در حالیکه جنگ‌ حماس و اسرائیل قیمت نفت را افزایش داده تولید نفت ایران نیز همچنان در سطوح بالایی قرار گرفته است، هرچند قیمت فروش نفت ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است ولی روند تولید نفت ایران همچنان صعودی است و همین مسئله جریان درآمدی ایران را حفظ کرده و حتی افزایش داده است.

بررسی روند قیمتی نفت و ارزش دلار ایران نشان می‌دهد که قیمت دلار در ایران در زمان بهبود درآمدهای نفتی به خوبی کنترل شده است و برعکس در زمان شوک‌های کاهشی قیمت نفت دلار هم با روند صعودی همراه شده و بالا رفته است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از افزایش ارزهای در دسترس ایران به ۲۱ میلیارد دلار برای سال جاری خبر داده و پیش‌بینی کرده وضعیت ذخایر ایران برای سال ۲۰۲۴ بهتر هم خواهد شد.

گزارش صندوق بین المللی پول از وضع ذخایر ارزی در دسترس، تایید کننده افزایش درآمدهای نفتی و بهبود وضعیت دسترسی ایران به منابع مالی است.

تنها یک روز تا فعالسازی بند غروب زمان باقی مانده است که با توجه به شرایط جنگ در اسرائیل اگر اتحادیه اروپا که قبلاً اعلام کرده بود تحریم‌های موشکی را حفظ خواهد کرد این تهدید را عملی نکند و بند غروب به طور کامل اجرایی شود می‌تواند مانع از رشد دلار شود و انتظارات افزایشی در بازار ارز متوقف کرده و در کوتاه مدت مانع از رشد دلار شود ولی در صورتی که اتفاقی غیر از مورد توضیح داده شده به وقوع بپیوندد می‌تواند بهانه را برای جناح افزایشی مهیا کند.

حمایت پیش روی دلار چند است؟

قیمت دلار آمریکا روز قبل نیمه کانال پنجاه هزار تومانی را ازدست‌داد برخی از پیش‌بینی‌ها به افزایش فشار فروش در صورت ازدست‌دادن نیمه کانال ۵۰ هزار تومانی اشاره کرده بودند و همین مسئله کاهش دلار را در ابتدا پس از باختن این کانال سرعت بخشید.

حال دلار حمایت ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومانی را پیش رو دارد که در صورتی که از دست برود و حمایت روانی پنجاه هزار تومانی هم نتواند دلار را حفظ کند حمایت محدوده ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان با اهمیت می‌شود.

ایستگاه بعدی سکه چند است؟

سکه امامی در روز قبل روی حمایت ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی متوقف شد این دومین بار از هفته قبل است که این حمایت، سکه امامی را در مسیر نزولی متوقف می‌کند. در روز چهارشنبه ۱۹ مهر روند اصلاحی سکه در این قیمت متوقف شد و لمس این حمایت در روز قبل در صورت ورود خریداران می‌تواند مانع از کاهش قیمت سکه شود.

در حال حاضر مقاومت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی از نظر تکنیکالی برای سکه سرنوشت‌ساز است، حمایت ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم می‌تواند ایستگاه بعدی سکه در صورت ادامه روند نزولی باشد.

تناقض در بازار سرمایه

شاخص کل بازار سرمایه در روز قبل با نزدیک شدن به محدوده دو میلیون واحدی دوباره حمایت شد. در چنین شرایطی بازار با یک ‌تناقض روبه‌رو شد. روز قبل گروه فراکابی‌ها سبزپوش شدند، که از نظر روانی معامله‌گران این گروه را پیش‌قراولان روند صعودی یا نزولی می‌دانند. به همین خاطر به طور روانی بازار به سبزپوشی گروه فراکاب امیدوار می‌شود. در نقطه مقابل ارزش معاملات خرد بازار سرمایه تعیین کننده جهت بازار است چرا که ارزش معاملات خرد نشان دهنده قدرت پول در بازار است همان چیزی که می‌تواند نیروی کافی برای ادامه روند صعودی را فراهم کند ولی در روزقبل همراه با رشد شاخص کل ارزش معاملات خرد کاهش یافت که نشان می‌دهد معامله‌گران همچنان در سایه جنگ به وجود آمده و مشخص نبودن عکس العمل غرب در سررسید بند غروب در مثبت‌های پیش رو از خرید دست می‌کشند.

شاخص کل مقاومت کوتاه‌مدت دو ‌میلیون و ۴۰ هزار واحدی را در برابر خود دارد.