به گزارش اکوایران، قیمت دلار هرات که در روز سه‌شنبه با کاهش، به حمایت 49 هزار و 200 تومان رسیده بود، با افزایش در روز چهارشنبه به یک قدمی کانال 50 هزار تومان نزدیک شد. به اعتقاد عده‌ای از معامله‌گران این بالایی به خاطر تعطیلات و نبود تسویه روزانه است و تقاضا قبل از تعطیلات به بازار آمده است. قیمت دلار هرات در روزهای تعطیل بین 49 هزار و 600 تومان تا 49 هزار و 800 تومان نوسان داد و در پشت خط شنبه شب در 49 هزار و 640 تومان به کار خود پایان داد.

باتوجه به اخبار در روزهای تعطیل و بحث‌های بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی، گروهی از معامله‌گران معتقدند قیمت دلار امروز دوباره برای شکستن مرز روانی کانال 50 هزار تومان تلاش خواهد کرد. اما در مقابل گروهی معتقدند با توجه به خبر بلومبرگ این هفته تبادل زندانیان انجام می‌شود و روند قیمت دلار نزولی است.

در روزهای تعطیل هم خبرهای برجامی و تبادل زندانیان در بازار دست‌به‌دست می‌شد. پس از بیانیه آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه در نشست شورای حکام، مبنی بر اینکه هیچ پیشرفتی با ایران در زمینه ضمانت‌ها و فعالیت‌های راستی‌آزمایی وجود ندارد، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تحریم‌های موشکی علیه جمهوری اسلامی خبر داد. جوزپ بورل اعلام کرد که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان طی نامه‌ای به وی اعلام کردند که قصد ندارند تحریم‌های موشکی علیه ایران را بعد از ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ رفع کنند.

در مقابل در روز شنبه خبری به بازار رسید. ایران مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از تصمیم خود مبنی بر حذف چند بازرس باتجربه آژانس که برای انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی در ایران بر اساس توافقنامه پادمان‌های NPT منصوب شده‌ بودند، مطلع کرد.

گروسی هم از ایران خواست در تصمیم خود تجدیدنظر کند و به مسیر همکاری با آژانس بازگردد. همچنین او از بالاترین مقامات ایران خواست تا در اولین فرصت با او برای اصلاح مسیر و کار با آژانس، برای شفاف‌سازی کامل پادمان‌های باقی‌مانده، همکاری کنند.

از جمله اخبار خوب در روزهای تعطیل، مبادله زندانیان ایران و آمریکا در روز دوشنبه بود. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد که توافق دولت بایدن با ایران برای مبادله زندانیان، به زودی و در دوشنبه این هفته انجام می‌شود. گامی که به گزارش این خبرگزاری آمریکایی می‌تواند به احیای مذاکرات‌هسته‌ای بیانجامد. رویترز هم پیش‌تر از اجرای توافق در اوایل هفته آینده خبر داده بود. با خبر روزیترز قیمت دلار هرات به 49 هزار و 200 تومان رسید، اولین بار هم که خبر تبادل زندانیان به بازار رسید قیمت دلار هرات به کف 48 هزار و 300 تومان رسیده بود.

گفته می‌شود منابع بلوکه شده ایران به صورت کامل امروز وصول می‌شود. این منابع 5.6 میلیارد یورو معادل 6 میلیارد دلار است. این پول به حساب 6 بانک ایرانی در قطر واریز می‌شود که دارای سوئیفت باز هستند و از آن می‌توانند برای واردات کالاهای اساسی استفاده کرد.

اکو ایران مطلع شده، این منابع به صورت اسکناس به داخل منتقل نمی‌شود و در حساب‌های بانک‌های ایرانی برای استفاده در پرداخت‌های بین المللی است. برخی می‌گویند به دلیل ماهیت یورویی حساب‌ها، این منابع از کیفیت بالایی برخودار است و می‌توان دست بانک مرکزی در تامین نیازها را از گذشته بازتر کند.

از نظر تکنیکال‌کاران تا زمانی‌که قیمت دلار بالای 49 هزار و 600 تومان باشد، برای شکستن 50 هزار تومان تلاش خواهد کرد. از نظر فنی‌ها مقاومت سخت قیمت دلار بین 50 هزار و 200 تا 500 تومان است. از پایین نیز قیمت دلار با حمایت 49 هزار و 500 تا 600 تومان روبه‌رو است. اگر این حمایت از دست برود، حمایت مهم بعدی 49 هزار و 200 تومان است که در صورت از دست رفتن این مرز فشار فروش زیاد خواهد شد.

گروهی از معامله‌گران هم معتقدند بالایی‌های دلار پولبک است و این افزایش قیمت دلار برای تکمیل الگو در چارت است. به تصور این دسته، پس از تکمیل چارت قیمت دلار به کاهش برمی‌گردد.

طی هفته گذشته و حتی در روزهای تعطیل تعدادی از خبرگزاری‌های رسمی خبر از کاهش قیمت دلار در این هفته را دادند. از جمله این خبرگزاری‌ها، ایسنا و فارس بودند. در روزهای تعطیل خبرگزاری دولت یعنی ایرنا هم به آن‌ها اضافه شد و از کاهش بی‌سابقه قیمت دلار در هفته جاری خبر داد.