به گزارش اکوایران، قیمت دلار امروز سه شنبه 27 دی ماه در تهران رشد قابل توجهی را ثبت کرد. مطابق نرخ سایت اتحادیه طلا و ارز اسکناس آمریکایی امروز نزدیک به 700 تومان از قیمت بسته شده دیروز بالاتر بود. 

علاوه بر تهران ، بازار های همسایه هم شاهد جهش قابل توجه نرخ دلار بودند. اسکناس آمریکایی در بازار ارز هرات امروز با گپ مثبت 700 تومانی روانه بازار شد و در نیمه ظهر امروز از اولین مرز مقاومتی مرز جدید هم عبور کرد. 

خروج خریداران دلار از موضع احتیاط

برخی از تحلیلگران تهران معتقدند که با پیشروی نرخ دلار در هرات جسارت بازیگران ارزی تهران هم بیشتر شد و از موضع احتیاط خارج شدند و به دنبال آن در موقعیت خرید قرار گرفتند .اسکناس آمریکایی در بازار ارز  سلیمانیه هم یکه تازی کرد و با 900 تومان افزایش نسبت به روز قبل تا پله نهم کانال دیروز بالا رفت. 

پیشروی نرخ حواله درهم 

از نگاه فعالان بازار، عامل دیگر افزایش قیمت دلار در تهران به پیشروی نرخ حواله درهم بر می گردد. برخی از معامله گران مدعی بوند که نرخ حواله درهم نیز امروز با گپ مثبت باز شده و  تا نزدیک پله ششم بالا رفته بود. 

از نظر برخی از معامله گران، افزایش قیمت درهم نیز چراغ امید را در دل بازیگران ارزی تهران روشن کرد و همین امر باعث شد فشار خریداران به بازار دلار بیشتر شود. 

ورود تقاضای احتیاطی به بازار 

بخشی از فعالان، هراس معامله‌گران بنیادی از تشدید تنش‌های بین‌المللی را یکی از مهم‌ترین عواملی می‌دانند که تقاضای احتیاطی را در بازار فعال نگه داشته و همین موضوع موجب شده که دلار دچار افت معناداری نشود.

فایننشال تایمز در گزارشی نوشته بریتانیا در نظر دارد سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد اما هنوز «هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است زیرا در داخل دولت بحث هایی در مورد نحوه اجرای این اقدام وجود دارد.»

شبکه العالم در این باره خبر داده پارلمان اروپا قصد دارد پنجشنبه در استراسبورگ فرانسه قطعنامه‌ای ضد جمهوری اسلامی را به رای بگذارد. این شبکه به نقل از خبرگزاری فارس نوشته وزیر خارجه آلمان  به دنبال اقدام علیه سپاه پاسداران و قرارگیری این نهاد در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

برخی از معامله گران بازار ارز تهران با اشاره به این اقدام می گفتند در صورتی که این اتفاق رخ دهد ممکن است تنش‌ها بین لندن و تهران را تشدید می‌کند و همین موضوع موجب افزایش تقاضای احتیاطی در بازار دلار شده است.

برخی از معامله گران باور دارند احتمالا بازار امروز در حال پیشخور کردن خبر مهم پنجشنبه است. به عقیده این دسته از بازیگران ارزی اگر پارلمان اروپا به تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رأی مثبت بدهد، فصل جدیدی در روابط ایران با غرب اغاز خواهد شد.

رشد دلار توافقی و دلار متشکل

در بازار رسمی امروز نرخ دلار توافقی کانال شکنی کرد و وارد کانال 39 هزار تومان شد.قیمت دلار توافقی ظهر امروز 39 هزار و 355 تومان بود که در مقایسه با  قیمت بسته شده روز دوشنبه 534 تومان بالاتر بود. 

نرخ دلار متشکل هم امروز با رشد 71 تومانی نسبت به روز گذشته در محدوده 38 هزار و 600 تومان به فروش رسید. 

افت محدود قیمت طلای جهانی 

بازار جهانی طلا ظهر امروز شاهد افت 3 دلاری قیمت اونس طلا بود. فلز زرد رنگ جهانی امروز در محدوده 1910 دلار معامله شد. 

 

در بازار داخلی ایرانی هم قیمت طلا و سکه تحت تاثیر هیجانی افزایش قیمت دلار به سمت بالا حرکت کرد. طبق سایت اتحادیه طلا و ارز قیمت طلا 18 عیار امروز تا یک میلیون و 978 هزار و 300 تومان بالا رفته و در زمان نگارش این گزارش در محدوده یک میلیون و 971 هزار و 100 تومان به فروش رسید. قیمت مذکور در مقایسه با روز قبل 40 هزار و 800 تومان افزایش را نشان می دهد.

سایت اتحادیه طلا و ارز امروز اعلام کرده که قیمت سکه امامی وارد کانال 22 میلیون تومان شده و تا سطح 22 میلیون و 105 هزار تومان پیشروی کرده است. قیمت سکه در سایت مذکور در زمان نگارش این گزارش 21 میلیون و 851 هزار تومان بود. این قیمت نسبت به دیروز در حول و 604 هزار تومان جهش صعودی را نشان می دهد. قیمت سکه بورسی هم امروز 20 میلیون و 570 هزار تومان بود . 

قیمت ربع سکه وارد کانال 8 میلیون تومان شد 

امروز همزمان با افزایش قیمت سکه امامی ، قیمت ربع سکه رشد قابل توجهی را ثبت کرد. ربع سکه امروز از وارد کانال 8 میلیون تومان شد و تا محدوده 8 میلیون و 200 هزار تومان پیشروی کرد. ربع سکه دیروز در محدوده 7 میلیون و 900 هزار تومان بسته شده بود.