به گزارش اکوایران، روز قبل محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که دلارهای غیرنفتی شرکت‌ها در سامانه مبادلات ارز و طلا می‌تواند به قیمتی بالاتر از دلار نیمایی معامله شود؛ اقدام مثبتی که می‌تواند بقای شرکت‌ها و کارخانه‌ها را تضمین کند. اگرچه قبول افزایش قیمت‌ها برای شرکت‌ها مطلوب بازارساز نیست ولی قبول این اتفاق می‌تواند مانع از اتفاقات بدتر در بازار ارز شود، چراکه اگر با وجود افزایش قیمت دلار و روند صعودی هزینه‌ها، دولت اصرار به فروش ارز درآمد شرکت‌ها با نرخ ثابت نیمایی کند، شرکت‌ها را دچار مشکلات درآمدی می‌کند، تولید تضعیف می‌شود، واردات رشد می‌کند و شرکت‌ها در یک موقعیت نابرابر ضعیف‌ می‌شوند و با کاهش تولید، میزان درآمد و اشتغال نیز کاهش پیدا می‌کند.

خود این مسأله هم هزینه‌های دولت را به خاطر رشد واردات و افزایش بیکاری بالا می‌برد و هم نیاز به منابع ارزی را افزایش می‌دهد. این در شرایطی است که اگر دسترسی دولت به خاطر ادامه شرایط فعلی به منابع ارزی محدود باقی بماند، بازارساز برای کنترل بازار و جلوگیری از نبود نیازمندی‌های جامعه نیاز به تقویت تولید دارد که در روزهای سخت به آن تکیه کند. به همین خاطر در شرایطی که قبول رشد قیمت‌ها برای بازارساز و دولت مطلوب نیست، ولی باعث می‌شود در شرایطی که واردات سخت‌تر می‌شود، تولید داخلی دوام بیاورد و بتواند نیازهای داخلی را تا حدودی تامین کند.

بر اساس همین مسأله، بازارساز میان دو گزینه نامطلوب افزایش قیمت‌ها و عقب‌نشینی شدیدتر تولید داخلی که حکم بد و بدتر را برای او داشت، گزینه بد را انتخاب کرده است.

در شرایط صعودی بازار دلار و رشد قیمت ارز ممکن است برخی از شرکت‌ها به خاطر ایجاد سپر تورمی، نخواهند همه ارز در دسترس شرکت را به کشور وارد کنند و بخشی از آن را - مانند آنچه تاجران ترکیه‌ای انجام دادند - در خارج از مرزها نگهداری کنند. انجام سیاست تثبیت و تعیین قیمت دستوری در بازار ارز این اقدام را تشدید می‌کرد که عقب کشیدن بانک مرکزی از تصمیم اشتباه قیمت‌گذاری دستوری باعث افزایش عرضه ارز شرکت‌ها می‌شود و به کنترل قیمت‌ها نیز کمک می‌کند.

خبرگزاری ایسنا اعلام کرده که وعده ضدتورمی دولت، مربوط به یک بسته ارزی است که قرار است به زودی از آن رونمایی شود. این بسته حاوی اختیارات بی سابقه برای رئیس بانک مرکزی و اشراف کامل به منابع ارزی صادرات است که برای کنترل بهتر بازار ارز در نظر گرفته شده است ولی آیا این اولین باری است که این اقدام انجام شده است؟

در زمان علی صالح‌آبادی رئیس پیشین بانک مرکزی هم رؤسای سه قوه سطح اختیارات رئیس بانک مرکزی را افزایش دادند. انتقال کمیته اقدام ارزی به بانک مرکزی و مواجهه مستقیم بانک مرکزی با شرکت‌ها برای دریافت ارز صادراتی هم اقدامی است که پیش‌تر توسط بانک مرکزی برای افزایش قدرت بانک مرکزی در وصول ارزهای صادراتی انجام شده بود؛ اقدامی که در دولت روحانی و همزمان با افزایش تحریم‌ها برای مدتی انجام شد‌ و استارت دوباره آن هم در در زمان ریاست علی صالح آبادی بر ساختمان شیشه‌ای میرداماد کلید خورد. به همین دلیل، افزایش اختیارات بانک مرکزی اگر به معنای تکرار اتفاقات اینچنینیِ گذشته باشد، خبر تازه‌ای نخواهد بود.

رشد قابل توجه حباب‌ها

در این هفته آمار رشد اقتصادی آمریکا منتشر خواهد شد. در صورتی که سیگنال رکودی از این آمار به بازارها مخابره شود می‌توان انتظار داشت اونس طلا در جهت بازپس‌گیری مقاومت‌های خود به بالا بازگردد.

حباب‌ها در بازار ارز و سکه رشد قبال توجهی داشته است. نرخ دلاری درهم امارات در کانال ۵۰ هزار تومانی تثبیت شده است و اگرچه بازار ارز و سکه در نزدیکی مقاومت روانی اعداد رُند قرار دارد، ولی اگر فضای خبری مخابره شده به بازار ارز و سکه تعدیل نشود و اخبار سیاسی منفی بر سر بازار ببارد، کار بازارساز برای کاهش قیمت‌ها سخت خواهد بود.

بازگشت باشکوه در بازار سرمایه

با سخنرانی رئیس بانک مرکزی و امکان فروش ارزهای شرکت‌های غیرنفتی به قیمتی به جز دلار نیما، کوچه بازار سرمایه هم عروسی شد. ارزش معاملات خرد در طول یک روز تقریبا دو برابر شد که اگر ارزش معاملات خرد در سطح فعلی تثبیت شود و پس از آن روند صعودی بگیرد، می‌توان امید جدی به شکست مقاومت پیش روی شاخص کل داشت.

رشد ۶۰ هزار واحدی شاخص در کنار جهش ارزش معاملات خرد می‌تواند علامتی از یک بازگشت باشکوه در بازار سهام باشد.