خواهد عراق کاملاً بی ثبات را ببیند بلکه می‌خواهد مناسبات آن به گونه‌ای باشد که فضای کافی برای حفظ نفوذ قابل توجه سیاسی و اقتصادی تهران را فراهم کند.

این گزارش می‌افزاید: فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اسماعیل قاآنی بلافاصله پس از حمله به بغداد سفر کرد و بنا بر گزارش ها خواستار آرامش و وحدت ملی شد.

آمریکا: ایران نقشی در ترور الکاظمی نداشت

سیلیمن مدعی است غیبت شهیدان سلیمانی و مهندس منجر به برخی اختلاف‌ها میان رهبران گروه‌های شیعه شده است که هنوز هم جریان دارد. مایکل نایتز، یکی از همکاران موسسه واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک که این گروه ها را ردیابی می کند، می‌گوید «از آن زمان، چرخ ها جدا شده اند». و نورم رول که به مدت 34 سال در سیا خدمت کرد و در برنامه های مربوط به خاورمیانه کار کرد، مدعی شد که نیروهای هم‌پیمان ایران در عراق همچون گذشته "یکپارچه" نیستند و رقابت میان آن‌ها می تواند خشونت بیشتری ایجاد کند.

رول در ادامه ادعا کرد: «در واقع، با ادامه روند تکامل سیاسی آنها، حمایت تهران از برخی گروه‌های شیعه احتمالا به نفع برخی دیگر کاهش می یابد. اما گروه های سابق به سادگی از بین نخواهند رفت و این برای همه مشکل خواهد بود».

رول گفت، حمله به نخست وزیر عراق در خدمت اهداف استراتژیک ایران نبود و افزود: «این حمله همچنین نشان داد که اطلاعات عراق و غرب درباره این نیروها ناکافی است. اگر می‌خواهیم به ثبات عراق و جلوگیری از حملات مشابه در آینده متعهد باشیم، ایالات متحده و سایر شرکا باید درک خود را از برنامه‌ها و نیات آن‌ها بهبود بخشند».

ان‌بی‌سی نیوز در پایان نوشت: این حمله همچنین این پرسش را ایجاد کرد که چرا آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده یا متحدانش از قبل متوجه حمله نشدند و آیا واشنگتن باید کمک‌های امنیتی بیشتری از جمله فناوری ضد پهپادی برای محافظت از امنیت مقامات ارشد عراقی، فراهم کند؟

آمریکا: ایران نقشی در ترور الکاظمی نداشت

 

 

تمدید تنبیهات خریداران نفت ایران