به گزارش اکوایران، معامله‌گران ارزی تهران در دومین روز هفته تحت تأثیر افزیش قیمت دلار در بازار هرات و سلیمانیه در موقعیت خرید قرار گرفتند. گفته می‌شود اسکناس آمریکایی امروز در مقایسه با روز قبل 500 تومان بالاتر معامله شد. 

همزمان با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بانک مرکزی تأکید کرد: وضعیت منابع ارزی کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد و همه نیاز‌های ارزی کشور از طریق بازار رسمی حواله و اسکناس تأمین می‌شود.

برخی از فعالان بازار معتقدند توافق چین و عربستان بر روی  قیمت دلار اثر گذاشته و همین امر موجب ورود خریداران احتیاطی به بازار دلار شد.

از نگاه  فعالان بازار ارز تهران، چین در حال به چالش کشیدن ایران است. برخی معامله‌گران تصور می‌کنند که نزدیک شدن چین و عربستان به یکدیگر می‌تواند حجم خریدهای نفتی چین از ایران را تحت تأثیر قرار دهد و زمینه‌ساز کاهش درآمدهای نفتی کشور شود.

از طرف دیگر برخی معامله‌گران هم نگران هستند که چین در برابر تحریم‌های غربی‌ها علیه ایران همراهی بیشتری نشان دهد و کار برای دور زدن تحریم‌ها دشوارتر شود.

نرخ درهم به مرز حساس رسید

 نرخ حواله درهم امروز در کانال جدید بالا رفت و به یک قدیمی مرز مقاومتی رسید. بازیگران ارزی باور دارند که شوک قیمت درهم امروز زمینه ساز صعود دلار در تهران شد .

ورود دلار توافقی به کانال 35 هزار 

در سمت رسمی بازار هم قیمت دلار امروز تغییر کانال داد. نرخ دلار توافقی روز گذشته به یک قدمی کانال 35 هزار تومان رسید و در بازار امروز وارد کانال مذکور شد. قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی امروز به صورت توافقی در محدوده 35 هزار و 142 تومان به فروش رسید.روز گذشته قیمت دلار توافقی در محدوده 34 هزار و 989 تومان بسته شده بود. 

 نرخ دلار متشکل پیشروی کرد 

نرخ دلار متشکل هم امروز عقب نشینی کرد و به ابتدای مرز 34 هزار تومان برگشت اما در نیمه روز نرخ دلار متشکل بر مدار صعود قرار گرفت و نزدیک به 500 تومان افزایش را ثبت کرد و به 34 هزار و 618 تومان رسید. 

در سمت رسمی بازار امروز هم سایت صرافی ملی  مانند روز گذشته قیمت جدید خرید و فروش دلار را اعلام نکرده بود. صرافی ملی در چند روز گذشته قیمت اعلام نکرده است. آخرین قیمت خرید دلار صرافی ملی که در چند روز اخیر اعلام شده  بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا 33 هزار و 233 تومان بود و قیمت فروش دلار آمریکا 33 هزار و 567 تومان اعلام شد.

بازداشت دلالان ارزی 

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ امروز از بازداشت دلالان ارزی خبر داد. سرهنگ هدایت بهرامی در این بازه گفت: ۸۸ نفر از اعضای اتاق‌های قیمت‌گذاری دلار و طلای فردایی، اصناف غیرمجاز و دلالان ارزی در یک ماه اخیر شناسایی و دستگیری شدند. وی در ادامه افزود: 11 میلیون واحد انواع ارز به صورت فیزیکی از این شبکه اخلالگران اقتصادی کشف و ضبط شد.

قیمت طلا و سکه

بازار جهانی طلا امروز تعطیل بود. قیمت اونس طلا در معاملات دیروز 1797 دلار بود. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار امروز 18 هزار و 400تومان افزایش یافت و به یک میلیون و 640 هزار و 500 تومان رسید. قیمت رسمی سکه هم امروز در محدوده 17 میلیون و 700 هزار تومان اعلام شد.