فضای بازار ارز تهران در روزهای اخیر تحت تأثیر اقدامات اخیر پارلمان اروپا و همچنین محدودیت‌های اعمال‌شده برای همکاری بانک‌های عراقی با طرف ایرانی‌ ملتهب شده است.

به نظر می‌رسد تنش‌های سیاسی بین غرب و تهران باعث شده سطح انتظارات برای قیمت دلار در تهران تقویت شود. 

در بازار گفته می‌شود که نوسان‌گیران با اشاره به قطعنامه اخیر پارلمان اروپا، در حال جوسازی درمورد آن و همچنین احتمال اتمام مذاکرات هسته‌ای هستند.

امروز امیر عبداللهیان، وزیر خارجه در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا علیه سپاه، گفت: بنابر اظهارات رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا، غربی ها به دنبال اجرای این قطعنامه نیستند اما اگر اروپا مواضعش را تغییر ندهد احتمال انجام هر اقدام تقابلی متصور است.

3 نسخه برای کاهش تب دلار 

در شرایط فعلی عده ای از فعالان بازار باور دارند سه خبر می‌تواند التهاب بازار را از بین ببرد: سفر گروسی به تهران، برگشت ایران و غرب به میز مذاکره و ایجاد بازار مبادله ارزی از طرف بانک مرکزی.

از سوی دیگر، بازار ارز هرات در دومین روز هفته شاهد پیشروی قیمت دلار بود. طبق بررسی‌های به عمل آمده اسکناس آمریکایی امروز در بازار هرات وارد کانال جدید شده بود و به سمت نیمه کانال حرکت کرد.

در سلیمانیه هم نرخ دلار 100 تومان بالاتر از روز قبل معامله شد اما دلار فردایی در بازار یاد شده وارد کانال جدید بود. نرخ حواله درهم نیز امروز در مقایسه با روز قبل رنج رو به بالا بود. 

ثبات نرخ رسمی دلار 

در بازار رسمی ایران هم قیمت دلار متشکل و توافقی نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت بود. نرخ دلار توافقی در بازار امروز در محدوده 39 هزار و 340 تومان و در بازار متشکل ارزی در حول و حوش 38 هزار و 706 تومان به فروش رسید. 

امروز بانک مرکزی اعلام کرد از هفته آتی صرافی‌ها می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی تحت سرفصل «تأمین نیازهای ضروری» اقدام نمایند.

صرافی‌ها همچنین مجازند نسبت به فروش منابع تامین شده از این محل به اشخاص حقیقی ایرانی (بالای 18 سال) و حقوقی مقیم به صورت یک بار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها در سرفصل «تأمین نیازهای ضروری» اقدام نمایند.

قیمت سکه و طلا

 در بازار داخلی ایران قیمت طلا 18 عیار امروز بالا رفت. آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت طلا 18 عیار امروز تا 2 میلیون و 127 هزار و 700 تومان بالا رفته است.قیمت طلا 18 عیار ظهر  امروز در زمان نگارش  این گزارش 2 میلیون و 116 هزار و 600 تومان بود. فلز گران بهای داخلی روز گذشته رد محدوده 2 میلیون و 61 هزار و 900 تومان بسته شده بود. 

سایت اتحادیه امروز  همچنین اعلام کرده که قیمت سکه  امامی تا سطح 24 میلیون و 855 هزار تومان پیشروی کرده است.

قیمت سکه در سایت اتحادیه در زمان نگارش این گزارش 24 میلیون و 854 هزار تومان بود. این قیمت نسبت به عصر روز گذشته308 هزار تومان بالاتر بود. قیمت ربع سکه هم امروز به 10 میلیون و 100 هزار تومان رسید که در مقایسه با روز قبل 100 هزار تومان رشد کرده بود.