به گزارش اکوایران،  بازار ارز  تهران در روز های اخیر با وجود تعطیلات نوروزی کار خود را پر حرارت شروع کرده است.

نرخ دلار که در روز های پایانی اسفند 1401 با افزایش سطح انتظارات مثبت نسبت به آینده روابط خارجی کشور (سفر گروسی به تهران، توافق ایران و عربستان و...) کاهشی شده بود حال با تغییر فصل و در 9 روز ابتدای بهار 1402 تقریبا 3 هزار تومان افزایش را ثبت کرده است. 

تحلیلگران ارزی  علت تغییر پوزیشن بازیگران ارزی در روزهای ابتدای بهار را ناشی از چند دلیل مهم می دانند. از نگاه آنها آمارهایی که در روزهای گذشته در مورد تورم منتشر شد باعث شد انتظارات تورمی و نااطمینایی نسبت به آینده ریال بار دیگر تقویت شود.

روایت اکونومیست از سقوط ریال ایران 

اکونومیست با انتشار یک نمودار نوشت:  اقتصاد ایران در وضعیت نامناسبی قرار دارد. همانطور که این نمودار نشان می‌دهد، در فوریه، ریال، واحد پول رسمی آن، به پایین‌ترین سطح تاریخ خود (۵۸۰۰۰۰ ریال دربرابر یک دلار) سقوط کرد. پول ملی ایران ۵۵ درصد ضعیف‌تر از یک سال قبل شد و ۹۴ درصد کاهش در طول یک دهه را تجربه کرد.

روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال ۹۴ درصد سقوط کرد!

 در ادامه این مطلب آمده است: همانطور که این نمودار نشان می دهد، در فوریه، ریال، واحد پول رسمی آن، به پایین ترین سطح تاریخ خود (580000 ریال دربرابر یک دلار) سقوط کرد. پول ملی ایران 55 درصد ضعیف تر از یک سال قبل شد و 94 درصد کاهش در طول یک دهه را تجربه کرد.

از سوی سیگنال های منفی سیاسی هم موجب شد در بازار تقاضای احتیاطی شکل بگیرد. در کنار این می توان به خروج سرمایه از کشور اشاره کرد.

کانال شکنی  نرخ دلار  درهرات 

امروز علاوه بر تهران هرات هم شاهد کانال شکنی  نرخ دلار  بود. معامله گران می گفتند سیگنال صعود و موج سواری از شب گذشته صادر شده بود و به همین دلیل بازیگران ارزی امروز سوار موج شدند. 

دلار در ساحل آرامش بازار ساز  

امروز اگرچه برخی از سایت ها  نرخ دلار  و سکه را در بازار آزاد را صعودی اعلام کردند اما در بازار رسمی قیمت ها آب از آب تکان نخورد و مانند روزهای گذشته قیمت خورد. عده ای از معامله گران می گفتند هرچقدر بازار غیر رسمی مانند دریای طوفانی عمل کرده بازار رسمی به ساحل آرامشی برای اسکناس آمریکایی تبدیل شده است. 

تداوم ثبات  قیمت دلار  مبادله ای 

قیمت دلار مبادله ای قبل از تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ بر روی 40 هزار و 200 تومان قرار گرفت و بیش از 10 روز است که در همین محدوده ثابت مانده است. 

رشد  قیمت یورو  در مرکز مبادله 

البته امروز  قیمت یورو  اسکناس در مرکز مبادله در مقایسه با روز قبل تقریبا 220 تومان بالا رفت و در محدوده 43 هزار و 590 تومان به فروش رسید. 

نرخ حواله یورو امروز برخلاف حواله دلار مسیر رشد را دنبال کرد و به 39 هزار و 686 تومان رسید. این قیمت در مقایسه با دیروز تقریبا 200 تومان بالاتر است.

تثبیت  قیمت درهم  ؛  نرخ حواله درهم  و نرخ حواله دلار در مرکز مبادله

قیمت درهم امارات  نیز مانند دلار در یک محدوده خاص به تثبیت رسیده است. امروز قیمت درهم در مرکز مبادله ۱۰ هزار و ۹۴۶ تومان اعلام شده است.

نرخ حواله دلار نیز در این مرکز مانند روز های گذشته 36 هزار و 600 تومان اعلام شد. نرخ  حواله درهم  نیز امروز مانند روز های گذشته در محدوده 9 هزار و 966 تومان معامله شد. 

جهش  نرخ دلار  ، یورو و درهم توافقی

امروز چهارشنبه 9 فروردین  نرخ دلار  توافقی هم در مقایسه با روز قبل به سمت بالا خیز برداشت و نسبت به دیروز 627 تومان رشد را ثبت کرد. قیمت دلار  عصر امروز به صورت توافقی در سایت کانون صرافان ایرانیان به طور میانگین 42 هزار و 827 تومان اعلام شده است.

در همین سایت  قیمت یورو  توافقی نسبت به دیروز 400 تومان رشد را نشان می دهد.نرخ یورو توافقی امروز بر روی مرز 46 هزار تومان ایستاد.

 همچنین   قیمت درهم  امارات  به صورت توافقی، بطور میانگین 14هزار تومان درج شده است که نسب به دیروز جهش 1 هزار و 800 تومانی را نشان می دهد. 

قیمت سکه یک کانال بالا رفت

سکه امامی در سایت کانون صرافان امروز تغییر کانال داد.آن طور که سایت مذکور اعلام کرده سکه امامی امروز وارد کانال 31 میلیون تومان شد و با 1 میلیون تومان افزایش به سطح 31 میلیون و 500 هزار دتومان رسید. 

همچنین  قیمت نیم سکه  در صرافی‌های مجاز  وارد کانال 18 میلیون تومان شد و تا سطح 18 میلیون و 300 هزار تومان پیشروی کرد. روز گذشته نیم سکه در سایت کانون صرافان به طور میانگین 17میلیون و 733 هزار تومان اعلام شده بود. 

تا حوالی ظهر امروز چهارشنبه 9 فروردین 1402قیمت ربع سکه  در کانون صرافان حدود 11میلیون تومان اعلام شده است.این قیمت در مقایسه با روز سه شنبه 500 هزار تومان افزایش را نشان می دهد.

بازگشت  بورس تهران  به سقف تاریخی؛ پس از 31 ماه 

امروز در کنار نرخ دلار، بورس تهران هم رخت سبز بهاری به تن کرد. بورس تهران که از ۱۹ مرداد سال ۹۹ محدوده دو میلیون واحدی را از دست داده بود و حتی در خرداد ۱۴۰۰ تا سطوح کمتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی نیز عقب‌نشینی کرده بود تا زیان سنگینی به سهامداران وارد شود، پس از بازگشت به ابرکانال دو میلیون واحدی در روزهای ابتدایی سال جدید، امروز ارتفاع دو میلیون و ۷۸ هزار واحدی (سطح پایانی ثبت شده در ۱۹ مرداد ۹۹) را باز پس گرفت.