به گزارش اکوایران، قیمت دلار امروز در بازار ارز  هرات با گپ مثبت باز شد اما در ادامه معاملات نقدی یاد شده به سمت پایین حرکت کرد و در مقایسه با روز قبل نزدیک به 500 تومان پایین آمد.

در سلیمانیه اما نرخ دلار بر خلاف مسیر هرات رشد کرد. اسکناس آمریکایی در بازار مورد اشاره، ظهر امروز نزدیک به 400 تومان بالاتر از روز قبل معامله شد. 

حذف دلار و یوروی بازار متشکل ارزی

در تهران هم از امروز دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی حذف شده و صرافان می‌گویند هنوز بخشنامه‌ای از بانک مرکزی نیامده و‌ نمی‌دانیم ارز را با چه نرخی به مردم بفروشیم!

ساعاتی بعد از آن، بانک مرکزی اعلام کرد: «از امروز (سه‌شنبه، 4 بهمن) کلیه صرافی‌ها مجازند نسبت به فروش ارز به صورت اسکناس با نرخ منتشرشده تحت عنوان «آخرین نرخ صرافی‌ها» در سایت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir اقدام نمایند.»

ورود رسمی ناخدا به بازار دلار ایران

فرزین رئیس کل بانک مرکزی در توئیتر نوشت که از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

پیش از این نیازهای ارزی مردم در صرافی‌ها براساس معاملات توافقی دلار و یورو پوشش داده می‌شد. از اواخر خردادماه سال 1401 بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شده بود.

قیمت‌ها در بازار متشکل غیب شد

فرزین مشابه حرف‌هایش در توئیتر را در گفت‌وگوی تلویزیونی یکشنبه شب خود بیان کرده بود. حوالی ساعت 12:15 ظهر سه‌شنبه (4 بهمن) مراجعه به سایت بازار متشکل ارزی نشان می‌داد که تنها یک نرخ بر روی سایت دیده می‌شود: دلار در بازار به قیمت 43 هزار و 400 تومان. 

کمی پیش از آن، قیمت دلار بازار به مبلغ 43500 تومان درج شده بود و قیمت یورو در بازار هم با مبلغی ارزان‌تر، 42722 تومان قید شده بود.

علت تغییرات رخ داده در بازار دلار

به نظر می‌رسد تغییرات رخ‌داده در راستای حذف نرخ‌های متعدد، تشکیل سامانه‌ای تازه برای مبادله ارز و طلا، ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد و نرخ‌سازی بانک مرکزی باشد. در حال حاضر در سامانه بازار متشکل نرخ دلار 42 هزار و 745 تومان درج شده و توضیح بیشتری داده نشده است؛ اما در سایت بانک مرکزی تاکید شده که صرافی‌ها باید از این به بعد از همین قیمت برای فروش استفاده کنند.

تزریق دلار صورت گرفت؟

معامله‌گران بازار ارز تهران می‌گفتند ناخدا وارد بازار دلار شد. برخی از معامله‌گران مدعی بودند با ورود ناخدا به بازار ارز عده‌ای از معامله‌گران ترسیده‌اند و به صورت هیجانی در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند. عده‌ای از معامله‌گران مدعی بودند که تزریق هم صورت گرفته است. 

دلار صرافی ملی پرواز کرد

امروز دلار صرافی ملی هم قد کشید. قیمت دلار صرافی ملی در ابتدای معاملات امروز در کانال 39 هرار تومان قرار داشت اما ظهر امروز بالای کانال 40 هزار تومان معامله شده است. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا 42 هزار و 320 و قیمت فروش دلار آمریکا 42 هزار و 748 اعلام شد.

قیمت طلا کاهشی شد

در بازار داخلی ایران قیمت طلای 18 عیار ظهر امروز اندکی نزولی شد. آنطور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت طلای 18 عیار امروز تا 2 میلیون و 102 هزار و 300 تومان بالا رفته است. قیمت طلای 18 عیار ظهر امروز در زمان نگارش این گزارش 2 میلیون و 80 هزار و 300 تومان بود که در مقایسه با عصر دیروز نزدیک به 4 هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد.

قیمت سکه ریخت

سایت اتحادیه امروز همچنین اعلام کرده که قیمت سکه امامی در مقایسه با دیروز 300 هزار تومان ریزش کرده و به ابتدای کانال 24 میلیون تومان برگشته است.