هفته گذشته بورس کالا طی اعلامیه ای اعلام کرد که از تاریخ ۲۴ دی ماه ۵۰۰ هزار قطعه ربع سکه توسط بانک مرکزی در بورس کالا عرضه خواهد شد. هر فرد بالای هجده سال با کد معاملاتی، می تواند حداقل صد گواهی سپرده معاملاتی و حداکثر پانصد گواهی سپرده معاملاتی را برای خرید ثبت کند حراج به روش تک قیمتی انجام می شود و هر گواهی سکه معادل یک صدم قیمت ربع سکه است. گواهی ربع سکه مانند سایر گواهی های سکه، مشمول معاملات ثانویه نیست و خریدار باید سکه های خریداری شده را از خزانه تحویل بگیرد.

انتشار این خبر، معاملات دلار و سکه را رنج کرد ولی ربع سکه که در دهه اول دی ماه تا محدوده ده میلیون تومان افزایش پیدا کرده بود کاهش زیادی را تجربه کرد. ربع سکه نماینده تقاضای خرد خانواده ها برای طلاست و به دلیل عدم عرضه توسط بازارساز و تقاضای بالا حباب آن رشد بالایی را ثبت کرده بود.

معامله گران بازار سکه ، ریسک معاملات در این بازار را بر اساس حباب قیمت سکه می سنجند، بررسی ها نشان می دهد که ربع سکه در تاریخ هشتم آذر حباب بی سابقه ۵۵ درصدی را تجربه کرده است که تحلیلگران نسبت به معامله در آن محدوده هشدار دادند و رکوردشکنی حباب باعث عقب نشینی خریداران از بازار ربع سکه و اصلاح قیمتی در این بازار شد. با توجه به توقف اونس طلا در محدوده ۱۹۲۰ دلار در پایان هفته و رنج شدن دلار، ارزش ذاتی ربع سکه در کانال چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی قرار گرفته است و حباب ربع سکه در روز قبل در محدوده ۳۹ درصدی بود که نشان دهنده کاهش ۱۶ درصدی حباب از سقف قیمتی هشتم آذر است‌. بررسی ها نشان می دهد که کف حباب ربع سکه در بازه شش ماهه در محدوده ۳۲ درصد بوده و کمترین مقدار حباب از ابتدای سال جاری ۲۴ درصد است.

برای دریافت دید کلی از روند حرکتی ربع سکه، نمودار آن ابتدا در بازه ماهانه بررسی شده است.

ربع ماهانه

آنطور که در تصویر مشخص شده است، ربع سکه از مهرماه سال ۹۶ در یک کانال صعودی قرار گرفته و در محدوده سقف و کف آن نوسان کرده است. در حال حاضر نمودار قدرت خرید نسبی به سمت حمایت خط روند صعودی در حرکت است و اگر موفق به شکست آن شود کاهش قیمت ها برای ربع سکه ادامه خواهد داشت در غیر اینصورت این حمایت چندساله حرکت نزولی ربع سکه را متوقف خواهد کرد.

ربع سکه پس از برخورد به محدوده روانی قیمتی ۱۰ میلیون تومانی عقب نشینی کرده است و می تواند تحت تأثیر عرضه بانک مرکزی و رکود احتمالی در بازار، تا خط حمایتی کانال صعودی در نیمه اول کانال شش میلیون تومانی عقب نشینی کند. خط مقاومتی کانال هم سقف قیمتی بلند مدت ربع سکه است.

با توجه به اصلاحی که در روند ربع سکه ایجاد شده برای بررسی سطوح حمایتی ربع سکه در بازه زمانی کوتاه تر، نمودار تکنیکالی ربع سکه در بازه روزانه بررسی شده است. با کمک قله و کف روند صعودی اخیر ربع سکه، سطوح فیبوناچی اصلاحی قابل بررسی است تا حمایت های پیش روی ربع سکه بررسی شود‌.

ربع روزانه (1)

ربع سکه در لحظه نگارش این گزارش تا محدوده هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی منطبق بر سطح ۶۱ درصدی فیبوناچی در بازار آزاد اصلاح کرده است و سطوح بعدی حمایتی فیبوناچی در تصویر مشخص شده است.

 با توجه به قیمت هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عرضه ربع سکه در بورس کالا در اولین روز عرضه، محدوده حباب ربع سکه بانک مرکزی در محدوده ۳۵ درصدی قرار می گیرد. تحلیلگران معتقدند درصورتیکه عرضه ربع سکه در بورس کالا در ادامه منفی بیشتری را ثبت کند ، می تواند فشار فروش در بازار آزاد را برای ربع سکه افزایش دهد و آن را به سمت حمایت های بعدی هدایت کند. عرضه ربع سکه در روز قبل در بورس کالا، جان صعودی بازار ارز را گرفته بود و قیمت ها در محدوده رنج یک هفته گذشته کمی نوسان کاهشی داشت.