به گزارش اکوایران، ایران بیش از ۴۰ سال است که رابطه دیپلماتیک با مصر ندارد. پیش‌تر خبر مذاکره ایران و مصر با میانجی‌گری عراق برای از سرگیری روابط منتشر شد. پس از آن در روز سه‌شنبه هفته گذشته مقامات مصری و عراقی در مصاحبه با روزنامه اماراتی به امکان ملاقات ابراهیم رییسی و عبدالفتاح السیسی پرداختند و روز قبل هم یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که سفارتخانه‌های ایران و مصر در آینده نزدیک بازگشایی خواهد شد.‌

در گذشته هم اقداماتی برای از سرگیری روابط دو کشور انجام گرفته که به موفقیت نرسیده است ولی از سرگیری روابط ایران و عربستان و توافق پکن احتمال از سرگیری روابط را تقویت می‌کند، چرا که مصر از نظر سیاسی رابطه نزدیکی با عربستان دارد. برخی تحلیلگران معتقدند که ایران به دنبال افزایش روابط دیپلماتیک با کشورهای منطقه است. انتشار چنین خبری موجب کاهش نگرانی ها از فضای سیاست خارجی کشور می‌شود و باز شدن گره کور قطعی روابط ۴۰ ساله می تواند امیدها را نسبت به باز شدن سایر مشکلات دیپلماتیک افزایش دهد. 

روز قبل دلار مهم‌ترین محدوده حمایتی گفته شده در دیدبان ۲۴ اردیبهشت را شکست و به خط روند حمایتی صعودی هشت ماهه نفوذ کرد. دلار تهران از اواخر مرداد روی خط روند صعودی حرکتی کرده و تا کنون با پنج بار برخورد به این خط حمایتی واکنش نشان داده است. روز دوشنبه نیز خبر سفر پادشاه عمان به ایران با بسته پیشنهادی باعث نفوذ قیمت دلار به این خط روند حمایتی صعودی شد، هر چند هنوز قیمت دلار به طور کامل پایین خط روند صعودی قرار نگرفته و تثبیت نشده است ولی آخرین بار خبر اعلام توافق ایران و عربستان در پکن موجب شکست این خط روند حمایتی شد که در ادامه قیمت دلار فقط دوروز پایین تر از خط روند صعودی مذکور بسته شد و پس از آن در واکنش به برخورد به این خط حمایتی صعودی به بالا بازگشت.

از جمله اخبار سیاسی که در گذشته موجب برخورد نمودار قیمت دلار به این خط روند حمایتی شده می توان به شایعه صرف نظر ایران از حذف تحریم های سپاه در مذاکرات برجامی پایان مرداد اشاره کرد که موجب کاهش قیمت دلار شد ولی خط روند حمایتی مذکور مانع از ریزش قیمت دلار شد.

واکنش پنج باره نمودار قیمت دلار به خط روند صعودی حمایتی در بازه هشت ماهه اعتبار تکنیکالی این خط روند را مشخص می کند  و احتمال تکرار چندباره تاریخ در بازار ارز را فراهم میکند  اما روز قبل دلار به این خط روند نفوذ کرده است در صورتی که اسکناس آمریکایی موفق به شکست خط روند صعودی و تثبیت پایین آن بشود محدوده حمایتی ۵۰ هزار و ۴۰۰ تا ۵۰ هزار و ۷۰۰ پیش روی اسکناس آمریکایی قرار می گیرد و پس از آن حمایت روانی ۵۰ هزار تومان مهم ترین حمایت در برابر دلار است.

نمودار شاخص قدرت خرید نسبی هم در بازه روزانه در محدوده چهل قرار گرفته است این شاخص پس از توافق ایران و پکن تا محدوده ۳۶ کاهش پیدا کرده بود ولی در زمان انتشار گمانه زنی های مربوط به تحریم های سپاه در جریان مذاکرات مردادماه ۱۴۰۱ این شاخص در محدوده ۱۵ قرار داشته است، این بررسی نشان می دهد که از سرگیری دوباره هرگونه مذاکراتی با غرب می تواند روند نزولی شاخص دلار را ادامه دار کند.

در صورت برگشت قیمت دلار از خط روند حمایتی معتبر خود، شکست محدوده های مقاومت ۵۲ هزار و ۵۲ هزار و ۶۰۰ تومان می تواند زمینه را برای افزایش قیمت تا محدوده ۵۳ هزار تومان فراهم کند.

کاهش قیمت سکه با اهرم دلار

در روزهای تعطیلی بازار جهانی و ثابت بودن قیمت اونس طلا، قیمت سکه امامی با اهرم دلار کاهشی شد، سکه امامی با کاهشی شدن دلار در نزدیکی محدوده ۳۱ میلیون تومانی قرار دارد و در صورت ادامه روند کاهشی حمایت ۳۰ میلیون و۷۰۰ هزار تومانی را پیش رو دارد، مهم ترین حمایت سکه امامی در محدوده ۳۰ میلیون تومان قرار گرفته است که با سطح اصلاحی ۲۳ درصد فیبوناچی منطبق شده است.

نرخ دلاری شکر ثابت ماند

مطابق با تحلیل دیدبان ، همپوشانی حمایت ها در بازار سرمایه روز قبل جواب داد و شاخص کل بازار سرمایه روز قبل یک بازگشت رو به بالا را تجربه کرد، رسیدن بازار سرمایه از صف فروش روز شنبه به صف خرید روز یکشنبه نشان می دهد که هنوز هیجانات بازار را رهبری می کند و تعادل به بازار برنگشته است،اما خبری در این هفته منتشر شد که سودآوری شرکت ها را تحت تاثیر قرار میدهد، انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر افزایش قیمت شکر را برای سال جاری ۴۰ درصد اعلام کرد. سال قبل قیمت شکر ۱۸ هزار تومان تصویب شده بود در آن زمان قیمت جهانی هر پوند شکر در محدوده ۱۹ سنتی قرار داشت و دلار بازار آزاد هم در محدوده ۳۰هزار تومان بود مقایسه ارقام مذکور نشان میدهد که شکر در سال گذشته با دلار ۴۲ هزار تومانی قیمت گذاری شده بود که بالاتر از نرخ بازار آزاد دلار در آن زمان است و چون بخشی از صنعت قند و شکر وابسته به واردات است به نظر می رسد این تصمیم برای حمایت از تولید داخلی اتخاذ شده بود.

با وجود افزایش ۴۰ درصدی قیمت شکر در داخل، قیمت جهانی شکر از مهر ماه تا کنون حدود پنجاه درصد افزایش پیدا کرده و قیمت هر پوند شکر به حدود ۲۶ سنت رسیده است. مقایسه قیمت مصوب ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی با قیمت جهانی شکر نشان میدهد که قیمت شکر با دلار مبادله ای در محدوده ۴۲ هزار تومان قیمت گذاری شده که با توجه به افزایش قیمت های جهانی می تواند حاشیه سود شرکت های وابسته به واردات قند و شکر را کاهش داده و کام آن ها را تلخ کند‌‌.