دلار توافقی در روز دوشنبه با 400 تومان افزایش، به 35 هزار و 400 تومان رسید؛ عددی که پیش از این ندیده بود. اختلاف دلار توافقی و آزاد در حال حاضر 6.4 درصد رسیده است.

حجم معاملات در بازار متشکل هم قابل توجه بود و به 23 میلیون و 172 هزار دلار رسیده است که دومین رکورد از زمانی است که بانک مرکزی آمار می‌دهد. رکورد قبلی 11 آبان بود که 26 میلیون دلار معامله شده است. در آن زمان، پس از ده روز دلار شروع به کاهش کرده بود.

از 22 خرداد امسال که بازار متشکل دارد آمار می‌دهد، بیش از یک میلیارد و 11 میلیون دلار به صورت توافقی معامله شده است. قیمت هم از 30 هزار و 211 تومان به 35 هزار و 400 تومان رسید، یعنی در 6 ماه 5 هزار تومان افزایش نرخ در این بازار داشتیم.

یورو هم مثل روزهای قبل متفاوت از دلار حرکت کرد؛‌ یورو توافقی با بیش از 3 درصد رشد، خودش را به حوالی بازار چسباند و به 39 هزار و 800 تومان رساند. دلار مسافرتی هم با بیش از 4 درصد رشد به کانال 36 رسید و در کف کانال معامله شد. توجه کنید که الان دلار مسافرتی بالاتر از دلار توافقی دارد معامله می‌شود؛ با اینحال صف خرید دلار سهمیه در بازار مشاهده می‌شود. روی تابلوی صرافی‌ها، نرخ دلار سهمیه‌ای بین 35 و 600 تا 800 تومان نرخ خورده بود. نکته‌ای که داشت این بود که بیشتر صرافی‌ها فاصله خرید و فروششان زیاد شده است که حتی در بعضی از صرافی‌ها به 900 تومان هم می‌رسید.

نرخ صرافی ملی هم ترک عادت کرد و فاصله‌اش را با بازار آزاد کاهش داد؛ رشد 2 هزار و 200 تومانی باعث شد تا نرخ صرافی ملی به 35 هزار و 770 تومان برسد. یکسری از قدیمی‌های بازار می‌گفتند که این سیگنال صرافی ملی به دلار هرات است. بعضی‌ها هم می‌گفتند که صرافی ملی نرخ‌ها را به رسمیت شناخته و بازارساز دارد خودش را با بازار وقف می‌دهد.

در بازار سکه در یک تصمیم آنی، دامنه نوسان سکه رفاه از 5 درصد به 2 درصد رسید؛ قصد سیاستگذار این بود که بازار را کنترل کند، اما در عمل اتفاق دیگری افتاد و سکه رفاه 300 تومان و سکه آزاد 400 تومان افزایش نرخ را ثبت کرد.

اخبار مربوط به قهر رئیس کل بانک مرکزی و بعد تکذیب آن هم در بازار ارز دوشنبه انعکاس داشت. البته فعالان بازار نسبت به اظهارنظرهای صالح آبادی چندان روی خوشی نشان ندادند. یک شایعه هم به پای ثابت بازار تبدیل شده است که گفته می‌شود دلار نیما به 30 هزار تومان رسیده است. در حالیکه آن نرخی که به 30 هزار رسیده است دلار نیما نیست و آن‌چه به شکل حواله بین تجار مبادله می‌شود همچنان در سطح پایینی به سر می‌برد.

اما در میدان فردوسی چه خبر بود؟

‌بسیاری از فعالان بازار نرخ‌هایی که در روز دوشنبه رد و بدل می‌شد را هنوز باور نمی‌کردند و وقتی کسی نرخ را اعلام می‌کرد، به شوخی بهم می‌گفتند که انگار جلوی دوربین مخفی هستیم! معامله‌گران فنی بازار هم به سنتی‌ها و قدیمی‌ها تاکید می‌کردند که چارت‌ها می‌گویند در بازار سکه و طلای آبشده و دلار هرات شاهد وضعیت اشباع خرید هستیم، و اشباع خرید در تحلیل تکنیکال یعنی بعد از آن ریزش داریم. آن‌ها توصیه می‌کردند که معامله‌گران سنگین نخرند و بهتر است که الان مراقبت کنند. ضمن اینکه حباب سکه هم به بالای 3 میلیون تومان رسیده که سابقه نداشته است.