به گزارش اکوایران، امروز پنجشنبه 8 دی 1401، بازار ارز هرات طوفانی آغاز به کار کرد. اسکناس آمریکایی امروز در شروع معاملات نقدی بازار یاد شده وارد کانال جدید شد و حتی از اولین مرز مقاومتی هم عبور و نیمه کانال جدید را لمس کرد.

هرات ترمز صعود نرخ دلار را کشید

تقریبا از ساعت 10 صبح به بعد نرخ دلار در هرات شُل کرد و بازیگران ارزی آرایش نزولی به خود گرفتند و کانالی که در ابتدای معاملات امروز تصرف کرده بودند، از دست رفت. در نیمه دوم روز، هر برگ اسکناس آمریکایی در مقایسه با روز چهارشنبه تقریبا 600 تومان کاهش پیدا کرد. معامله‌گران معتقد بودند هرات امروز بالاخره ترمز صعود نرخ دلار را کشید. 

دلار سلیمانیه هم ریزش کرد 

سرنوشت نرخ دلار در سلیمانیه هم امروز مانند هرات رقم خورد. قیمت دلار در ابتدای معاملات امروز به سمت نیمه کانال دیروز خیز برداشت و حتی در سودای رسیدن به آخرین مرز مقاومتی کانال هم بود اما از نیمه دوم روز قدرت بازیگران افزایشی کاسته شد و نرخ دلار در حول و حوش 400 تومان ریزش کرد. نرخ  حواله درهم نیز امروز یک کانال عقب‌نشینی کرد و حتی پایین‌تر از مرز مقاومتی به فروش رسید. البته امروز گفته شد نرخ دلار رسمی در تهران برخلاف بازارهای همسایه و نرخ حواله درهم مسیر صعود را دنبال کرده است. 

تداوم بازداشت ها در بازار دلار

شنیده‌ها از فضای بازار ارز امروز (پنجشنبه ۸ دی) حکایت از تداوم شرایط انتظامی بازار دارد. رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران امروز گفت: با اجرای طرح‌های مبارزه با سوداگران و اخلالگران بازار ارز توسط پلیس امنیت اقتصادی در پایتخت، ۹۶ نفر از دلالان ارزی شناسایی و دستگیر شدند.

دلار و بازار ارز

صالح آبادی، دومین قربانی افزایش نرخ دلار / ترمز دلار و سکه کشیده می‌شود؟ 

نوسانات قیمت دلار و یورو در تهران دومین قربانی را هم گرفت. سکاندار بانک مرکزی، علی صالح‌آبادی برکنار شد. پیش از  برکناری آقای رئیس، معاون ارزی او هم به دلیل بالا رفتن  نرخ ارز  و کاهش ارزش پول ملی در روز چهارشنبه 23 آذر 1401 برکنار شده بود؛ با این حال نرخ ارز کنترل نشد. دولت دست به اقدام جدید زد و محمدرضا فرزین را به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی معرفی کرد.

فرزین از مدافعان تجمیع نرخ‌ها، اتصال شبکه بانکی کشور به برخی متحدان سیاسی مثل روسیه با هدف جابجایی روان‌تر ارز است. او‌ در دوران احمدی‌نژاد نیز یکی از طراحان اتاق مبادله‌ای بود که جایگزین نرخ ۱۲۲۶ شد. 

معامله‌گران معتقدند باید منتظر ماند و دید نسخه جدید دولت رئیسی نرخ دلار و سکه را کاهشی می‌کند یا خیر. فعالان بازار باور دارند تا زمانی که سطح انتظارات و چشم‌انداز سیاسی و اقتصادی به مسائل داخلی و بین‌المللی به حد مطلوبی نرسد اقداماتی مانند ارزپاشی و تغییر مهره‌های اصلی بانک مرکزی، اگر هم باعث کنترل نرخ ارز شود، صرفا به عنوان یک مُسکن کوتاه‌مدت عمل خواهد کرد. 

بازار متشکل ارزی اطلاعیه داد

امروز بازار متشکل ارزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:  شرکت مدیریت بازار متشکل ارز ایران، تمامی صرافی های بانکی و صرافی های تضامنی، در روز پنج شنبه ۱۴۰۱.۱۰.۸ براساس «کشف نرخ ارز توافقی بدون دامنه نوسان»، معاملات خویش را کمافی سابق انجام می دهند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: «تمامی صرافی‌های عضو بازار متشکل ارز ایران، نرخ کشف شده روزانه در بازار متشکل ارز ایران را به عنوان نرخ مرجع معاملات نقدی ارز روی تابلوهای اعلام نرخ درج کرده و فعالان اقتصادی، به صورت لحظه ای شاهد نرخ رسمی ارزها در تابلو فروشندگان رسمی ارز خواهند بود. »

بخش‌هایی از سایت بازار متشکل ارزی که اطلاعات معاملات توافقی و آمار لحظه‌ای معاملات دلار و یورو را منتشر می‌کردند، از روز گذشته بدون اطلاع قبلی و هیچ نوع توضیح، از سایت این بازار، حذف شده است!بانک مرکزی در حذف بخش حواله‌های نیما از سایت sanarate نیز به همین روش عمل کرد و بدون هیچ توضیحی، بخش اطلاعات نرخ حواله‌های ارزی نیما و میانگین‌های روزانه، هفتگی و ماهانه را حذف کرد. نرخ دلار متشکل امروز هم مانند روز گذشته در محدوده 37 هزار تومان مبادله شد.

از سوی دیگر پنجشنبه شب، فرزین در گفت‌وگویی درباره سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی اعلام کرد که «بر اساس سیاست جدید برای تثبیت نرخ ارز، قیمت هر دلار 28 هزار و 500 تومان تعیین شد و حتما نرخ نیما را روی همین قیمت تثبیت خواهیم کرد و واردات تمام کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین‌آلات را با این نرخ تامین می‌کنیم.»

قیمت طلا 18 عیار اصلاح شد 

قیمت طلا در بازار جهانی امروز در محدوده 1805 دلار معامله شد. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا  18 عیار صبح امروز تا محدوده یک میلیون و 992 هزار و 600 تومان بالا رفت اما عصر امروز قیمت طلا 18 عیار با یک میلیون و 916 هزار تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با روز قبل 22 هزار و 800 تومان کاهش را نشان می‌دهد. 

قیمت سکه امامی (رسمی) افزایش یافت

گفته شد قیمت سکه امامی به صورت رسمی امروز بر روی آخرین پله کانال 21 میلیون تومان قرار گرفت. قیمت سکه امامی امروز در بازار رسمی با 21 میلیون و 900 هزار تومان معامله شد. این قیمت در مقایسه با دیروز 850 هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد.