به گزارش اکوایران، بررسی هسته مرکزی بازار سکه امامی از هفته گذشته حکایت از آن دارد که قیمت طلای جهانی قطب‌نمای سکه‌بازان شده و معامله‌گران با‌توجه به رشد معنادار قیمت انس طلا با جسارت بیشتری دست به خرید زده‌اند. قیمت سکه دیروز در حدود ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز یکشنبه ۱۰۰ هزار تومان بالاتر بود. در معاملات پشت‌خطی یکشنبه‌شب هم سکه در حدود ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.

با این حال در شب گذشته فنر قیمت طلاجهانی پرید و طلا یک رکورد تاریخی را ثبت کرد و به ۲۱۳۷ دلار  رسید، البته در زمان نوشتن این گزارش این فلز زردرنگ در حدود ۲۰۸۳ دلار نرخ‌گذاری شد.

چرا طلا جهش کرد؟

گزارش‌های اقتصادی ایالات متحده و اروپا هشدار رکود می‌دهد و همین مسئله موجب تضعیف شاخص دلار و کاهش بازدهی اوراق قرضه و تقویت طلا شده‌است. در  یک ماه گذشته شاخص دلار تضعیف شده است و از نزدیکی ۱۰۶ تا کانال ۱۰۳ کاهش یافته است، بازدهی اوراق ده ساله خزانه‌داری آمریکا نیز از نزدیکی ۴.۷ به نزدیکی ۴.۲ کاهش پیدا کرده‌است.

در همین شرایط انس طلا در یک ماه گذشته از محدوده ۱۹۰۰ دلار به بالا برگشته است. معامله‌گران تصور می‌کنند که فدرال رزرو در سال جاری دیگر دست به افزایش نرخ بهره نزند. آن‌ها شانس کاهش نرخ بهره از ماه مارس را ۶۰ درصد دانسته‌اند. همین مسائل باعث تقویت انس طلا شده به نحوی که انس در هفته قبل کنترل بازار ارز و طلا را در دست گرفت.

فعالان اقتصادی معتقدند در شرایط کنونس حمایت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای سکه مهم است و درصورتی‌که این حمایت از دست برود احتمال عقب‌نشینی تا پله دوم کانال ۲۹ میلیون تومان وجود دارد. از سوی دیگر سکه در حال حاضر مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد که اگر به آن برسد در مرحله بعد برای فتح کانال ۳۰ میلیون تومان تلاش خواهد کرد.