در کمتر از یک هفته گذشته، دلار حول خبر تروریستی شدن سپاه از طرف اتحادیه اروپا، چهار هزار تومان رشد کرد. اما قریب به اتفاق وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، افزودن نام سپاه به فهرست سازمان های تروریستی را مشروط به حکم دادگاه توسط یکی از کشورهای اروپایی توصیف کردند. قیمت دلار با این شرط نزدیک به هزار تومان کاهش پیدا کرد.

علاوه بر دلار، سکه هم نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هرار تومان افت داشت. در بین بازارهای مختلف بیشترین ریزش از آن ربع سکه بود. در معاملات دیروز، ربع سکه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. درباره ربع سکه یک نکته دیگه هم وجود داشت. صرافی‌ها قیمت فروش ‌را ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار اعلام میکردند اما وقت حاضر نبودند حتی ۸ میلیون تومان هزینه کنند.

دلیل اینکه ربع سکه بیشتر از سایر بازارها ریخت، عرضه ربع‌سکه بورسی در روز سه‌شنبه‌ است.در مجموع در بازار فضا خبری است و وزن خبرها بود که جهت بازار راتعیین میکرد. معامله‌گران درباره آینده بازار به کف ۴۳ هزار و ۷۰۰ در هرات اشاره میکردند. از نظر انها اگه این کف شکسته شود دلار وارد کانال ۴۲ می شود. راه‌اندازی بازار مبادله ارزی هم یه گلوگاه دیگر در مقابل جناح افزایشی بازار هست. در بازار شایعه شده بود که روز سه شنبه این مرکز راه‌اندازی می شود، درحالیکه به صورت رسمی گفته شده این مرکز تا دو هفته دیگر آغاز به کار می کند.

برخی از معامله‌گران اعتقاد دارند هروقت این مرکز راه‌اندازی شود، چون بازارساز دنبال قدرت‌نمایی است، امکان نزول وجود دارد ولو به صورت مقطعی.

خبره‌های بازار در ده روز اخیر با اشاره به حرکت شارپی دلار و سکه اعتقاد داشتند اگه عوامل این رشد شارپی مثل تروریستی اعلام شدن سپاه، رخ نده قیمت‌ها به همون شکلی که بالا رفته برخواهد گشت. این نظر خبره‌ها مورد توجه معامله‌گرای دیگر هم بود اما وقتی روز دوشنبه قیمت‌ها مطابق انتظار برنگشت، سوال این بود چرا این اتفاق رخ نداد؟ خبره‌ها در پاسخ به این سوال حرف‌های یک شنبه شب رییس کل بانک مرکزی را بهانه میکردند. به گفته آنها صحبت‌های دیشب فرزین بازار را دو دل کرد. یکی از دلایل عنوان شده از سوی این گروه تاکید فرزین به‌جای واژه تثبیت بر ثبات بود. این گروه اعتقاد داشت وقتی حرف از تثبیت بود یعنی نزدیک کردن قیمت بازار به 28 هزار و 500 تومان وعده داده شده. بنابراین تلاش بر برگشت شارپی بازار بود. اما وقتی حرف از ثبات زده شود یعنی پذیرش قیمت‌های فعلی با نوسان کمتر.

دلیل دوم تبصره‌هایی بود که به برخی سیگنال‌های کاهشی زده شد. برای نمونه مصوبه پرداخت ۵۰۰۰ یورو به هر کارت ملی به دلیل اینکه سقف را سه هزار یورو بالا برد برای بازاری‌ها علامت پر بودن چپ بازارساز بود. اما وقتی فرزین در گفتگوی دیشب بجای یورو از ۵ هزار دلار صحبت کرد و برخی تبصره ها و شروط برای استفاده از سقف 5 هزار یورویی همانند مشمول نبودن کسانی که از تخصیص دو هزار یورویی بهره برده اند ذهنیت یکسری از عوامل بازار را تعدیل کرد.

نکته امروز بازار هشدار معامله‌گران به گردش سکه تقلبی بود. سکه‌بازان امروز با قاطعیت از مشاهده سکه تقلبی در بازار حرف میزدند. آنها به معامله‌گرای آماتور و خریدارای عادی توصیه میکردند چون تشخیص سکه تقلبی از اصل کمی سخته، حتما سکه بسته‌بندی شده با هلوگرام بخرند. توصیه‌ آنها این بود که ترجیحا بجای دست از فروشنده‌های شناسنامه‌دار خرید کنند.